Blog

Turniej rycerski – jak to onegdaj bywało

A było to w miesiącu maju, dnia 22, roku pańskiego 2016. I znowu – jakowoż to w tradycji o tej porze – na Zamku Konrada Mazowieckiego w Czersku, będącego onegdaj stolicą Mazowsza, spotkał się kwiat rycerstwa Europy. Niektórzy rycerze wraz ze swymi orszakami przebyli nawet 2500km, aby stanąć tu do boju o cenne trofea. Niezmierzone zastępy gawiedzi żądnej oglądania turnieju dotarły najliczniej z leżącej nieopodal miejscowości Warszawa, a ich wozy zajęły gęsto wszystkie okoliczne dukty i zagrody. I tak rycerstwo ścierało się przez dwa dni.

Wydarzenie trwające dwa dni było iście magiczną podróżą w głąb historii. A tam mrożące krew w żyłach pojedynki na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, koncerty muzyki dawnej, a także jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie. Wszystko odtworzone z największym pietyzmem przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy, po to by na krótką chwilę tchnąć ducha dawnej świetności w wiekowe mury czerskiej warowni.

Jak zwykle podczas takich imprez obrodziło w liczne stragany z atrybutami wieków średnich. Czego tam nie można było dostać… Ale najbardziej oblegane były stragany ze strawą, bo choć zapewne nie była ona ważona według starych przepisów, to z pewnością podczas kilkugodzinnego pobytu na turnieju smakowała wybornie.

Tłem historycznym turnieju, jest wydarzenie mające miejsce w roku 1226, kiedy to książę Konrad Mazowiecki, chcąc uzyskać pomoc zbrojną w walce z nawiedzającymi nasze ziemie pogańskimi Prusami, sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Ta, kontrowersyjna, z dzisiejszego punktu widzenia decyzja, oraz towarzyszące jej wydarzenia, są świetną okazją do wskrzeszenia, choć na chwilę barwnej i fascynującej epoki, znanej dziś głównie z filmów i książek.

Turniej Rycerski na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku już po raz ósmy organizowały Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Bractwo Rycerskie Smocza Kompania.

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

#jackrecommends #pl #imprezy #events #miejsca #places #trendy #trends #podróże #travel #przygoda #adventure #styl #lifestyle #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #poland #turniej #rycerski #zamek #czersk #turniejerycerskie #zamekczersk #inscenizacja #rekonstrukcja #historia #rekonstruktorzy #smoczadruzyna #gorakalwaria #relacja