Imprezy

Imprezy na weekend – Mazowsze

Subiektywnie najlepsze imprezy na weekend 30 sierpnia – 2 września. Ostatni weekend wakacji to ostania szansa dla Warszawiaków na oddech pełna piersią w jeszcze wakacyjnej atmosferze. Prezentujemy 3 wydarzenia, zainteresowania, kierunki wyjazdów dla których osobiście ruszylibyśmy się z najwygodniejszego nawet fotela mimo upalnej pogody w końcówce lata.

ŚWIĘTO WINA W WINNICY DWÓRZNO

Największa winnica pod Warszawą gotowa jest nadoroczne Święta Wina. Dobre wino, dobra muzyka, dobre jedzenie w dobrym towarzystwie – oto program dwudniowego pikniku rodzinnego w miejscu nazywanym mazowiecką Toskanią. Święto Wina w Winnicy Dwórzno – 31.08-1.09.2019!

W programie dwudniowej imprezy znalazły się m.in.
– degustacja wina z Dwórzna
– zwiedzanie winnicy i przetwórni
– muzyka na żywo
– winobranie dla dzieci

Nie zabraknie zabaw i konkursów z nagrodami oraz produktów lokalnych wytwórców i rzemieślników na stoiskach. Głodni zostaną nakarmieni, a spragnieni – napojeni, zadbają o to załogi food trucków z pysznym jedzeniem.

Wstęp jest wolny, a każdy gość – mile widziany!

www.winnicadworzno.pl

WYKOPKI JAK DAWNIEJ

W niedzielę 1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mieli okazję przyłączyć się do wykopków, a potem zasmakować w zebranych ziemniakach, pieczonych wspólnie na ognisku.

Podczas „Wykopków w skansenie” na turystów czekać będzie jak zwykle mnóstwo atrakcji. Z pomocą autentycznych, dawnych narzędzi jak motyki czy kopaczki konne będzie można samemu pomóc w kopaniu kartofli, a potem ich sortowaniu.

Uczestnicy imprezy zobaczą również jak wyglądał proces orki konnej i bronowania. W chałupach i obejściach nie zabraknie prezentacji kiszenia kapusty, czesania i przędzenia wełny czy kręcenia powrozów. Wiejska zielarka opowie również o właściwościach leczniczych ziół rosnących na polach i w przydomowych ogródkach.
Goście, którzy tego dnia odwiedzą polanę z ogniskiem, zostaną uraczeni pieczonymi w popiele ziemniakami.

Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Wiejski Kram, który w tym roku obejmą w posiadanie gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach. Znajdzie się on w jednej z zagród, a zwiedzający będą mogli na nim zakupić ekologiczne warzywa, owoce i przetwory.

Najmłodsi również nie znajdą chwili czasu na nudę. Z pewnością oddadzą się bez reszty popularnym na początku XX wieku grom i zabawom na szkolnym podwórku, takim jak: przeciąganie liny, toczenie fajerek i obręczy czy chodzenie na szczudłach.

W amfiteatrze pieśni i tańce z różnych zakątków Polski zaprezentuje Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka z Sierpca, a Kurpiowska Kapela Carniacy z Czarni uprzyjemni czas „kurpsiosko gadko” i skocznymi przyśpiewkami. Tradycyjnie wokół sceny nie zabraknie stoisk z wyrobami rękodzieła oraz pysznymi regionalnymi przysmakami.

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 18.00.

www.mwmskansen.pl

FOLKLOR NA ZAMKU

1 września 2019 r. na dziedzińcu zamku w Szydłowcu odbędzie się XXVII Ogólnopolski Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety. Przegląd organizowany jest przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek i odbywa się w Szydłowcu od 1983 roku.

Przegląd realizowany jest 3 kategoriach:

  • zespołów folklorystycznych
  • kapel ludowych stylizowanych
  • zespołów folkowych

Uczestnikami imprezy będą taneczne zespoły folklorystyczne prezentujące programy w formie opracowanej artystycznie, kapele i zespoły folkowe prezentujące melodie ludowe wykorzystujące instrumenty nowszej generacji takie jak: akordeon, trąbka, klarnet, instrumenty perkusyjne itp., a także te kapele i zespoły, których skład oparty jest o tradycyjne instrumenty z całej Polski oraz zespoły prezentujące folklor in crudo (nieopracowany artystycznie) z terenu powiatu szydłowieckiego.

Przegląd im. Jana Derlety świetnie popularyzuje dorobek zespołów prezentujących polski folklor taneczny i muzyczny, upowszechniania kulturę ludową oraz doskonalenie warsztatu twórczego uczestników.

W tym roku w przeglądzie weźmie udział około ok. 20 zespołów z całej Polski.

Podczas imprezy na wyspie zamkowej odbędzie się też kiermasz wystawców tradycyjnej regionalnej kuchni i rękodzieła ludowego i artystycznego.

www.sckzamek.pl/wydarzenie/xxvii-ogolnopolski-przeglad-kapel-i-zespolow-ludowych-stylizowanych-im-jana-derlety-2019/?instance_id=98

Źródło i zdjęcia: materiały organizatorów

jackrecommends #weekend #pomysłnaweekend #mazowsze #folklor #rodzina #dzieci #wakacje #wino #winorośl #winobranie #koncert #inscenizacja #historia #sztukaludowa