Miejsca

Julinek – sztuka, rozrywka i… tradycja

Podwarszawski Julinek to miejsce jedyne w swoim rodzaju nie tylko na mapie Mazowsza i Polski, ale także w skali całego świata. Przesada? Bynajmniej!


Prawie 70 lat temu powołano do istnienia w Julinku wyjątkową w skali światowej stacjonarną Bazę Cyrkową. Ośrodek stał się nie tylko stałym centrum dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce ale również zapleczem ich postojów i zimowania. Baza była przede wszystkim miejscem treningów artystów oraz ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej.

Na długie dziesięciolecia Julinek stał się ośrodkiem sztuki i rozrywki cyrkowej o znaczeniu światowym. Tutaj ściągali menadżerowie cyrków z całego świata, aby oglądać treningi i występy oraz zapraszać polskich artystów na areny wszystkich kontynentów. Szkoła oraz zachowane do dziś budynki ośrodka są świadectwem najwyższego poziomu polskiej sztuki cyrkowej oraz częścią naszego narodowego dziedzictwa, o którym warto wiedzieć i z którego także można być dumnym. Wszak sztuka cyrkowa – przy całej swojej lekkości i ulotności – to część naszej kultury. Kultury popularnej, masowej, ludowej, dostępnej i zrozumiałej dla każdego, w tym dla każdego dziecka.

 

Park Rozrywki
Na terenie dawnej Bazy Cyrkowej istnieje od 2015 roku Park Rozrywki w Julinku, który oferuje – zaledwie 30 km od Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego – połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny. Park Rozrywki w Julinku obejmuje swoim obszarem to wszystko, co było słynną, unikalną Bazą Cyrkową. To dlatego właśnie to centrum rozrywki jako jedyne w Polsce jest pełne odniesień do świata cyrku, jego kultury, symboliki, sztuki i obyczajów. Park stara się także chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechnić wiedzę o niej wśród swoich gości. W Julinku znajdziemy więc wyjątkowe w skali kraju połączenie wypoczynku w naturze z rozrywką i edukacją. Nic dziwnego, że w ciągu zaledwie trzech sezonów z oferty Parku skorzystało ponad 500 tysięcy osób!

 

W Julinku dzieci mogą skorzystać z najróżnorodniejszych atrakcji. Są to m.in:

Podniebny Cyrk – jeden z najrozleglejszych w kraju i zdecydowanie największy na całym Mazowszu park linowy. Liczy ponad kilometr długości i jest podzielony na 7 tras o różnych stopniach trudności. Dwie z nich są przeznaczone dla dzieci. Aby przemierzyć całość Podniebnego Cyrku, trzeba pokonać aż 138 przeszkód. Cały obiekt spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, oraz zapewnia doskonałą zabawę zarówno początkującym adeptom podniebnych spacerów, jak i doświadczonym miłośnikom mocnych wrażeń.

Kraina Dmuchańców – zespół kilkunastu obszernych obiektów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To gwarancja doskonałej zabawy, która poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Radosna Kraina Dmuchańców zapewnia także rozrywkę dla dorosłych. To Hippo Slide – olbrzymia, 30-metrowa zjeżdżalnia wodna.

Minigolf Cyrkowy – pola do gry w minigolfa można spotkać tu i ówdzie. Ale nie każde ma powierzchnię aż 1000 metrów kwadratowych i aż 18 torów do gry. A przede wszystkim – żaden tor na Mazowszu i w całej Polsce nie ma charakteru cyrkowego i na żadnym z nich nie trzeba stawiać czoła klaunom i dzikim zwierzętom broniącym dostępu do dołków golfowych.

Cyrkowa Strefa Animacjii Plac Zabaw – w pełni sezonu, czyli od maja do października, gości codziennie zabawiają animatorzy. Chętnych nauczą chodzenia na szczudłach i żonglerki. Przecież jesteśmy w najbardziej cyrkowym miejscu w Polsce! Dzieci mogą także spędzać czas na Placu Zabaw (piaskownica, huśtawki, tyrolka), którego ekologiczne elementy są zbudowane na bazie drewna akacjowego.

Wystawa Sztuki Cyrkowej – to atrakcja absolutnie wyjątkowa w skali kraju! W budynku Małej Areny znajdziemy prawdziwe muzeum – z plakatami, zdjęciami i autentycznymi rekwizytami – dokumentujące historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata. Wystawa liczy kilka tysięcy eksponatów. To największy ich zbiór w Polsce i jeden z najbardziej znaczących na świecie. Można tam obejrzeć plakaty, zdjęcia, publikacje, bukleciki (programy występów cyrkowych) a także wiele autentycznych strojów i rekwizytów. Wystawa dokumentuje historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata, w tym cyrku radzieckiego, który u szczytu swojego największego rozwoju zatrudniał 8 tysięcy artystów. Jednak w żadnym innym kraju europejskim środowisko cyrkowe nie dysponowało tak dużą i tak znaczącą artystycznie bazą, jak ta, która istniała przez 40 lat w Julinku. Wizyta w Parku Rozrywki pozwala nam poznać to dziedzictwo, które przynosiło dobrą sławę naszemu krajowi i naszej kulturze we wszystkich zakątkach świata.

Julinek jest także znakomitą bazą wypadową do aktywności na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w otulinie Parku i jest znakomitym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy (posiada duży, wygodny i bezpłatny parking!). Do dyspozycji gości jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Szlak rowerowy został wyznaczony na istniejącej sieci szlaków pieszych i dróg leśnych. Całość trasy jest przejezdna cały rok. Główny szlak biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, tworząc pętlę o długości 145 km.

Park Rozrywki oferuje specjalny tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi (typu jeep, quad i buggy). Działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego: kijów do nordic walking, a zimą także nart biegowych. W pobliżu ośrodka znajduje się samoobsługowa serwisownia rowerów, która umożliwia dokonywanie drobnych napraw. Julinek oferuje również swoim gościom – do bezpłatnego korzystania – dobrze utrzymane boiska do piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona.

Julinek to doskonały pomysł nie tylko na jeden dzień. Można się tu zatrzymać na dłużej w Hotelu lub na polu namiotowo-kempingowym. Hotel liczący 140 komfortowych miejsc z wygodnymi łóżkami jest właśnie po gruntownym remoncie i zapewnia całodzienne wyżywienie. Elementy dekoracyjne hotelu nawiązują do historii i klimatu miejsca. Hotel z cyrkowymi elementami dekoracyjnymi jest jedynym takim obiektem w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Położone nieopodal pole namiotowo-kepmpingowe posiada pełny dostęp do infrastruktury hotelowej.

Park Rozrywki zaopatrzony jest również w bazę gastronomiczną. Restauracja „Foccacia Pop-Up” w budynku Małej Areny oferuje potrawy kuchni włoskiej, zaś w plenerowej strefie gastronomicznej zlokalizowanej w sąsiedztwie głównych atrakcji zostaniemy nakarmieni świeżymi polskimi daniami, bądź grillowanymi potrawami i napojami. Na łasuchów czekają też pyszne słodkości.

Siłą Julinka są również organizowane tutaj imprezy. Oprócz organizowanych na zamówienie na przykład imprez urodzinowych z elementami cyrkowymi w Parku odbywają się bardzo ciekawe imprezy weekendowe i świąteczne.

 

W tym sezonie Julinek zaprasza na:
• 9-10 czerwca – DZIEŃ PRZYJACIELA – warsztaty plastyczne, mini disco, konkursy z nagrodami w strefie animacji, POPEY SHOW – program cyrkowy dla dzieci
• 16-17 czerwca – WEEKEND RYCERSKI, 16.06. KONCERT DISCO POLO
• 23-24 czerwca – WITAJCIE WAKACJE! – WEEKEND RODZINNY, Strefa maluchów – animacje; Strefa gier podwórkowych; Strefa Sportowa – boiska; Strefa gier planszowych, POPEY SHOW – spektakl cyrkowy dla rodzin
• 30 czerwca-1 lipca – KONSTRUKCJE INSPIROWANE NATURĄ – warsztaty architektoniczne dla dzieci, OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY – nie tylko kulinarne wariacje na temat owoców
• 7-8 lipca – SŁODKIE LATO – czekoladowy weekend
• 14-15 lipca – JULINEK OFF -weekend bez telefonu, KONY PUPPET SHOW
• 21-22 lipca – WEEKEND BAJKOWY, POPEY SHOW – przygody klauna Popeya
• 28-29 lipca – WEEKEND PRZYGODOWY
• 4-5 sierpnia – WEEKEND SPORTOWY
• 18-19 sierpnia – DNI JULINKA – Terenowa Gra Julinkowa
• 25-26 sierpnia – STWORY GŁODOMORY – spektakl 25.08, LIVE COOKING – pokazy kulinarne, SMAKOWIZJE – warsztaty kulinarne

 

Park Rozrywki Julinek
Adres: Julinek 1, 05-084 Leszno
Telefon: 22 611 61 16
Internet: www.julinek.com.pl

 

 

Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl
Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #park #rozrywka #dzieci #rodzina #piknik #wakacje #cyrk #julinek

NastępnyDni Króla Jana