Blog

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku

We wtorek 15 sierpnia w Ossowie pod Warszawą zostanie zaprezentowane widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. W inscenizacji co roku uczestniczy ponad 150 rekonstruktorów w tym jeźdźcy na koniach, a obserwuje ich kilka tysięcy widzów. Będzie to jeden z głównych punktów programu uroczystych obchodów 97. rocznicy jednego z dwudziestu najważniejszych starć wojennych decydujących o losach Europy i świata.

 

Co roku widowisko obserwują tysiące widzów. W inscenizacji czynnie uczestniczy zawsze ponad 150 rekonstruktorów w tym jeźdźcy na koniach ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce. Wszyscy oczywiście w strojach z epoki, wiernie oddających mundury wojsk polskich z jednej strony oraz stylizowanych na „rosyjsko-bolszewicki” styl z drugiej strony.

Nie jest to tak pieczołowicie odtworzone jak obrazy w filmie „Bitwa Warszawska 1920 roku” w reżyserii Jerzego Hoffmana, ale za to wszystko jest na żywo, uszy bolą od huku i realnie czuć zapach prochu.

Podczas inscenizacji jest sporo walki konnicy na szable i piechoty na bagnety. Poza tym sporo huku wystrzałów, galopu koni, chmury dymu z kilku spalonych wiejskich chałup.

Cała inscenizacja bitwy trwa około 30 minut, więc lepiej się nie spóźnić. Jeżeli ktoś chce stać w pierwszym rzędzie widowni, to trzeba być zdecydowanie wcześniej – brak rezerwacji miejscówek. Trzeba też wziąć pod uwagę, że drogi dojazdowe są zablokowane przez policję i ostatni odcinek trzeba będzie dojść pieszo.

Jeśli chodzi o dogodne miejsca do obserwacji, to polecam miejsca za barierkami po stronie rzeki i w pobliżu trybuny dla VIP-ów. Kozacy mają tam swoje zgrupowanie, często się przemieszczają a podczas odwrotu pod koniec bitwy tak się śpieszą, że gdyby nie te barierki to przebiegliby zapewne po nogach widzów.

Cała inscenizacja ma charakter widowiska plenerowego, gdzie spiker prowadzi narrację wydarzeń a na początku wprowadza w realia okresu. Zatem nikt, nawet nie znający szczegółów historii, nie powinien czuć się zagubiony.

Dla przyjeżdżających rodzin z dziećmi dodatkową atrakcją już po widowisku będzie z pewnością piknik historyczny przy Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie oraz letni festyn i zajęcia sportowe dla najmłodszych. Zaś dla koneserów stylu Disco-Polo wystąpi gwiazda wieczoru – Zenon Martyniuk z zespołem Akcent.

Organizatorami tegorocznych obchodów są Starosta Wołomiński, Burmistrzowie: Wołomina, Kobyłki, Zielonki, Parafia p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Instytucja Kultury „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

Jechać – nie jechać… Każdy musi zdecydować samodzielnie, bo imprez tego dnia w Warszawie i okolicach jest sporo. Dla oceny czy warto w kolejnym roku wybrać się do Ossowa, można będzie obejrzeć transmisję telewizyjną z wydarzenia w TVP Info.

 

Na zdjęciach: Bitwa Warszawska 1920 roku – rekonstrukcja z 2016 roku
Sytuacje uchwycił w kadrze: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

* * * * *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #cudnadwisla #bitwawarszawska1920 #ossow #radzymin

 >