Miejsca

Etnograficzne dla dzieci czyli muzeum w muzeum

Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka powstało w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w styczniu 2013 roku. To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom.

 

To miejsce, gdzie wszystkiego można dotykać, sprawdzać, jest nowoczesne, inspirujące, otwarte na dialog z młodym odbiorcą, w którym dziecko może poczuć się równoprawnym partnerem dorosłych w odkrywaniu i kształtowaniu piękna świata.

W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni kilku sal dzieci mogą odkrywać świat, poznawać kultury – tradycyjne i współczesne, przedmioty i zjawiska z różnych kontynentów. Dowiadują się też czym jest muzeum, kto w nim pracuje, jak się po nim poruszać. Mogą dotykać każdego eksponatu i znajdować odpowiedzi na wiele pytań. A wszystko to w formie zabawy, ciekawej przygody, niespodzianki. W każdej z nich możliwa jest realizacja różnorodnych form artystycznej ekspresji – działań plastycznych, literackich, teatralnych, muzycznych.

Muzeum dla Dzieci posiada własną kolekcję dydaktyczną „do dotykania”, tworzy własne nowoczesne programy skierowane do grup edukacyjnych zwłaszcza dla dzieci w wieku 3–12 lat, w tym specjalnie opracowane, sensoryczne zajęcia dla grup przedszkolnych od 3 roku życia uwzględniające potrzeby dzieci w zakresie zabawy i dostarczania różnorodnych bodźców rozwojowych oraz wypoczynku.

Muzeum na co dzień gości grupy edukacyjne – przedszkolne i szkolne. Ale organizuje też weekendowe cykle warsztatów rodzinnych, których tematyka jest związana ściśle z kulturą i tradycjami Polski oraz całego świata. Są również koncerty, przedstawienia oraz inne imprezy np. promuje czytelnictwo, włącza się w akcje społeczne skierowane do dzieci, edukuje na wielu polach promując szacunek do tradycji w połączeniu z nowoczesnymi formami działań.
Zwiedzanie rodzinne: piątek 15:00-18:00, sobota 10:00-18:00, niedziela 12:00-17:00

 

Dzień Dziecka w Muzeum Etnograficznym będzie obfitował w wiele atrakcji.
2 czerwca od 11:00-17:00 Muzeum przygotowało wiele aktywności dla całej rodziny. Muzyka, opowieści, warsztaty artystyczne oraz konkursy z nagrodami – to tylko część atrakcji. Idea wielokulturowości będzie spajać imprezy, dlatego w tym szczególnym dniu inspirować będzie malowniczy Senegal, tajemnicza Korea i barwny Meksyk.
W programie m.in.:
• 11:00-13:00 – W rytmie Afryki – rodzinna nauka gry na djembe
• 12:00-13:00 – Warsztaty konstruowania instrumentów
• 13:00-14:00 – Koreańskie opowieści – bajki w wykonaniu Michała Malinowskiego z Muzeum Bajek i Opowieści.
• 14:00-15:00 – Powiew Azji – warsztaty tworzenia koreańskich latawców
• 15:00-16:00 – Viva la vida – tajemnice ołtarza meksykańskiego – spotkanie z etnografem
• 16:00-17:00 – Sombrero de ala ancha– warsztaty tworzenia tradycyjnych meksykańskich kapeluszy
W godzinach 11:00-17:00 zapraszamy wszystkie dzieci do zwiedzania czasowej wystawy „Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami”.
Każde dziecko będzie mogło wziąć udziału w konkursie, w którym do wygrania będą wspaniałe gadżety związane z filmem „Coco” wyprodukowanym przez wytwórnię Disney Pixar.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ponadto w czerwcu:
– 9 czerwca 12:00-13:30 – Dzika uczta – warsztaty kulinarne dla dzieci (bilet 40 zł, obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl)
– 10 czerwca 13:00-14:30 – Gdzie jest lodziarz? – spotkanie z autorką Zuzanną Frubą i jej gośćmi
– 17 czerwca 12:00 -13:30 – Domki dla dzikich zapylaczy. Warsztaty z Warszawskim Bractwem Bartnym (bilet: 20 zł, obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl).

Muzeum realizuje też półkolonie etnograficzne dla dzieci podczas których zapewniona jest całodzienna opieka wysoko wykwalifikowanej kadry wychowawców, zajęcia prowadzone przez doświadczonych animatorów kultury i edukatorów, artystów, ludzi pełnych pasji, spacery i zabawy na świeżym powietrzu dzięki, którym dzieci poznają Warszawę, pyszne całodzienne wyżywienie składające się z trzech posiłków: drugiego śniadania, obiadu i podwieczorku serwowane przez mistrzów kuchni, wyjątkową atrakcję – nocowanie w Muzeum z piątku na sobotę!
Terminy:
• 25-30.06.2018 r.
• 2-7.07.2018 r.
• 20-25.08.2018 r.
• 27.08-1.09.2018 r.

 

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne – jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ul. Kredytowej 1. Muzeum powstało w 1888 roku i mieści ponad 80 tysięcy obiektów i około 120 tysięcy archiwaliów.
Adres: Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Strona www: www.ethnomuseum.pl

Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #mrot #mazowsze>