W weekend 13 i 14 maja w Gassach nad Wisłą odbędzie się VI Flis Festiwal. Podczas tegorocznego spotkania kultur nadrzecznych na Urzeczu nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi, dawnych zawodów i obyczajów. Nie zabraknie również koncertów i pokazów zespołów folkowych oraz degustacji flisackich przysmaków. Warto przyjechać i zobaczyć jak żyją, pracują, bawią się i kultywują tradycje flisacy wczoraj i dziś.
W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.
Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.
Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi szkut, batów, galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Natomiast na scenie będzie można zobaczyć występy folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Gwiazdą będzie: KAPELA ZE WSI WARSZAWA!
13.05 SOBOTA
Ostroga na Wiśle
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach z udziałem flisaków i zaproszonych gości
Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych
15.00 Występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi
17.00 Spektakl dla dzieci
Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie
18.00 Koncert zespołu: HAMBAWENAH
19.00 Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
20.30 FLISLAJT i koncert muzyki ludowej nad rzeką
Sobotnie atrakcje towarzyszące:
• gość specjalny – okrętowy cieśla, stoisko programu społecznego
• binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
• przejażdżki łodziami po Wiśle
• warsztaty ginących zawodów – cieśla, kowal, garncarz, tkaczka, prządka, powroźnik, młynarz, miodziarz, flisak, repuser
• warsztaty wycinanki i warsztaty plastyczne dla dzieci
• festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew
• dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe
• potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha i pierogi, barszcz chrzanowo-buraczany, zupy flisackie
• wspólne tańce i śpiewy
• stoiska twórców ludowych
Wiślana łacha w Karczewie od 14.00
• występ ludowego zespołu Sołtysi
• wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa
• stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
• prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew: oznakowane samochody oraz tablica informacyjna dokumentująca działalność stowarzyszenia
Gościnnie na Flis Festiwalu 2017
Pychówka ZUCHWAŁA, bat ZYGMUNT, bat SŁAWKA, galar św. Barbara i św Elżbieta, BOSONIANKA, RYTMAN, ŁODYGA z Ciechocinka, baty soleckie, drewniana barka Santa Vistula z Puław oraz baty, pychówki, galarki i galary z Warszawy.
14.05 NIEDZIELA
Ostroga na Wiśle
8.00 Flisacka polowa Msza święta
Ogłoszenie wyników konkursu Żelazna Klamra
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii
Źródło i zdjęcia: www.FlisFestiwal.pl
>