Imprezy

Turniej Smaków w Węgrowie

To prawdopodobnie jedyna taka możliwość kulinarnej podróży do 3 regionów w jeden dzień i w jednym miejscu. Wielki Gościniec Litewski to nie tylko szlak komunikacyjny, ale możliwość poznania różnorodnej kuchni Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. To podróż, w poszukiwaniu smaków Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dawnej wielokulturowości we dworach, karczmach i zagrodach. Jubileuszowy V Międzynarodowy Turniej Smaków, odbędzie się 1 lipca 2018 r. wyjątkowo w Węgrowie.


Węgrów, jedno z wielu miast leżących na Wielkim Gościńcu Litewskim – dawnym trakcie pocztowym i handlowym łączącym Warszawę i Wilno tym razem zaprosi na prawdziwą ucztę dla ducha i dla ciała.

Turniej Smaków to kulinarne święto na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. W jednym miejscu można poznać smaki kuchni mazowieckiej, podlaskiej, wileńskiej i tatarskiej. Podczas imprezy pojawią się wystawcy z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku. Impreza jest okazją do poznania różnorodności kuchni regionów przez które przebiega szlak – Mazowsza i Podlasia oraz Wileńszczyzny.

 

 

Podczas imprezy odbędzie się konferencja naukowa, gdzie zaprezentowane zostanie najnowsze odkrycie dotyczące mazowieckich kulinariów – spis receptur mieszkanki Ziemi Liwskiej z przełomu XVIII i XIX wieku.

Turniejowym zmaganiom kulinarnym w konkursach na: najlepszą potrawę regionalną oraz na gościniec z podróży towarzyszyć będą pokazy kulinarne m.in. Pokaz kuchni staropolskiej Muzeum Króla Jana w Wilanowie, warsztaty rękodzieła, plecenia wianków, warsztaty tańców dawnych.

 

 

Impreza jest okazją do poznania miasta Węgrowa i jego wielu jeszcze nieodkrytych tajemnic. Do zwiedzaniu udostępniona będzie Bazylika, ze słynnymi freskami Michała Anioła Palloniego oraz lustrem Jana Twardowskiego – mistrza magii, który według legendy wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny. Odwiedzający będą mogli również zwiedzić krypty klasztorne czy poznać historię węgrowskich Szkotów.

 

Zdjęcie: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło, plakat, zdjęcie startowe: LOT WGL

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #lotwgl #wegrow #turniejsmakow #kuchnia #kulinaria #mazowsze #podlasie #wilenszczyzna>