Imprezy

Juromania – Święto Szlaku Orlich Gniazd

3 dni, 10 średniowiecznych zamków, 15 miejscowości, ponad 100 wydarzeń: pikniki i festyny, warsztaty edukacyjne, średniowieczne stroje, widowiska historyczne, spektakle ognia, koncerty, pokazy mody, degustacje i pokazy kulinarne, nocne zwiedzania zamków, gry i zabawy dla dzieci, questy, rajd nordic walking, bieg nocny, loty balonem, dzień otwarty stacji GOPR i wiele innych… Przybywajcie na Jurę w weekend 20-22 września. Będzie się działo!

Tak w skrócie wygląda JUROMANIA – święto Szlaku Orlich Gniazd. Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje ten szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie niepowtarzalnej przyrody i w otoczeniu średniowiecznych zamków. Dzięki JUROMANII tych wszystkich doznań będzie można doświadczyć na własnej skórze. Jura i jej najlepsze strony dostępne będą w weekendowej pigułce. Jedyny problem to trudność wyboru miejsca i imprez, bo program jest naprawdę bogaty. A wszystko po to, aby później wracać na Jurę po jeszcze więcej!

Pytacie czy jadę na Juromanię? Oczywiście, że jadę! Takiej okazji nie można przepuścić. Kilka letnich weekendów na Szlaku Orlich Gniazd tylko rozbudziło apetyt na kolejne doznania i emocje. A średniowieczny klimat i życie tchnięte w mury zamczysk tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Jednak pomimo takiego skonstruowania programu wydarzeń, że część lokalizacji pracuje w piątek, część w sobotę a część w niedzielę – wybór i tak pozostaje bardzo trudny.

Musiałem nieźle się nagłowić, żeby opracować logistykę zwiedzania. Oczywiście najlepiej będzie wybrać jedno lub dwa miejsca na każdy dzień. Wtedy unikniemy straty czasu na przejazdy pomiędzy obiektami, czasami trwającymi ponad godzinę oraz problemów z poszukiwaniem wolnych miejsc parkingowych. Inne sprawy to już „bułka z masłem”.

Pamiętajmy, że tegoroczna Juromania odbywa się aż w 15 miejscowościach: Częstochowa, Zamek Olsztyn, Złoty Potok, Żarki, Łutowiec, Bobolice, Podlesice, Zamek Bąkowiec, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Bydlinie, Rabsztyn, Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn, Zamek Korzkiew. Biorąc pod uwagę optymalizację przejazdów z bólem serca swoje plany musiałem ograniczyć do środkowej i północnej Jury.

W tym rejonie na szczycie mojej subiektywnej listy „must see” znalazły się wydarzenia typu żywe rekonstrukcje historyczne oraz warsztaty, pokazy i aktywne zajęcia dla turystów realizowane w sceneriach jurajskich zamków czyli w piątek Częstochowa i Zamek Bąkowiec, w sobotę Zamki Olsztyn, Ogrodzieniec, Bydlin i Pilcza a w niedzielę Złoty Potok i Zamek w Rabsztynie.

Na szczególne zainteresowanie zasługują też wydarzenia, które organizowane są prawdopodobnie tylko podczas Juromanii czyli nocne zwiedzania zamków w Ogrodzieńcu i Tenczynie oraz możliwość zanocowania zanocowania na terenie zamku w Ogrodzieńcu.

Pełen program wydarzeń: www.juromania.pl

Zdjęcia: Związek Gmin Jurajskich

#jackrecommends #juromania #jura #szlakorlichgniazd #orlegniazda