Blog

Wróżby andrzejkowe

Andrzejki to dobry czas na zabawę. Nawet jeśli nie wybieramy się na huczną imprezę imieninową u Andrzeja, to z powodzeniem możemy przy minimum nakładów świetnie pobawić się w gronie rodziny czy przyjaciół. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Później przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Oto kilka wybranych propozycji wróżb andrzejkowych.

Szpilki

Do tej wróżby oczywiście potrzebujemy szpilek krawieckich lub wykałaczek. Szpilki z kubeczka wysypujemy na obrus, aż uda nam się z nich odczytać jakąś literę. Każda litera ma określone znaczenie. Poniżej przykładowa lista:
A – podróż/przeprowadzka
E – sukcesy w nauce
H – szczęśliwa miłość
K – sukcesy towarzyskie lub zawodowe
L – uwaga na złodziei (odwrócona litera ostrzega przed wypadkiem lub problemami zdrowotnymi)
M – ciekawa propozycja zawodowa
N – szczęście w życiu (w każdej dziedzinie)
T – masz sprawdzonych przyjaciół, którzy zawsze ci pomogą
W – uwaga na oszustów
V – strzeż się przed osobami, które będą chciały ciebie wykorzystać
X – szczęście sprzyja Ci we wszystkim

Lanie wosku

Woskowa wróżba dotyczy miłości i pomyślności w nadchodzącym roku. Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia. W chwili obecnej częściej niż wosku używa się stearyny z której współcześnie produkuje się więksość świec.

Buty

To wróżba polegająca na ustawianiu butów jeden za drugim od ściany do progu: ta dziewczyna, której but jako stanie najbliżej progu lub w nim powinna jako pierwsza wyjść za mąż.

Imiona

Znaną wróżbą jest również pisanie imion na dwóch zestawach kartek: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwa z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.

Obierka z jabłka

Ciekawe jest także wróżenie z obierki jabłka. Trzeba obrać jabłko tak, aby powstała jedna cała obierka następnie rzucić ją za siebie, kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.

Życzymy dobrej zabawy!

Zdjęcie: Pixabay

jackrecommends #andrzej #andrzejki #zabawa #wróżby #imieniny #rodzina #dzieci #znajomi #przyjaciele #impreza #wróżenie #wróżba #wosk #laniewosku #szpilki #buty #imiona #obierki