Subiektywny wybór najlepszych imprez na weekend 6-8 września a nawet dłużej. Tym razem sprawdzamy co ciekawego w wydarzeniach o tematyce kulinarnej – jakich potraw zasmakować i jakich trunków skosztować. 3 wyjątkowe lokalizacje dla smakoszy, koneserów i nie tylko, którzy zdecydują się na wyjazd w Polskę bez względu na odległość od celu…
EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU, LUBLIN, 2-8 WRZEŚNIA
Impreza na stałe wpisała Lublin na kulinarną mapę Polski. To jeden z najciekawszych festiwali kulinarnych w Polsce. Festiwal poprzez dziesięć lat wypracował formułę, która zachęca do poznawania smaków Lubelskiego zarówno smakoszy, turystów kulinarnych jak i mieszkańców Lubelszczyzny. Oprócz sfery kulinarnej program wydarzeń obfituje w wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty i pokazy uliczne. My skupiamy się jednak na wyzwaniach organoleptycznych godnych 450-letniej historii i tradycji Unii Lubelskiej i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Kolacja historyczna: Rekonstrukcja uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej
To finisz festiwalu, który odbędzie się podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Najlepsi szefowie kuchni z Polski, Lublina i regionu zaprezentują 7 historycznych dań według receptur odnalezionych przez profesora Jarosława Dumanowskiego. Rekonstrukcja uczty została wpisana przez Miasto Lublin w oficjalny program obchodów 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.
Konkurs Good Chef 2019
W wyjątkowej scenerii Starego Miasta po raz czwarty dziewięciu szefów kuchni z lubelskich restauracji i hoteli będzie walczyć o tytuł Good Chef 2019. W tym roku zadaniem do wykonania będzie przygotowanie „Dania Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Warunkiem jest wykorzystanie przez zawodników w przygotowanym daniu produktów lokalnych – jednego z 3 rodzajów mięs do wyboru: świnka rasy puławskiej, jagnięcina uhruska, gęś biłgorajska oraz kaszy gryczanej, ziół i miodu.
Konkurs „Najlepszy smak Lubelszczyzny”
Już po raz czwarty producenci z regionu lubelskiego będą mogli pochwalić się swoimi wyrobami i zwrócić na nie uwagę uczestników Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. W konkursie wyłonione zostaną regionalne produkty o najwyższych walorach smakowych, zapachowych i wizualnych. Lokalni producenci ubiegać będą się o zaszczytny tytuł w dziewięciu kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołówstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje, w tym alkohole oraz inne.
Ogólnopolski Turniej Nalewek edycja „Nalewki litewskie i koronne” i seminarium „Nalewki w kulturze Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.
W Lublinie już po raz 29. odbędzie się najstarszy i najważniejszy polski konkurs nalewek, w tym roku dedykowany 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Celem konkursu jest rekonstrukcja historycznych nalewek litewskich (Pasikonik, Trzy Dziewiątki, Trojanka litewska) oraz nalewek koronnych (Krupnik na miodzie lubelskim, Nalewka trybunalska, Mirabelka).
Unijny Jarmark Inspiracji
Podczas festiwalu już po raz 11 odbędzie się międzynarodowy jarmark smaków, w tym roku dedykowany 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. To specjalna edycja jarmarku, podczas której 100 stoisk na ulicy Grodzkiej, dookoła Trybunału Koronnego i na ulicy Złotej pozwoli Wam na degustacje i zakupy, spacer po Starym Mieście, wspaniałe koncerty na placu Po Farze, wystawy, niezliczone pokazy kulinarne i degustacje na scenie.
Pokazy i prezentacje kulinarne
Na Scenie Smaku. Wśród kilkudziesięciu pokazów dla dzieci i dorosłych crème de la crème: pokaz „Kuchnia królewska Zygmunta Augusta” w wykonaniu Sylwii Stachyry (wygrała Top Chef) i Maestro Jeana Bosa. Królewski kucharz króla Belgów ugotuje ulubioną zupę króla Zygmunta Augusta: gramatkę z gryką oraz gramatkę, którą gotował królowi Belgów.
W cyklu „Gwiazdy smakują Litwę i Koronę” – popularni aktorzy filmu i ekranu wraz z szefami kuchni zaprezentują na placu Po Farze „Unię Lubelską od kuchni”.
Hit. Bigos litewski czy koronny. Który lepszy. Wspólne gotowanie szefów kuchni, mieszkańców Lublina, Lwowa i Wilna.
Źródło, zdjęcia i więcej informacji: http://europejskifestiwalsmaku.pl
WINOBRANIE, ZIELONA GÓRA, 7-15 WRZEŚNIA
Winobranie 2019 tradycyjnie już rozpocznie się w pierwszy weekend września. Warto dostrzec, że to największe święto wina rozciąga się na 2 weekendy, choć oczywiście ten pierwszy wydaje się atrakcyjniejszy.
W dniu inauguracji klucze do bram miasta odbierze Bachus – Bóg Wina, a Zielona Góra stanie się jedną wielką sceną – miejscem artystycznych spotkań i muzycznych wydarzeń. Jak co roku na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje m.in.: koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, barwny korowód uliczny i wiele innych.
Korowód Winobraniowy to stały punkt programu Winobrania, na który czekają nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry. Podczas Winobrania 2019 korowód odbędzie się w sobotę 14 września o godzinie 12.00. W tym roku królować będą maski, niecodziennie i nieoczywiste stroje, udziwnione fryzury, osobliwe układy choreograficzne i twarze nie z tego świata.
Nieodłącznym elementem Winobrania jest Jarmark Winobraniowy, podczas którego ponad 500 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w centrum miasta. To on przyciąga do Winnego Grodu tłumy turystów. Stałym punktem jarmarku jest także Miasteczko Winiarskie – przez 9 dni wokół ratusza każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą regionalnych winiarzy, tradycjami winiarskimi, zakupić wina z kilkudziesięciu Lubuskich Winnic.
Będzie można również odwiedzić lubuskie winnice gdzie winiarze oprowadzą gości, pokażą jak pielęgnować winne krzewy, poczęstują swoimi trunkami oraz powiedzą jak zrobić wspaniałe wino. Na miejscu można będzie zakupić wina, sadzonki winorośli czy świeżo zbierane winogrona.
Do winnic można będzie dojechać autokarami, a opieka przewodniczek PTTK zapewni miłą podróż i odpowiednią dawkę wiedzy. Przewidywany czas trwania wycieczki to ok. 3 godziny. Wszystkie te atrakcje zapewnione są w cenie biletu, wystarczy wybrać jedną z 14 winnic i zarezerwować jeden z 50-ciu terminów dostępnych terminów.
Źródło, zdjęcia i więcej informacji: http://winobranie.zgora.pl/
DNI KARPIA W DOLINIE BARYCZY, WEEKENDY WRZESIEŃ-LISTOPAD
Dni Karpia to jesienny cykl wydarzeń promujących wyjątkowość Doliny Baryczy. Odbywa się po raz 14. w regionie, którego tradycje rybackie sięgają 800 lat wstecz. W 2019 organizatorzy zaplanowali ponad 80 wydarzeń plenerowych, wędkarskich, edukacyjnych, kulinarnych i turystyki aktywnej, odbywających się przez 10 weekendów od września do listopada.
Podczas Dni Karpia we wrześniu, październiku i listopadzie można aktywnie spędzić czas, zabrać dzieci, zaprosić znajomych, spotkać się z rodziną – ponad 80% wydarzeń jest przyjazne rodzinom. Podobno warto tu przyjechać, bo jesienne weekendy nigdzie nie są tak piękne i bogate w atrakcje jak w Dolinie Baryczy. Specjalnie dla spragnionych przygody, świeżego powietrza, spektakularnych przelotów ptaków przygotowano harmonogram weekendowy wydarzeń. Edycja 2019 jest wyjątkowa także ze względu na pojawienie się aż 23 nowych wydarzeń m.in.: objazdowe wycieczki z przewodnikiem szlakiem wielkich rodów Doliny Baryczy, warsztaty kiszenia z Masterchef Junior Julką Cymbaluk, wypieki kolorowej rybki w Kawiarni Familijnej, Drzwi otwarte w Gospodarstwie Ruda Żmigrodzka i Ośrodku Edukacji w Krośnicach, impreza plenerowa Las-Knieja-Dziczyzna, gdzie można będzie pokosztować ryb i dziczyzny.
Podczas jednego weekendu w Doliny Baryczy można wziąć udział w zawodach wędkarskich, spływie kajakiem czy rajdzie rowerowym, a dzień zakończyć kolacją rybną lub tańcem i śpiewem na imprezie plenerowej, a rano wziąć udział w przejażdżce bryczką lub udać się na spacer z ornitologiem.
Źródło, zdjęcia i więcej informacji: http://www.dnikarpia.barycz.pl/
>