Blog

Warszawa Singera – żydowskie specjały

Udział w prawdopodobnie największej w Polsce piątkowej, świątecznej kolacji Shabat Shalom, warsztaty robienia tradycyjnej chałki, wódki w tradycji żydowskiej i degustacje win izraelskich, spacer po starej żydowskiej Warszawie z oprowadzaniem przez przewodnika oraz muzyką i tańcem na żywo – to tylko cześć z atrakcji w programie rozpoczynającego się Festiwalu Warszawa Singera. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości czy wziąć w nim udział – zachęcam do obejrzenia fotoreportażu z części zeszłorocznych wydarzeń.

 

Shabat Shalom w piątkowy wieczór. To prawdopodobnie największy świąteczny stół w Warszawie, a może nawet w całej Polsce. Na Palcu Grzybowskim, gdzie tradycyjnie od 14 lat ma miejsce to festiwalowe wydarzenie, spore rzesze gości gromadzą się już na godzinę przed rozpoczęciem. Część miejsc jest zarezerwowana, ale część jest też dostępna dla publiczności. Ale żeby zająć miejsce przy stole, a nie tylko w 2. rzędzie obserwatorów trzeba wykazać się refleksem i sprawnym, krótkim sprintem po otwarciu wejścia. Chętnych jest jak zawsze więcej niż miejsc. Chętnym podpowiadam – w tym roku festiwalowy Shabat Shalom odbędzie się w piątek 1 września.

 

Warsztaty kulinarne co roku mają inną tematykę. Tutaj akurat trafiliśmy na opowieść, szkolenie z przygotowania i wyplatania oraz degustację tradycyjnej żydowskiej chałki. Fatycznie – taka domowa, zgodna ze starymi przepisami, ma zupełne inny smak niż te dostępne w sklepach. A do tego te tradycyjne żydowskie dodatki. Palce lizać! Część warsztatów realizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale dostać się na nie to „marzenie ściętej głowy” – na niektóre z nich jest tylko 12 miejsc – a poza tym, bilety w cenie 150 zł od osoby do delikatnie mówiąc przesada. Nie wiem co za to otrzymuje uczestnik, bo jak napisałem wcześniej, możliwość dostania się na te warsztaty jest czysto iluzoryczna. Szkoda, bo narodowe kulinaria są ostatnio trendy i aż chciałoby się więcej takich eventów.

 

Varsavianistom oraz miłośnikom historii ogólnie, a warszawskich historii w szczególności z pewnością może spodobać się wyprawa po starej żydowskiej Warszawie – w dużej grupie, z kapelą, muzyką i tańcem. Jest historia, jest klimat, jest doskonała zabawa – polecam jako rozgrzewkę przed koncertami klezmerskimi na Placu Grzybowskim. I podobno wcale nie trzeba być wytrawnym tancerzem – ta muzyka sama porywa do tańca. Kto nie wierzy, musi sam przyjść i doświadczyć tych szalonych emocji.

 

Większość imprez w ramach festiwalu jest niebiletowana i dostępna dla szerokiej publiczności. Na część jednak trzeba zrobić rezerwacje bądź wykupić bilety. Tu niezbędne będzie zapoznanie się z programem festiwalu. Szczegółowy program wydarzeń, w tym kulinarnych na stronie: www.festiwalsingera.pl

 

Zdjęcia: XIII Festiwal Warszawa Singera w 2016 roku
Sytuacje uchwycił w kadrze: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

*   *   *   *   * 

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #fesiwalsingera #singer #judaica #kulturazydowska #shabatshalom #shabat #chałka #chalka #warsztaty #warsztatykulinarne #muzyka #taniec #spacer #historia #varsaviana #fundacjashalom #teatrzydowski #rebeliamedia #placgrzybowski