Imprezy

Świąteczne iluminacje i inne atrakcje

W grudniu większość polskich miast przygotowuje świąteczne instalacje, które mają wprowadzić mieszkańców i turystów w bożonarodzeniowy nastrój. 7 grudnia 2019 roku po godzinie 15.30 spacerowicze w Warszawie będą mogli podziwiać m.in. orkiestry dęte, paradę Mikołajów, cheerleaderki, mażoretki, a także aktorów, akrobatów, szczudlarzy i żonglerów. Tego dnia na Rynku Starego Miasta rusza również lodowisko i stanie świetlna karuzela, a na Placu Zamkowym pojawi się 27-metrowa choinka ze świetlną dekoracją.

W 2019 roku warszawska iluminacja pojawi się po raz dwunasty i obejmie jak co roku – głównie trasę Traktu Królewskiego – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu. Ozdoby rozbłysną też na pl. Grzybowskim, ul. Grzybowskiej i Emilii Plater, w Wilanowie, na Bemowie, na ul. Francuskiej i Ząbkowskiej oraz na innych mostach, ulicach i placach zarówno po lewej jak i prawej stronie Wisły. Poza tradycyjnymi świecącymi ozdobami pojawią się też elementy interaktywne, siedziska oraz foto ramy.

W sobotę 7 grudnia tuż po zapadnięciu zmroku, spod pomnika Kopernika wyruszą orkiestry dęte, które wraz ze świątecznym orszakiem artystów dotrą aż na Podzamcze do Multimedialnego Parku Fontann. W korowodzie zaplanowano m.in.:

  • paradę Mikołajów, cheerleaderek, mażoretek,
  • paradę aktorów, akrobatów, szczudlarzy i żonglerów z teatru ulicznego Scena Kalejdoskop,
  • paradę aktorów i tancerzy ze szkoły musicalowej B&B,
  • paradę wychowanków Fly Akademii w spektakularnych układach tanecznych z szarfami i kołami,
  • występy taneczne zespołów dziecięcych,
  • musztrę paradną warszawskiej Straży Miejskiej.

O godz. 17.00 z balkonu hotelu Bristol utwory z repertuaru Jana Kiepury zaśpiewają soliści operowi: Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz i Leszek Świdziński oraz Trzej Młodzi Tenorzy. Posłuchać będzie można też największych przebojów muzyki rozrywkowej z ostatnich lat, w ciekawych aranżacjach. Na zakończenie koncertu wszyscy będą mogli wspólnie zaśpiewać świąteczny hit „Last Christmas” George Michaela.

Specjalne pokazy zaplanowano też w Multimedialnym Parku Fontann. „W rytm zimowych przebojów zatańczą fontanny, roziskrzone 30 tysiącami ledowych punktów”. Piętnastominutowe spektakle rozpoczną się o pełnych godzinach: 16, 17, 18, 19 i 20. Na najmłodszych czekać będzie w saniach święty Mikołaj, a dla wszystkich odwiedzających Multimedialny Park Fontann przewidziana jest również gorąca herbata.

Pokazy będzie można oglądać w każdy piątek, sobotę i niedzielę o godzinach: 16, 17, 18 aż do 31 stycznia 2020 r. W dniach 7, 8, 25, 26, 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia o godz. 19 i 20 odbędą się też dodatkowe spektakle świetlne. Iluminacje będzie można podziwiać codziennie.

Cała warszawska iluminacja to ponad 1 300 różnych elementów, na które składa się ponad 4,5 miliona energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają 10 raz mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie i są wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Warszawska iluminacja świąteczna robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach stolicy. Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najładniej rozświetlonych alei Europy w rankingu Deutsche Welle. Natomiast francuski dziennik Le Figaro umieścił Warszawę wśród 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie.

Jak co roku bożonarodzeniowe iluminacje będą cieszyły spacerowiczów do pierwszych dni lutego 2020 roku. Jest zatem sporo czasu, aby wybrać się z bliskimi na „rozświetlony spacer” przed Świętami, podczas Świąt lub już w Nowym Roku. Warto przemyśleć, czy do spaceru bardziej zachęci nas swoboda spacerowania i śnieg, który w końcu kiedyś chyba spadnie czy też mnogość imprez inaugurujących iluminację. Jedno jest pewne – 7 grudnia na Trakcie Królewskim może być bardzo tłoczno 😉

Źródło: UM Warszawa / Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

jackrecommends #warsaw #warszawa #święta #święta2019 #christmas #christmas2019 #iluminacja #ilumination #light #lights #christmaslights #newyear #happynewyear #walk #beautiful #winter #snow