Zalew Wiślany ostatnimi czasy stał się popularny dzięki realizacji inwestycji pt. Przekop Mierzei Wiślanej. Kanał w pobliżu Krynicy Morskiej umożliwi bezpośrednią żeglugę z Zalewu Wiślanego na Bałtyk a jego uroczyste otwarcie planowane jest na 17 września 2022. Zalew ma swój niepowtarzalny urok począwszy od letniego kurortu Krynica Morska, odległych Piasków, przez klimatyczne porty we Fromborku i Tolkmicku aż po półdzikie plaże w Kadynach czy nieopodal Nowej Pasłęki.
Zalew Wiślany to duża zatoka Morza Bałtyckiego o całkowitej powierzchni ponad 800 km², z czego w granicach Polski leży 328 km². Od otwartego morza zalew oddziela Mierzeja Wiślana, a łączy go z nim Cieśnina Piławska. Przez zalew przebiega ukośnie do jego osi podłużnej granica państwowa z Rosją. Średnia głębokość zalewu 2,7 m, długość zalewu 90,7 km (w tym na terenie Polski 35,1 km), szerokość od 6,8 do 13 km.
Zalew Wiślany charakteryzuje się bardzo szybkimi zmianami poziomu wody, dochodzącymi do 1,5 m w ciągu doby, powodowanymi wiatrami. Przy brzegach ciągną się rozległe pasy szuwarów, osiągające szerokość setek metrów.
Obszar ten ma ogromne znacznie przyrodnicze – znajduje się tu najliczniejsza w kraju kolonia lęgowa kormoranów, to także miejsce lęgowe czapli siwej oraz jeden z ważniejszych obszarów rozrodczych śledzia w tej części Bałtyku. Zakątek ten oblegany jest przez tysiące ptaków wodnych i wodno-błotnych, które chętnie zatrzymują się tu podczas swoich wędrówek. W okolicy znajduje się także wiele turystycznych atrakcji przyciągających wczasowiczów z całej Polski.
Zalew Wiślany to także akwen dogodny do uprawiania sportów wodnych. Jego płytkie wody szybko się nagrzewają i nawet wiosną można tutaj uprawiać windsurfing. To także dobre miejsce dla żeglarzy – otwarty na inne akweny przez Kanał Elbląski, z dużą infrastrukturą i mnogością portów. Zimą na Zalewie Wiślanym królują bojery.
Zalew jest ważną atrakcją turystyczną, popularną zarówno podczas sezonu letniego, jak i zimą, wiosną i jesienią. Nad Zalewem ulokowało się wiele urokliwych miejscowości i kąpielisk takich, jak Frombork, Tolkmicko, Suchacz, Kadyny, Stara Pasłęka, Kąty Rybackie, Krynica Morska.
Popularną atrakcją turystyczną są rejsy po zalewie statkami wycieczkowymi lub tramwajem wodnym. Do wyboru są trasy wycieczkowo-widokowe lub podróże do innych miejscowości. Można go także przemierzać łodziami motorowodnymi, skuterami wodnymi, rowerami wodnymi, można też żeglować.
Największe rzeki wpływające do zalewu to: Pregoła, Pasłęka, Elbląg, Nogat, Szkarpawa i Świeża. Dzięki tym rzekom do zalewu wpływa ciągle woda słodka, w czasie sztormów poprzez Cieśninę Piławską do zalewu wdzierają się słone wody Morza Bałtyckiego, co powoduje że Zalew Wiślany charakteryzuje się lekkim zasoleniem, które zmniejsza się wraz z odległością od cieśniny.
Więcej informacji: www.wkrainieslimaka.pl
Zdjęcia: JackRecommends
#jackrecommends #wpodróży #polska #podróże #lato #wakacje #weekend #zalewwiślany #bałtyk #przekop #mierzejawislana #elbląg #frombork #krynicamorska #tolkmicko #kadyny #nowapasleka #wycieczki #rejsy #żegluga #żagle #żeglarstwo #współpraca #wkrainieślimaka>