Blog

Polskie wino trzyma się mocno

Nie wszyscy wiedzą, że polskie wina są coraz lepsze i zdobywają coraz szersze uznanie. Po kilku, kilkunastu latach nauki i eksperymentów polscy winiarze mają doskonałe wyniki. Goście z zagranicy, często nie dowierzają, że to wina rodem z Polski.

W Polsce mamy już kilkaset winnic, położonych – ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne – głównie na południu Polski, ale również w takich regionach jak lubelskie, sandomierskie czy zielonogórskie.

Winnice to jednak nie tylko produkcja wina. Właściciele coraz częściej dostrzegają, że świetną reklamą dla nich jest możliwość odwiedzenia winnicy przez turystów, zobaczenia jak wygląda uprawa, jakiego wkładu pracy wymaga, zapoznania się z procesem wytwarzania wina, no i w końcu możliwość degustacji całego asortymentu win danej winnicy, który sięga często kilkunastu rodzajów trunków. Poznając w ten sposób zakres prac w winnicy i żmudny proces technologiczny produkcji przestaniemy dziwić się, że „wino rzemieślnicze” kosztuje na poziomie 50 zł lub więcej za butelkę. Wszak mamy do czynienia z „niepowtarzalnym dziełem” winiarza o wysublimowanym smaku, zapachu i bardzo ograniczonym nakładzie.

Klimat w Polsce i niestety na świecie – czy tego chcemy czy nie – zmienia się na coraz cieplejszy. Warunki dla rozwoju winnic powinny być coraz bardziej sprzyjające a enoturystyka będzie kierunkiem rozwojowym. Jeśli dołożymy do tego pasję ludzi, który tworzą wino oraz ich chęć dzielenia się ta pasją i jej efektami – sukces jest na wyciągniecie ręki. Warto jednak, aby lokalnie dostrzeżono ten kierunek rozwoju turystyki i promowano go szerzej, bo poznany lokalnie np. na Mazowszu, gdzie mamy Winnicę Dwórzno, zaprocentuje przy planowaniu i eksploracji turystycznej innych regionów Polski. No bo właściwie jeśli enoturystyka, to czemu zagranicą a nie właśnie w Polsce?

Dni otwartych winnic od wielu lat znane na Morawach, na Węgrzech czy w Niemczech lub Francji w końcu zawitają również do nas. W poszczególnych regionach powstaje coraz więcej szlaków winnych a w Internecie można odnaleźć przewodniki opisujące winnice na poszczególnych szlakach. Warto przed wyjazdem na urlop poszukać takiej inspiracji i poszerzyć swoje horyzonty.

IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, Olsztyn 2019

Na początek jednak, aby wiedzieć czy będzie to „nasza bajka” warto zebrać doświadczenia „w pigułce”. Metodą na to mogą być organizowane w różnych miejscach festiwale win. Nam udało się odwiedzić IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie koło Częstochowy. Miejsce zgoła nieoczywiste dla wina, ale impreza trwale już zagościła w kalendarzu atrakcji Olsztyna. Dobrze zorganizowana, w ciekawym bliższym i dalszym otoczeniu i w towarzystwie odbywających się w tym samym czasie Międzynarodowych Mistrzostw Balonowych okazała się atrakcją przyciągającą zarówno „lokalsów” jak i gości z całej Polski.

Okazało się także, że Jura Krakowsko-Częstochowska też jest winnym zagłębiem, zarówno w okolicach Krakowa jak i Częstochowy. Prężnie działa tutaj Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej, a lista winnic jest naprawdę długa. Ale o tym napiszemy innym razem.

Na imprezie oprócz kulinarnych specjałów z regionu było ponad 20 wystawców win – winiarzy oraz importerów win zagranicznych. Ponieważ preferujemy nasze, polskie produkty, które nie ustępują jakością innym – skupiliśmy się właśnie na nich. Poniżej nasze rekomendacje dla win z 12 polskich winnic, które prezentowały się na festiwalu. Podajemy w kolejności alfabetycznej wg nazw producentów.

Nasze doświadczenie jest zaledwie kilkuletnie, więc trzeba potraktować rekomendacje jako bardzo subiektywne i dobre dla początkujących koneserów. Przeszliśmy już jednak na poziom preferencji win wytrawnych i półwytrawnych. Ale jak wskazuje doświadczenie prędzej czy później czeka to każdego. Najlepiej jednak skosztować i wyrobić sobie opinię samodzielnie, co niniejszym polecamy uwadze Szanownych Internautów 😉

Jest jedno zagrożenie… Jak spróbujecie win od polskich winiarzy, może okazać się, że „przemysłowe” wina dostępne szeroko w sklepach nie będą wam już smakować. A jeżeli nawet będziecie je konsumować, to cały czas z nutą nostalgii za zapachem winogron, pięknymi widokami plantacji, chłodem winiarskich piwniczek i w końcu za smakiem win okraszonych opowieściami pasjonatów w tak pięknych okolicznościach otaczającej przyrody.

Podkarpacka Manufaktura Win / Dębica, Podkarpacie

Nasza rekomendacja: różowe półwytrawne Nicollum i czerwone wytrawne Barollum
Podkarpacka Manufaktura Win to wspólny projekt dwóch winiarzy: właścicieli winnic Wierzchowina i Mieszko. Początki tych winnic sięgają roku 2004. Jak mówią sami winiarze – zawsze byli związani z tą ziemią poprzez ojców i dziadków. Założenie winnic to ich pomysł na odmianę krajobrazu w regionie oraz miłość do wina i wyraz tęsknoty za zielonymi wzgórzami obsadzonymi winoroślą. Brzmi pięknie, smakuje również.
www.manufaktura-win.pl

Potęga Tradycji / Konin, Wielkopolska

Nasza rekomendacja: jak najmniej słodkie wino Aroniowe i bardzo ciekawe Gruszkowe
Producent wprowadził na rynek grupę win z polskich owoców m.in. aronii, wiśni, czarnej porzeczki, śliwki, jarzębiny, dzikiej róży i truskawki. W grupie tej znajdują się m.in. wina ekologiczne, natomiast wino z czarnej porzeczki jest wpisane na listę produktów tradycyjnych i regionalnych. Firma od 2012 r. jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska – to zobowiązuje.
www.potegatradycji.pl

Winnica Bugara / Częstochowa, Śląsk

Nasza rekomendacja: Regent Rose i Białe Wytrawne
Winnica tworzy pierwsze regionalne wino w Częstochowie z winogron pochodzących z upraw własnych. Jak twierdzą winiarze wyznacznikami ich wina są: pasja, ekologia i jakość.
www.facebook.com/winnicabugara/

Winnica Goja / Burów, Małopolska

Nasza rekomendacja: Zdecydowanie Majus o cudownym, lekkim owocowo-kwiatowym bukiecie, a dla amatorów czerwieni Marcello.
Wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda i rośnie winnica w Polsce oraz jak smakuje polskie wino, zapraszani są do zwiedzania winnicy połączonego z degustacją tutejszych win. Właściciele opowiedzą o uprawie winorośli w naszych warunkach klimatycznych oraz o powstawaniu wina. Blisko Krakowa.
www.winnicagoja.pl

Winnica Jana / Zarzecze k. Jasła, Podkarpacie

Nasza rekomendacja: biały Topaz i czerwony Rubin.
Piękne i niezwykle klimatyczna lokalizacja winnicy nieopodal Jasła. Malownicze okolice jak z toskańskich widokówek. Niezapomniane widoki na dolinę Wisłoki, Górę Liwocz i Beskid Niski no i oczywiście doskonałe wino. W ofercie mamy zwiedzanie winnicy i degustacje.
www.winnicajana.pl

Winnica Julia / Stary Kisielin k. Zielonej Góry, Lubuskie

Nasza rekomendacja: czerwony Monarch i białe o nieco zwodniczej nazwie Red Riesling
Miejsce w zielonogórskim zagłębiu winiarskim na zachodzi Polski. Świetne dla zainteresowanych miłym spędzeniem czasu w winnicy połączonym z degustacją zielonogórskiego wina. Właściciele chętnie podzielą się wiedzą z chętnymi do założenia własnej winnicy oraz z osobami interesującymi się polskim winiarstwem.
www.winnicajulia.pl

Winnica Melancholia / Będzienice, Podkarpacie

Nasza rekomendacja: Hannibal i Febe
To takie miejsce, gdzie trzeba podjąć ryzyko i przybyć osobiście, bo inaczej nie zdobędziemy wiedzy na temat tutejszych win. O czym mówimy? Strona www w budowie a stronka na Facebooku tak oszczędna w informacjach jak żadna inna. Ale nazwa melancholia i grafika etykiet przypominają dawne czasy, kiedy trzeba było cały dzień zaprzęgiem jechać w takie, prawdopodobnie urokliwe miejsce. Patrząc na to z drugiej strony jest duże pole do rozwoju.
www.winnicamelancholia.pl

Winnica Mnich / Chybie, Śląsk Cieszyński

Nasza rekomendacja: biała Aura i czerwone Couvee
Z ulotki wiadomo, że to: produkcja win regionalnych metodami tradycyjnymi, degustacje win, warsztaty winiarskie, imprezy integracyjne oraz konferencje i szkolenia. Winnica Mnich ma 2,5 ha powierzchni i jest największą na Śląsku. Uprawia się tutaj aż 18 różnych odmian winorośli.
www.facebook.com/winnicamnich

Winnica na Jurze / Złoty Potok, Śląsk

Nasza rekomendacja: białe gronowe wytrawne i czerwone gronowe wytrawne
Nazewnictwo tutejszego wina bardzo oszczędne w swojej formule, ale z góry wiadomo, że są z Jury. Ta rodzinna winnica ze Złotego Potoku nieopodal Częstochowy na Festiwalu w Olsztynie mogła się czuć jak u siebie, bo ich uprawy są zaledwie kilka kilometrów stąd. A widoki na ich uprawach z zamkiem w tle to zupełnie jak w Toskanii.
www.winnicanajurze.pl

Winnica Piwnice Antoniego / Wola Lubecka, Małopolska

Nasza rekomendacja: Brzask – świetne na romantyczne, letnie śniadanie na tarasie.
Historia winnicy sięga lat 80-tych ubiegłego wieku. W niewielkiej winnica na obszarze 50 arów nasadzonych jest około 2000 krzewów z aż 13 szczepów: białe – Seyval Blanc, Solaris, Johanniter, Muskat Ottonel, Aurora, Bianca, Jutrzenka oraz czerwone – Cabernet Cortis, Cascada, Monarch, Regent, Rondo i Leon Millot.
www.piwniceantoniego.pl

Winnica Vetus / Brzeziny, Podkarpacie

Nasza rekomendacja: Reveli (nie beczkowe) i delikatne Rose
Stosunkowo młoda winnica założona w 2013 roku na pięknym, idealnym południowym stoku, a pierwsze zbiory odbyły się w 2015 roku. Rozwija się enoturystycznie, bo jak twierdzą z roku na rok przybywa gości odwiedzających winnicę, więc niezbędne okazuje się zapewnienie noclegu gościom, którzy przyjeżdżają niejednokrotnie z odległych miejsc Polski.
www.winnicavetus.pl

Winnica Zagardle / Szczodrkowice, Małopolska

Nasza rekomendacja: biały Solaris i czerwony Leon Millot
Właściciele serdecznie zapraszali do zwiedzenia winnicy położonej tylko 12 km od Krakowa. Wyrażali też nadzieję, że ich malownicze gospodarstwo przypadnie gościom do gustu równie dobrze, jak wyjątkowy smak polskiego wina, które zostanie zaserwowane w trakcie degustacji. Jak widać reklama dźwignią handlu…
www.winnicazagardle.pl

Zdjęcia: JackRecommends

#jackrecommends #jurakrkowskoczestochowska #jura #olsztyn #olsztyjurajski #enoturystyka #podkarpacie #małopolska #śląsk #lubuskie #mazowiecke #festiwal #wino #manufakturawin #potęgatradycji #winnicabugara #winnicagoja #winnicajana #winnicajulia #winnicamelancholia #winnicamnich #winnicanajurze #winnicapiwniceantoniego #piwniceantoniego #winnicavetus #winnicazagardle #winnicadwórzno #szlakwinny #dniotwartychwinnic #winnica #winnice #kieliszek #kieliszki #degustacje