Blog

Air Show 2017 – wysokie loty nie tylko dla orłów

Ponad 80 samolotów i śmigłowców weźmie udział w powietrznej defiladzie podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017 w Radomiu. W dwudniowych pokazach zaprezentuje się w sumie około stu jednostek cywilnych i wojskowych z Polski i zagranicy, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Ukrainy i Niemiec. Organizowana co dwa lata impreza odbędzie się 26 i 27 sierpnia na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

 

Na Air Show w Radomiu byłem dwukrotnie i polecam go zdecydowanie jako największy event lotniczy w Polsce o bardzo bogatym programie wydarzeń. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to kolejny sukces, bo wszyscy organizatorzy bardzo się o to starają, choć do ostatniej chwili impreza wisiała na włosku… Tegoroczna, XV już edycja odbywa się pod hasłem 85. rocznicy brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w 1932 roku.

Nad Radomiem będzie można podziwiać zespoły akrobacyjne Biało-Czerowne Iskry, Orlik, grupy lotnictwa cywilnego m.in. Cellfast Flying Team i grupę Żelazny. Każdego dnia zaplanowano 10 podniebnych ewolucji. Maszyny podziwiane podczas lotu, będzie można obejrzeć także z bliska, na lotniczej wystawie statycznej, którą wzbogaci sprzęt cywilnych statków powietrznych oraz samoloty historyczne z RWD-5R na czele, jak również statki powietrzne przemysłu lotniczego.

Na wystawie będzie można zobaczyć także sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym: transportery Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, sprzęt samochodowy z pojazdami HMMVW, M-ATV, wozy rozpoznawcze BRDM-2, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych. W programie przewidziano także pokazy przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Wstęp na tegoroczne pokazy, po raz pierwszy będzie bezpłatny, za okazaniem specjalnej karty wstępu – szczegóły poniżej.

 

Kilka – cennych, jak sądzę – porad praktycznych dla początkujących.

1. Bilety, a właściwie karty wstępu są w tym roku są bezpłatne. W związku z tym popyt jest zdecydowanie większy niż przy konieczności zapłacenia za wstęp. Dystrybucję prowadzi portal eBilet pod linkiem https://www.ebilet.pl/sport/pozostale/air-show/, ale jak na razie jest tam informacja, że „bilety tymczasowo niedostępne, zapisz się do fan alertu”, co najprawdopodobniej oznacza, że są udostępniane w pulach uruchamianych w kolejne dni i trzeba po prostu na nie czatować i rezerwować natychmiast, jak tylko się pojawią i dostaniemy alert od eBilet. Taka ruletka dla szczęściarzy… Pocieszeniem może być fakt, że w poprzednich edycjach w każdy dzień imprezy wchodziło kilkadziesiąt tysięcy widzów, więc jest to więcej niż chętnych mieszkańców Radomia i będzie jeszcze szansa na bilety.

2. Program wydarzeń, który podajemy pochodzi z dnia naszej publikacji, ale jak zaznaczono może się zmieniać, w domyśle uatrakcyjniać, a najbardziej aktualny program dostępny jest pod linkiem http://airshow.wp.mil.pl/artykuly/lista-program/. Niestety w tym roku coś „nie iskrzyło” na linii miasto Radom i Ministerstwo Obrony Narodowej (jak zwykle polityka kładzie się cieniem nawet na najlepsze inicjatywy), a ostateczna umowa pozwalająca zrealizować wydarzenie została podpisana gdzieś na miesiąc przed planowanym terminem pokazów. To cud, że Air Show w ogóle się odbędzie… Ale konsekwencją tego może być fakt, że nie będzie tylu zagranicznych grup i pokazów jak w poprzednich edycjach. Oni chętnie by byli, bo Air Show w Radomiu jest super imprezą, ale takie terminy ustala się na 1-2 lat wcześniej, a nie 1-2 miesiące… Programowo może zatem być „gaszenie pożaru”, ale z rozpiski nie wygląda to źle.

3. Jeżeli już będziecie szczęśliwymi posiadaczami kart wstępu to trzeba się przygotować logistycznie do transportu. Najlepiej chyba jednak pojechać samochodem. Jeśli ktoś nie dysponuje własnym, polecam skorzystanie z takich aplikacji jak np. BlaBlaCar.pl – z pewnością dużo osób będzie jechało rano do/wieczorem z Radomia. To samo polecam uwadze kierowców – właścicieli pojazdów w te dni na tej trasie. Trzeba jednak pamiętać, że w mieście będą ograniczenia ruchu, a czas wjazdu, a już na pewno wyjazdu wydłuży się przez korki. Dogodną alternatywą transportową może być PKP.

4. Parkowanie na miejscu to przynajmniej 2 km od lotniska wojskowego, gdzie odbywają się pokazy. Ale Urząd Miasta zadba zapewne o gości i uruchomi jak w latach poprzednich bezpłatną komunikację miejską na lotnisko ze wszystkich stron Radomia. Inaczej sobie tego nie wyobrażam. Trasy specjalnych linii dojazdowych na lotnisko są już dostępne na stronie Urzędu Miasta Radom pod linkiem http://www.radom.pl/page/4797,komunikacja-miejska-i-informacje-dla-kierowcow.html, więc można wstępnie wybrać dogodną lokalizację do zaparkowania. Samo parkowanie w Radomiu w te dni było zawsze bezpłatne, trzeba było tylko znaleźć miejsce…

5. Gdy już dotrzecie do bram portu lotniczego przygotujcie się na to, że obowiązują tu specjalne zasady bezpieczeństwa i jak czytamy na stronie eBilet.pl „każdy wchodzący na teren radomskiego lotniska zostanie poddany kontroli zgodnej z wymogami określonymi dla organizacji imprezy masowej”. Co to oznacza w praktyce? Że będzie kolejka przed wejściem, sprawdzane będą bagaże oraz z pewnością nie wniesiecie ze sobą żadnych napojów butelkowanych (co do prowiantu nie jestem pewien…). Wszystko zatem będzie trzeba kupić na miejscu, już na zamkniętym terenie pokazów.

6. Podczas Air Show jak co roku dostępne będą wystawy statyczne, czyli samoloty rozstawione na płycie lotniska, często dostępne też w środku. W tym roku część naziemna będzie wzbogacona o cały wachlarz innego sprzętu wojskowego oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Większość osób na ogół przemierza trasę „statyki” bezpośrednio po wejściu, ale ponieważ do zobaczenia jest naprawdę dużo, a kolejka porusza się nieśpiesznie, to może to zająć dużo czasu. Druga, zasadnicza część wydarzenia to pokazy w powietrzu. Przez 10 godzin będą do obejrzenia 2 tury lotów podzielone na samoloty cywilne i wojskowe. Pełen program pokazów dostępny jest tutaj http://airshow.wp.mil.pl/artykuly/program/2017-08-15-program-air-show-2017/. Poza ww. na miejscu jest sporo atrakcji typu symulatory lotów, stoiska producentów i organizacji lotniczych etc. etc., że nie wspomnę o kiełbaskach, piwie, hot dogach, napojach, słodyczach oraz dmuchańcach dla dzieci.

7. Z pewnością trzeba za sobą zabrać dobre, wygodne buty (tutaj nie posiedzimy, chyba że na trawie – bo nie przypominam sobie w latach poprzednich trybun dla szerokiej publiczności), nakrycie głowy chroniące przed słońcem (ewentualnie krem z filtrem UV, jeśli ktoś szczególnie potrzebuje), okulary przeciwsłoneczne i lornetkę. Nie przepadający za hukiem silników niech koniecznie wezmą ze sobą miękkie stoppery do uszu – to pomaga. Jak już się nachodzimy, to warto na czymś usiąść – nieocenione okazują się wtedy lekkie karimaty, a dla obserwatorów rozkładane leżaki – niestety tego typu sprzęt trzeba przynieść ze sobą. Fotografujący powinni zaopatrzyć się w obiektywy tele (dla pokazów w powietrzu) oraz szeroki kąt (dla wystaw statycznych). Pokazy w powietrzu widać dobrze praktycznie z każdego miejsca lotniska, choć jeśli ktoś chce podziwiać maszyny kołujące na pas startowy i machających do widzów pilotów, to musi się dostać do pierwszych rzędów przed barierki.

8. Biorąc pod uwagę czas dojazdu do Radomia i czas bezpośredniego już dotarcia na lotnisko trzeba zawczasu dobrze zaplanować logistykę, biorąc pod uwagę dodatkowy „zapas” czasu. To samo dotyczy pobytu na pokazie, bo dzieje się naprawdę dużo i 10 godzin może się okazać zbyt krótkim czasem na zobaczenie wszystkiego. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto określić priorytety i co będzie dla nas „must see”. Wtedy z pewnością wyjdziemy z pokazów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

9. Urząd Miasta Radom bardzo przyzwoicie przygotował się w tym roku do wydarzenia. Prawdziwe kompendium wiedzy nt. Air Show 2017 wraz z informacjami o atrakcjach Radomia, transporcie, zdjęciami i filmami oraz aplikacją mobilną Air Show Go! można znaleźć na stronie http://www.radom.pl/page/4787,miedzynarodowe-pokazy-lotnicze-air-show-2017.html. Jeżeli tego będzie mało, to polecam kontakt z pracownikami Informacji Turystycznej w Radomiu – punkt przy dworcu PKP ul. Romualda Traugutta 3, telefon: 48 360 06 10 lub punkt ul. Rwańska 16, telefon: 48 386 91 92. Tutaj z pewnością uda się uzyskać najświeższe informacje.

 

Zdjęcia pochodzą z pokazów Air Show w Radomiu w latach 2011 i 2013.
Sytuacje uchwycił w kadrze: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #airshow #radom #airshow2017 #airshowradom #poradypraktyczne #air #airplane #uzbrojenie #wojsko #samoloty #akrobacje #bilety #ebilet #lotnictwo #it #itradom #informacjaturystyczna #umradom