Miejsca

Pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew

Polska może pochwalić się nową atrakcją. W Krynicy-Zdroju została otwarta ścieżka wśród koron drzew zwieńczona wieżą widokową. Niezwykła konstrukcja znajduje się na wysokości 896 m n.p.m. na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Drewniana wieża ma 49,5 metra wysokości, co odpowiada wysokości 17-piętrowego wieżowca.

Do wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Przy projektowaniu ścieżki pierwszy raz w Europie zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki. Dzięki zastosowaniu wyjątkowego drewna z robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne.

Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie wpływa na doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy. Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, będzie mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia.

Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki. Ten wyjątkowy projekt jest pierwszym tego typu w Polsce i w Europie, i ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. To najwyższa drewniana wieża widokowa, wykonywana i tworzona przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli.

Wejście na wieżę widokową w Krynicy-Zdroju kosztuje 39 zł, za bilet ulgowy trzeba zapłacić 32 zł. Jeden zjazd ze zjeżdżalni kosztuje 9 zł. Bilety rodzinne 2+2 z wjazdem i zjazdem kolejką to wydatek rzędu 159 zł, a w wariancie 1+2 to 129 zł. Za jeden wjazd kolejką krzesełkową trzeba zapłacić 14 lub 18 zł, za zjazd 15 zł, a za wjazd i zjazd 21 i 29 zł. Dzieci do lat trzech korzystają z atrakcji za darmo. Wieża otwarta jest codziennie od 9 do 19.

Inwestycja została zrealizowana w ośrodku narciarskim Słotwiny Arena przy ul. Słotwińskiej 51A w Krynicy-Zdroju. Więcej informacji na: www.wiezawidokowa.pl lub FB: @wiezakrynica.

Zdjęcia: Paweł Janik
Źródło: www.wiezawidokowa.pl

#jackrecommends #wieawidokowa #wiezakrynica #krynica #slotwiny