Blog

Zamki i warownie na Szlaku Orlich Gniazd

Jeszcze ze szkolnych czasów zapadły mi w pamięć obrazy tajemniczych zamków na białych skałach na Szlaku Orlich Gniazd. Głęboko w pamięci mam ilustracje z podręczników z kultowymi zamkami w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Ojcowie czy w Pieskowej Skale. W końcu po latach mogłem zrealizować marzenia i wybrać się w podróż po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej aby zobaczyć je z bliska, dotknąć starych, omszałych murów, zagłębić się w tajemnice historii i być może poczuć emocje jak rycerze przed wiekami.

Według strony SzlakOrlichGniazd.pl na trasie jest 16 zamków. Ale wokół znajdują się również inne, równie ciekawe warownie oraz pozostałości zamków. Mnie udało się jak na razie zwiedzić kilknaście z nich i wcale nie potrzeba na to całych wakacji. Mnie wystarczyły 3 letnie weekendy, choć Jurę można eksplorować przez cały rok, a atrakcji na szlaku jest wiele więcej.

Poniżej będę dodawał kolejne zamki z krótką zajawką oraz linkami do materiałów szerzej opisujących każde miejsce. Niebawem będzie ich więcej, bo będę wracał na Jurę. Mam nadzieję, że po przeczytaniu opisów każdy znajdzie coś dla siebie i któregoś dnia spotkamy się na Szlaku Orlich Gniazd.

ORLE GNIAZDA – ZAMEK W KORZKWI

Podniesiony z ruin Zamek Korzkiew to zamek na Szlaku Orlich Gniazd, położony najbliżej Krakowa. To jedyny tego typu obiekt historyczny na Szlaku Orlich Gniazd, gdzie funkcjonuje hotel i można w jego starych zamkowych murach zanocować. Klimatyczne, wysmakowane wnętrza, aż chciałoby się pozostać tu dłużej. Tutaj każdy, kto zanocuje może poczuć się jak rycerz lub jak dama dworu. Czytaj więcej…


Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Szlak łączy Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów. Szlak ma długość 163,9 km i oznaczony jest kolorem czerwonym.

Wytyczenie szlaku, wiodącego przez najwyższe wzniesienia Jury, zaproponował w 1927 r. w czasopiśmie „Ziemia” Stanisław Leszczycki. W 1930 r. wyznaczono szlak koloru czerwonego biegnący z Krakowa łukiem w jego północno-zachodnich okolicach, poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyński, a następnie powracający do Krakowa. Szlak ten obfitował w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych. Po nieważ nie był konserwowany i odnawiany, po pewnym czasie znaki przestały być widoczne.

Projekt nowego szlaku ogłosił w 1948 r. znany turysta i krajoznawca Kazimierz Sosnowski[3]. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, tj. w 1950 r., dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji. Następnie trasa szlaku była wielokrotnie zmieniana i korygowana, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.


WIĘCEJ INFORMCJI
www.szlakorlichgniazd.pl

jackrecommends #szlakorlichgniazd #szlakorlichgniazd #zamki #historia #jurakrakowskiczestochowska #zamekkorzkiew #korzkiew