Miejsca

Jak to było być dzieckiem na dawnej wsi

Świat dziecka wiejskiego na początku XX wieku ograniczał się do najbliższej okolicy – własnej miejscowości i pobliskiego miasta. Najważniejszymi dla niego momentami w roku były święta religijne i jarmarki.


Jego życie wypełniała pomoc rodzicom w pracach gospodarskich i domowych, opieka nad zwierzętami i poznawanie tradycji. Niecierpliwie czekało zakończenia tych zajęć, by móc zająć się tym co naprawdę ważne – zabawie i nieustannemu odkrywaniu tajemniczych zakamarków oraz niezwykłych historii. Znakomitym do tego miejscem jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przygotowało ono wiele propozycji dla małych i dużych poszukiwaczy przygód, którzy kochają folklor.

Już 3 czerwca cała ekspozycja skansenu stanie się wielkim placem zabaw i gier. Program imprezy plenerowej „Dzień Dziecka w skansenie” zachęci do wspólnej aktywności całe rodziny. Ciekawą propozycję stanowić mogą konkursy z nagrodami zarówno dla dziadków, rodziców, jak i wnuków. Ich uczestnicy będą musieli wykazać się refleksem, zręcznością i spostrzegawczością. Na podwórku jednej z zagród dla najmłodszych przygotowane zostaną repliki zabawek używanych na początku XX wieku, fajerki, szczudła, koniki na biegunach, drewniane hulajnogi i klocki, skakanki, obręcze do toczenia i proce. Nieco starsi w izbie szkolnej z lat 20-tych XX wieku założą fartuszki, by odkrywać tajniki kaligrafii. Zasiądą także do koła garncarskiego, żeby wraz z garncarzem wykonać naczynia z gliny. Odwiedzą stodołę, w której wymłócą zboże, a uzyskane ziarno oczyszczą we wialni i zmielą na żarnach. Na padoku natomiast będą mogli skorzystać z przejażdżek w siodle. Na muzealnej scenie wystąpią zespoły dziecięce i grupy teatralne w spektaklach zabierających młodych widzów w świat fantazji, czyniąc ich bohaterami prezentowanych fabuł. Wszystko to sprawi, że nawet najpoważniejsi dorośli na nowo poczują się jak malcy. Chyba wszystkie dzieci lubią słodycze i łakocie. Właśnie dla nich i dla wszystkich miłośników produktów pszczelich miesiąc później, 1 lipca w skansenie odbędzie się miodobranie. Wydarzenie stanowić będzie doskonałą okazję, by zajrzeć do pasieki i podpatrzeć pszczoły przy pracy. Zwiedzający poznają fach pszczelarza, zobaczą na czym polegało odymianie ula, zakładanie węzy, a także odsklepianie i wirowanie ramek. Mali i duzi posmakują również różnych rodzajów miodu wprost z plastra, zaś w izbie szkolnej zasiądą w ławkach, by wziąć udział w warsztatach wykonywania świeczek z wosku pszczelego. Na stoiskach wystawców podczas lipcowego kiermaszu znajdzie się szeroka gama produktów pochodzących z pasieki – miody, propolis, pierzga, wosk, a także kosmetyki powstałe na ich bazie. W każdą niedzielę skansen zaprasza też na cykl imprez przybliżających tradycją i obrzędowość mazowiecką pod wspólną nazwą „Niedziela w skansenie”. Podczas wydarzeń zwiedzający poznają codzienne zajęcia mieszkańców dawnej wsi – z pomocą kierzanki ubiją masło, piorą na tarze lniane koszule, biorą udział w pokazach tworzenia kwiatów z bibuły i wycinania firanek, przyglądają się jak wyglądało przędzenie na kołowrotku i tkanie na krosnach. Także w warsztatach wiejskich rzemieślników czekać będzie wiele niespodzianek i atrakcji. U kowala dzieci nauczą się wykonywać podkówki, wraz z wikliniarzem uplotą koszyk, stolarz zaprezentuje im jakie niezwykłości kryją się w kawałku drewna, zaś u szewca zobaczą jak przebiegała naprawa cholewki w butach.

Imprezy plenerowe organizowane przez Muzeum w Sierpcu to nie tylko spotkanie z kulturą, sztuką i tradycją ludową Mazowsza, ale także szansa by na nowo poczuć się dzieckiem, które z zachwytem chłonie opowieść dziadka o minionych czasach i odkrywa nowe lądy dzięki zakurzonej skrzyni.

Muzeum Wsi mazowieckiej w Sierpcu
Adres: Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
Telefon: +48 24 275 28 83
Strony www: www.mwmskansen.pl, www.facebook.com/muzeumsierpc/

 

 

Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl
*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #mazowsze #skansen #dzieci #muzeumwsimazowieckiej #sierpc>