Imprezy

Pomysł na weekend – noc spadających gwiazd

Przysłowie mówi, że gdy zobaczysz spadającą gwiazdę i pomyślisz życzenie – to ono się spełni. Warto już w ten weekend sprawdzić, czy przysłowie jest prawdziwe. A okazją ku temu będzie „noc spadających gwiazd” i jeśli pogoda dopisze – w tym roku ta noc może być wyjątkowo widowiskowa.

 

O co chodzi…

W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie znów pojawi się rój Perseidów. Jak co roku, będzie to świetna okazja, aby odkurzyć swój dawno zapomniany teleskop albo po prostu położyć się na kocu z dala od miejskich świateł i obserwować spadające gwiazdy, których w ciągu godziny pojawi się na niebie nawet kilkadziesiąt.

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów, które widoczne są na niebie raz do roku na przełomie lipca i sierpnia. Są to drobiny pozostawione w przestrzeni przez kometę Swift-Tuttle, przez które będzie przedzierać się nasza planeta. Dzięki temu na naszym niebie będziemy mogli oglądać roje meteorytów, które popularnie nazywamy spadającymi gwiazdami.

Kiedy obserwować Perseidy?

Perseidy można obserwować na niebie już od 17 lipca i okres ten trwa do 24 sierpnia. Maksimum ich roju przypada jednak na noc z 12 na 13 sierpnia i na nasze szczęście w tym roku jest to noc z soboty na niedzielę. Obserwacje można zacząć już od godziny 16:00, a najlepsze okno czasowe dla maksimum roju potrwa do godziny 4:30 nad ranem.

Najlepsza pogoda

Na to nie mamy wpływu, ale miejmy nadzieję, że niebo będzie bezchmurne. W tym roku obserwacja Perseidów będzie nieco utrudniona z powodu pełni Księżyca, którą będziemy obserwować 7 sierpnia. Niespełna tydzień później Księżyc nadal będzie bardzo jasnym i dużym punktem na niebie, przez co Perseidy będą widoczne nieco słabiej. Przy dobrej widoczności będzie można zaobserwować ich od 40 do 50 w ciągu godziny.

Imprezy nocy spadających gwiazd

Z okazji maksimum roju Perseidów organizowanych jest wiele imprez towarzyszących obserwacjom. W Warszawie od lat najlepszym miejscem eventowym do obserwacji będzie Centrum Nauki Kopernik. Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców wyłączona zostanie cała iluminacja, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Dodatkowo dla komfortu obserwatorów Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców i niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.

Na Mazowszu ze specjalnymi eventami dla gwiezdnych obserwatorów zapowiedziały się Młyn Gąsiorowo nieopodal Pułtuska oraz Zamek w Czersku, gdzie w scenerii starych murów gwiezdne widowisko może mieć naprawdę niesamowity charakter.

Perseidy 2017 – transmisja live

Są również tacy, którzy nie chcą albo nie mogą tej nocy wyjechać poza miasto. Wtedy z pomocą przyjdzie niezawodny Internet, bo Perseidy będziemy mogli oglądać również w sieci. NASA najprawdopodobniej uruchomi transmisję na swoim kanale USTREAM. Przy wyszukiwaniu przeróżnych transmisji przydatne będą hashtagi, takie jak #Perseidy, #Perseids, #Perseidas2017.

Porady praktyczne

Najlepszym miejscem do obserwowania Perseidów w ogóle są oddalone od nocnych łun światła wielkich miast Mazury oraz Bieszczady. Ale mogą to być również miejsca po prostu oddalone od skupisk oświetlenia. Najlepiej będzie udać się w miejsce z dala od miasta i jego jasnych neonów oraz świateł. Tam poszukać rozległych pól i łąk i po prostu patrzeć w niebo.

Do obserwowania „spadających gwiazd” w zupełności wystarczą nam nasze oczy. Warto jednak nie zwlekać z oddaniem się obserwacji do ostatniej chwili – specjaliści twierdzą, że nasz wzrok w pełni zaadaptuje się do otaczającej ciemności dopiero po 45 minutach wpatrywania się w niebo.

 

Zdjęcie: Pixabay

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #obserwacje #nocspadajacychgwiazd #perseidy #perseids #perseidas2017 #cnkkopernik #kopernik #mlyngasiorowo #zamekczersk