Blog

Orle Gniazda – Zamek w Korzkwi

Podniesiony z ruin Zamek Korzkiew to zamek na Szlaku Orlich Gniazd, położony najbliżej Krakowa. To jedyny tego typu obiekt historyczny na Szlaku Orlich Gniazd, gdzie funkcjonuje hotel i można w jego starych zamkowych murach zanocować. Klimatyczne, wysmakowane wnętrza, aż chciałoby się pozostać tu dłużej. Tutaj każdy, kto zanocuje może poczuć się jak rycerz lub jak dama dworu.

Co istotne w zamkowych murach czuje się historię a pomimo komercjalizacji obiektu wnętrza zachowały klimat. Pokoje dla nocujących gości zaaranżowane są w wysmakowany sposób, a każdy ma inny charakter. Doskonale przygotowane nie powodują uczucia klaustrofobii jak to bywa często w tego typu starych obiektach.

W 2 dużych salach realizowane są stylowe imprezy, wesela i konferencje. Pewnym mankamentem może być brak wyżywienia w obiekcie, co rozwiązywane jest przez zamówienie cateringu. Obiekt upodobali sobie szczególnie goście zagraniczni, ale nie brakuje tez rodzimych turystów żądnych wrażeń z noclegu w starym zamczysku.

Obiekt dostępny jest przez cały rok.


Zamek w Korzkwi – zamek rycerski na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Korzkiew, w gminie Zielonki, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Zespół zamkowy w skład którego wchodzą: ruiny zamku, dom mieszkalny, budynek gospodarczy folwarczny oraz park, wszystko wpisane do rejestru zabytków.

Historia zamku sięga XIV w. Pierwsze dokumenty z 1352 roku mówią o górze Korzkiew, na której znajdował się zamek wzniesiony tu przez ród herbu Syrokomla. W XV wieku był on własnością mieszczanina Piotra Krupka, następnie znalazł się w rękach rodziny Ługowskich. W XVI wieku został przebudowany i zatracił cechy zamku średniowiecznego. Nowo wzniesiona budowla miała kształt murów idealnie dopasowany do form skał. Nieregularny piętrowy budynek, posiadający wykute w skale piwnice, okalał mur z budynkiem bramnym. W czasie „potopu szwedzkiego” zamek zapewne został zniszczony, skoro dokumenty wspominają o jego odbudowie w II połowie XVII wieku. W latach następnych był własnością Wodzickich, Dębowskich i Czackich. Od 1720 roku do końca XIX wieku służył jako rezydencja myśliwska. Po II wojnie światowej zamek był czynny, jednak z czasem popadł w ruinę.

Od 1997 r. jego właścicielem jest architekt Jerzy Donimirski, który podjął się odnowienia i odbudowania zamku. Od tego czasu trwają prace budowlane na zamku, który pełni także rolę hotelu i obiektu konferencyjnego. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, stawów, a także stworzenie małego muzeum i skansenu.


KONTAKT
Zamek w Korzkwi
Wieś Korzkiew, gmina Zielonki, powiat krakowski, woj. małopolskie
tel. +48 12 419 55 90
zamek.korzkiew@donimirski.com
www.donimirski.com


jackrecommends #zamki #zamekkorzkiew #korzkiew #donimirski #szlakorlichgniazd #jurakrakowskiczestochowska #hotelehistoryczne