Miejsca

Centrum Nauki Kopernik – prawdziwy kosmos!

Nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka wiedzie przez zabawę: nieskrępowaną i angażującą wszystkie zmysły. Centrum Nauki Kopernik doskonale wpisuje się w tę filozofię. Wizyta w CNK to idealny pomysł na twórczy dzień z dzieckiem w rodzinnym gronie.

 

Położone tuż nad Wisłą, w bliskim sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, mostu Świętokrzyskiego i stacji metra, CNK istnieje już od 13 lat. Przyciąga wzrok już samym wyglądem – otoczona zielenią rdzawa, „oddychająca” bryła z ogrodem dachowym to bez wątpienia jeden z najciekawszych budynków w stolicy. Ale największe skarby Centrum kryje wewnątrz. Nic dziwnego, że stało się jedną z najważniejszych warszawskich atrakcji turystycznych, tylko w ubiegłym roku przyciągając ponad 1,1 mln zwiedzających!

Dla dzieci, nawet tych najmłodszych, CNK to prawdziwy raj. Znajdą tam około 400 eksponatów na kilku wystawach stałych i czasowych. Mogą między innymi wyjrzeć przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wystrzelić rakietę w kosmos, przymierzyć skafander astronauty czy opracować własną prognozę pogody. Warto także odwiedzić elektryzujący Teatr Wysokich Napięć oraz Strefę Eksperymentowania, w której każdy może się na chwilę zamienić w prawdziwego badacza.

Na dzieci czeka także interaktywna wystawa „Tam, gdzie żyły smoki”, która udowodni, że legendy o smoku wawelskim mogą mieć w sobie ziarno prawdy… Mali odkrywcy odbędą wędrówkę w głąb Ziemi, gdzie odnajdą skamieniałe szczątki dinozaurów, poznają tajniki pracy paleontologów i złożą w całość szkielet prehistorycznego gada. Pokaz jest prowadzony na żywo – to publiczność decyduje o jego przebiegu.

Co jeszcze zobaczymy w CNK? Na przykład czasową ekspozycję „Powietrze – więcej niż nic”, na której dowiemy się, skąd się biorą podmuchy wiatru, zmiany temperatury, zapachy czy dźwięki, a nawet – jak działają tak prozaiczne na pozór urządzenia jak odkurzacze i pompki rowerowe. Wystawa potrwa do lutego przyszłego roku.

Wyjątkowym przeżyciem dla najmłodszych będzie bez wątpienia wizyta w Planetarium. Jego sercem jest gwiazdowy projektor wykonany specjalnie na zamówienie CNK. Wyświetla niemal 16 milionów gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych rzutników tego typu na świecie! W Planetarium odbywają się nie tylko tradycyjne pokazy nieba, ale też koncerty, warsztaty i spektakle laserowe. Taka atrakcja zachwyciłaby nawet samego Mikołaja Kopernika!

Na całą interaktywną ekspozycję należy przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia oraz cenach biletów można znaleźć na stronie www.kopernik.org.pl.

 

 

Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #kopernik #dzieci #zabawa #nauka #warszawa>