Imprezy

Kto jeszcze potrafi zatańczyć tak rock’n’rolla?

Huczne imprezy i domówki na koniec karnawału to tradycja. Ale zakończenie karnawału byłoby nieważne bez rock’n’rollowego maratonu w Klubie Stodoła! We wtorek 25 lutego już po raz 40. odbędzie się tutaj Ogólnoświatowy Konkurs Rock’n’Rolla im. Billa Haleya. Pełne taneczne szaleństwo: 50 par i 60 minut non-stop na parkiecie w stylu lat 50/60 XX wieku. A po konkursie jak zwykle wspaniała rock’n’rollowa impreza dla zawodników i dla kibiców. Tradycja zobowiązuje!

9 lutego 1981 r. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej umiera Bill Haley, twórca piosenki „Rock Around the Clock „- znanego niezapomnianego przeboju, dającego początek nowej erze muzycznej pod nazwą „rock’n’roll”. Fakt ten stał się pretekstem do zorganizowania pierwszego w świecie konkursu rock’n’rolla i nadania mu nazwy: Ogólnoświatowy Konkurs Rock’n’Rolla im. Billa Haley’a. Pomysłodawcami całego przedsięwzięcia byli członkowie Klubu Stodoła: Kazimierz Chendyński i Adam Halber. Od tamtej pory konkurs jest organizowany co roku i stał się tradycją Klubu Stodoła.

Regulamin Konkursu określają niezwykle proste zasady. Należy tańczyć prawdziwego rock’n’rolla, przetańczyć aktywnie 60 minut i wygrać. I jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste. Po pierwsze trzeba mieć niezłą kondycję, aby tańczyć non-stop przez godzinę. Po drugie bardziej w cenie jest stylowe tańczenie niż figury akrobatyczne. Po trzecie brany jest pod uwagę strój i stylówka startujących par. I po czwarte, nie można tu startować z zadęciem i oczekiwaniem nagrody – tutaj po prostu trzeba się dobrze bawić!

Od 10 minuty konkursu „sędziowie ringowi” dziękują parom, które nie do końca spełniają oczekiwań pod względem kondycji oraz stylu tańca. A czym bliżej końca, tym publiczność bardziej dopinguje a napięcie na sali rośnie. Na ostanie 10 minut na parkiecie pozostają najlepsi – kilka par najlepiej ocenionych przez „sędziów ringowych”. Tempo tańca rośnie a publiczność szaleje. Chwilę później ogłaszane są wyniki i poznamy Światowych Mistrzów Rock’N’Rolla na 2020 rok. I jak się okazuje wcale niekonicznie wygrywają najmłodsi i najsprawniejsi. Liczy się styl, umiejętne rozłożenie sił na cała godzinę tańca i tańczenie klasycznego rock’n’rolla. Należy zaznaczyć, że wygrać może tylko jedna para, która otrzymuje Puchar im. Billa Haley’a. Do udziału w konkursie dopuszcza się maksymalnie 50 par.

Pierwszy konkurs odbył się w piętnaście dni po śmierci Billa Haley’a – 24 lutego 1981 roku. W konkursie wzięły udział 22 pary, które przyjechały z wielu miast Polski, a nawet była jedna para polsko – holenderska. Główna nagroda wynosiła wtedy 5.000 zł, co w początku lat osiemdziesiątych stanowiło kwotę wcale niemałą.

W Jury konkursu zasiedli wtedy między innymi: Bożena Walter, Dariusz Michalski, Marek Gaszyński, Witold Malinowski i oczywiście pomysłodawcy konkursu: Kazimierz i Adam. Od tamtej pory udział w Jury wzięło wiele znakomitych postaci świata muzycznego, tanecznego, aktorskiego i nie tylko. Wspomnieć warto Izabelę Trojanowską, Małgorzatę Sochę, Ewę Kuklińską, Marylę Rodowicz, Alicję Resich-Modlińską, Tomka Kota, Wojtka Gąsowskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Andrzeja Rosiewicza, Janusza Józefowicza, Marka Egurrolę, Zbyszka Hołdysa, tancerki dawnych i popularnych grup baletowych jak Fanat i Vacat ze Stodoły, Sabat, No Monsieur, Lady Chic, oraz pierwszego, 3-krotnego zwycięzcę Konkursu Jacka Mieczkowskiego.

Niekoniecznie trzeba od razu startować w konkursie, ale przyjść i zobaczyć taki konkurs – naprawdę warto! A jeśli ktoś zdecyduje się na start – zgłoszenia par do konkursu należy wysyłać na adres mailowy haley@stodola.pl w tytule maila prosimy wpisać XL KONKURS R’N’R IM. BILLA HALEYA, a w treści imiona, nazwiska, wiek oraz miejsce zamieszkania uczestników konkursu. Zgłoszenia przyjmowane będę do 23 lutego do godziny 23.59.

BILETY

44 PLN – Bilet upoważnia do wstępu na konkurs (miejsca siedzące nienumerowane) i After Party
54 PLN – Balkon upoważnia do wstępu na konkurs (miejsca siedzące numerowane na balkonie) i After Party
31 PLN – Bilet wstępu na After Party (nie upoważnia do wstępu na konkurs) do kupienia włącznie w dniu imprezy

Bilety do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10)
Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl, www.ticketclub.pl

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: Klub Politechniki Warszawskiej „Stodoła”

jackrecommends #zabawa #impreza #bal #domówka #ostatki #karnawał #stodoła #billhaley #konkurs #taniec #rocknroll