Trendy

Babcine rady na święta

Nadchodzi świetny czas, by wrócić do korzeni. Niech dopełni się magia świąt – pełna zapachu zielonego drzewka i bakalii, a przede wszystkim szczęścia i spełnienia. Nasze babcie miały przepis na to, jak przedłużyć atmosferę wigilijnej nocy. Teraz także my możemy zaczerpnąć z bogatego skarbca tradycji.

Wigilijna wieczerza była najlepszą nagrodą za całodniową głodówkę, której dawniej ściśle przestrzegano. Warto dotrwać do tego momentu choćby o suchym chlebie czy nędznym śledziu z wody. Tej „magicznej” nocy wyczekiwało się przez cały rok i od zawsze nasi prapradziadkowie przypisywali jej szczególne znaczenie. Dlatego 24 grudnia całe rodziny obowiązkowo wykonywały pewne czynności, a innych się wystrzegały. O tym, jak wiele jest zwyczajów świątecznych, świadczy choćby ich różnorodność. O czym pamiętać, by przeżyć święta zgodnie z tradycją i zapewnić sobie dobrobyt?

Udekoruj dom
Pierwsze choinki pojawiły się w Polsce na przełomie XIX/XX w. Umieszczano na nich liczne ozdoby, ale tylko własnoręcznie wykonane! Zachęcamy do rodzinnej produkcji łańcuchów z bibuły czy papieru… Możemy też powiesić pod sufitem światy, a u stropów – podłaźniczki.

Pamiętaj o obrzucaniu owsem
Im więcej owsa było we włosach u panien, tym większe miały szanse na zamążpójście w najbliższych miesiącach.

Obwiąż drzewa powrósłami
Byśmy latem cieszyli się owocami i bogatymi plonami, obowiązkiem każdego gospodarza jest obwiązywanie drzew w sadzie powrósłami. To recepta na dobrobyt.

Obserwuj niebo i przyrodę
Wyraźna Droga Mleczna na niebie oznacza, że możemy być spokojni – czeka nas obfity rok. Na pewno nie zabraknie nam jaj. W ciągu najbliższych miesięcy przygotujmy się więc na podążanie za kurami jak za taśmą produkcyjną.

Przygotuj 12 postnych potraw
Zasiadając do wieczerzy, możemy zapomnieć o schabowych czy bigosie, ale i tak czeka nas istna królewska, choć postna, uczta. Stworzy ją 12 potraw z produktów z pola, sadu, ogrodu, lasu i wody. Nie możemy oprzeć się żadnej z nich. W innym przypadku pożegnajmy się z powodzeniem w najbliższej przyszłości.

Oddaj długi
Jeśli brakuje nam szklanki cukru czy oleju, pod żadnym pozorem nie prośmy o przysługę znajomych. Czas przed pierwszą gwiazdką jest też ostatnim dzwonkiem na rachunek sumienia i przypomnienie, czy na pewno oddaliśmy wszystkim pożyczone rzeczy. W przeciwnym razie dłużnikami będziemy również w kolejnym roku.

Pilnuj gości
Bądź czujny od najwcześniejszych godzin w dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Przyszłość na nadchodzące miesiące zdradzi pierwszy gość. Najlepiej, gdyby próg najpierw przekroczył mężczyzna. Wróżba gwarantuje bogactwo przychówku w gospodarstwie.

Podziel się opłatkiem
Koniecznie zrób to, zanim zasiądziesz do wigilijnej wieczerzy. Kolorowym opłatkiem podziel się ze zwierzętami (wierzono, że w ten wieczór mogą przemówić do gospodarzy). Białym opłatkiem natomiast łamiemy się z bliskimi, składając życzenia przy wigilijnym stole. Trzeba pamiętać o tym, by żaden kawałek się nie zmarnował.

Uważaj na to, co mówisz
Słowa mają moc. Nie rzucaj więc ich na wiatr. Nasi przodkowie byli przekonani, że spełni się to, co wypowiedziane w Wigilię. Nie złorzecz nawet w myślach! Uśmiechnij się, a serce napełnij serdecznością.

Zaproś gości do pary
Zadbaj, by przy wigilijnym stole pojawiła się parzysta liczba osób – nietrzymanie się tej zasady – jak wierzono na dawnych mazowieckich dworach – oznacza, że któryś z biesiadników nie doczeka kolejnych świąt…

Pozostaw puste miejsce
Razem z biesiadnikami odłóżcie na talerzyk cząstki opłatka, który przełamiecie, życząc sobie zdrowia i powodzenia. To wyraz dzielenia się nim z duszami bliskich zmarłych, które nas nawiedzają.

Dmuchnij na siedzisko
W ten magiczny jedyny w roku wieczór wokół stołu gromadzą się bliscy zmarli. Trzeba więc uważać, by nie usiąść biednej duszyczce na kolanach. Stąd zwyczaj dmuchania na krzesło przed usadowieniem się na nim.

Nie wstawaj od stołu
Uczestnicy uroczystej wieczerzy świętują razem. Wspólnie więc zasiadają do posiłku i nie wstają aż do zakończenia spotkania. Złamanie tej zasady nie wróży niczego dobrego. Podobnie jak my, tak też będą robić kury – jeśli nie usiedzimy na miejscu, to i one będą spacerować, zamiast wysiadywać jajka.

Nie trwoń czasu na leżenie
Kto w Boże Narodzenie położy się na chwilę relaksu, spowoduje, że latem kłaść się będzie zboże w polu.

Po kolacji nie sprzątaj ze stołu
Gospodynie z tradycjami nigdy nie zabierały dań ze stołu tuż po kolacji. Być może licznymi smakołykami posilą się dusze zmarłych odwiedzające domostwa.

I najważniejsze – jaka Wigilia, taki cały rok! Uczyń wszystko, by magiczna atmosfera tej jedynej w roku nocy trwała każdego dnia. Zadbaj, by każdy czuł się wyjątkowo, a z pewnością dobro, którym podzielimy się z innymi, wróci z podwójną mocą. Cieszmy się z obecności bliskich i odkrywajmy korzenie. Niech dawne zwyczaje odżyją na nowo. Tak, tak. Ten moment właśnie nastał!

Zdjecie startowe: Pixabay / Źródło i zdjęcia w treści: Mazovia.pl

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #swieta #bozenarodzenie #zima #magia #tradycje #mazowsze #wigilia #szopki #choinka #conastół #whereisit #namazowszu