Imprezy

Noc spadających gwiazd

Sierpień to najlepszy okres, aby podziwiać „spadające gwiazdy”. A wszystko za sprawą wielkiego roju meteorów zwanych Perseidami, które co roku wracają nad Ziemię. A jeżeli jeszcze jako scenerię obserwacji wybierzecie mury gotyckiej warowni w Czersku to wrażenia będą niezapomniane.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

10 sierpnia wieczorem dziedziniec zamkowy w Czersku zapełni się stanowiskami edukacyjnymi, przy których będzie można skonstruować i wysłać w kosmos własną mini rakietę, zbudować spektroskop – urządzenie do obserwacji widma światła, poznać działanie zegara astronomicznego i wziąć udział w szalonych eksperymentach naukowych.

Zwolennicy pozycji leżącej będą zaproszeni do strefy astrochillout i kina sferycznego. Będzie też można ozdabiać twarze świecącymi malunkami i tworzyć wspólnie kosmiczny, batikowy obraz. Przez cały czas do dyspozycji gości będą profesjonalne teleskopy, a przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii podzielą się swoją rozległą wiedzą o kosmosie.

Noc spadających gwiazd, Zamek w Czersku, 10 sierpnia od godz. 19.00, wstęp 8/5 zł

Na zdjęciu: Zamek w Czersku / Fot. MROT
Źródło: www.gorakalwaria.net

#jackrecommends #perseidy #noc #zamek #czersk #górakalwaria #astronomia #obserwacje #gwiazdy #marzenia