Akacjowy Zakątek to idealne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę z grupą szkolną lub przedszkolną. Chętnie zaglądają tu również rodziny z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Dla milusińskich głównym magnesem są liczne zwierzęta, w tym daniele i alpaki, z którymi można się tu zaprzyjaźnić. Atutem są też wycieczki po okolicach na wozie zaprzężonym w konie mechaniczne i niewielka odległość od Warszawy – zaledwie 30 km.
Pomysł na życie na wsi
Dorota, właścicielka Akacjowego Zakątka pochodzi z niewielkiej wsi i nigdy nie wyobrażała sobie życia w mieście. Od 15 lat prowadzi niepubliczne przedszkole i z jego wychowankami odwiedza ciekawe miejsca, w tym również gospodarstwa agroturystyczne. Podczas tych podróży z podopiecznymi zawsze zwracała uwagę na przepiękne podwórza i obejścia w gospodarstwach, które odwiedzała. I któregoś dnia przyszła jej myśl – jeżeli ona jeździ z dziećmi do innych, to dlaczego inni nie mieliby przyjechać do niej.
Dorota zawsze chciała zaoferować mieszkańcom wielkich miast przestrzeń do rekreacji i wypoczynku z możliwością obcowania ze zwierzętami. Mimo, że oboje z mężem pracowali zawodowo, chcieli zrobić coś ciekawego dla innych ludzi.
W międzyczasie mąż odziedziczył po swoich rodzicach duże wiejskie siedlisko, które wydawało się Dorocie idealnym miejscem na działalność agroturystyczną. Kilka lat później po długiej i ciężkiej pracy jej marzenia stały się rzeczywistością i mogła wreszcie zaprosić do siebie pierwszych gości. Od tej pory życie Doroty i jej męża zmieniło się diametralnie – jest bardziej aktywne i atrakcyjne, ciągle coś zmieniają, podpatrują rozwiązania stosowane u innych i wdrażają je u siebie.
Stworzony przez Dorotę Akacjowy Zakątek jest malowniczy i pełen przyjaznych zwierząt. Najczęściej trafiają tu goście z Warszawy i okolic, a niektórzy z nich wielokrotnie powracają.
Sielskie opowieści
Głównymi gośćmi gospodarstwa są milusińscy, czyli dzieci z przedszkoli i szkół. Atrakcje, które mają tu zapewnione sprawiają, że świetnie się bawią i uczą jednocześnie. Powstaje przy tym wiele wesołych i wzruszających sytuacji, bo dzieci to niezwykle wdzięczne audytorium. Bawią i cieszą je codzienne sytuacje, jak spacery wśród zwierząt, obcowanie z nimi, przejażdżki na wozie z sianem.
Wizyty w Akacjowym Zakątku dzieciaki często nazywają podróżami swojego życia, a podczas warsztatów tworzenia stroików świątecznych, siedząc w ciepłym pomieszczeniu przy palącym się kominku mówią, że pierwszy raz czują się jak w prawdziwym domu.
Pewna starsza pani podczas letniego pobytu z wnuczką ze łzami w oczach dziękowała Dorocie za to, że stworzyła takie urocze miejsce, w którym może ona powrócić do lat swojej młodości.
Podczas wycieczek szkolnych i przedszkolnych dzieci korzystają z poczęstunku, podczas którego jedzą pieczone kiełbaski i ciasto oraz piją specjalnie przygotowaną herbatę malinowo‑cytrynową. Dorota zawsze dostaje pochwały, że herbatka jest przepyszna, czy też, że goście nigdy nie jedli jeszcze tak dobrej kiełbaski.
Podczas pewnej wycieczki chłopiec, który wrócił właśnie z przejażdżki po lesie na wozie z sianem podszedł do Doroty i powiedział, że taką wyprawę to on w skali 100 punktowej wycenia na 300 punktów i że będzie reklamował Akacjowy Zakątek wśród swoich znajomych. Teraz już wiadomo dlaczego to miejsce cieszy się taką popularnością.
Co proponuje Akacjowy Zakątek
Gospodarstwo znajduje się na skraju wsi Pustelnik, wśród łąk i lasów nad rzeką Czarną. Miejsce leży niedaleko trasy Warszawa – Węgrów i jest oddalone zaledwie 30 km od Warszawy.
To świetne miejsce zarówno dla przedszkolaków, dzieci szkolnych, jak i całych rodzin. Główną atrakcją gospodarstwa są coraz bardziej popularne w Polsce alpaki, pochodzące z Chile w Ameryce Południowej. Zajęcia z alpakami umożliwiają karmienie, przytulanie, spacerowanie ze zwierzakami na smyczy. Te „żywe maskotki” są uwielbiane zarówno przez małe dzieci, jak i osoby starsze. Mają łagodne usposobienie przez co często wykorzystuje się je w alpakoterapii do rehabilitacji dzieci oraz osób dorosłych z autyzmem, porażeniem mózgowym, ludzi dorosłych chorych na nerwicę czy z Alzheimerem. Personel pracujący w ośrodku ma niezbędne kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć.
Dla szkół i przedszkoli prowadzone są m.in. zajęcia plastyczne, spacery po mini zoo, przejażdżki na wozie z sianem, pranie na tarze w balii, strzelanie z łuku, dojenie krowy, budowanie szałasu, podglądanie przyrody przez lornetkę i oczywiście zabawy na specjalnie przygotowanym placu zabaw. W gospodarstwie organizowane są również przyjęcia okolicznościowe, eventy, imprezy integracyjne dla firm i szkół, wieczorki taneczne,
biesiady, ogniska, a zimą kuligi. Jest też miejsce na organizację zawodów paintball. W miarę rozwoju gospodarstwa przybywa miejsc noclegowych, zarówno tych w pokojach, jak i w stodole na sianie.
Gospodarze
Gospodarstwo prowadzi Dorota Świadek wraz z rodziną.
Mąż Mirosław to główny spec od spraw technicznych i naczelny kierowca ciągnika, który służy gościom do przejażdżek po lesie. Syn Jakub to informatyk, technik, drukarz i przewodnik w jednej osobie – dziarsko wodzi za sobą gości i ze swadą opowiada o zwyczajach zwierząt. Córki Emilia, Wiktoria i Olga z uśmiechem serwują gościom specjały tutejszej kuchni. Dorota zajmuje się organizacją i marketingiem, ma pieczę nad całością gospodarstwa i dba o rodzinną atmosferę.
Naturalnie często są sytuacje, kiedy wszyscy robią wszystko, żeby goście czuli się tutaj jak najlepiej.
Kontakt
Agroturystyka Akacjowy Zakątek
Dorota Świadek
05-304 Pustelnik, ul. Spacerowa 3a
+48 696 989 964
akacjowy.pustelnik@gmail.com
www.facebook.com/Agroturystyka „Akacjowy Zakątek”
www.instagram.com/akacjowy_zakatek
Zdjęcia: Akacjowy Zakątek
#jackrecommends #polska #mazowsze #pustelnik #podróże #wieś #dzieci #alpaki #zwierzeta #współpraca #akacjowyzakatek>