Blog

Szalone Dni Muzyki 2017 „La Danse” – muzyczne szaleństwo

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej, po swoich krajowych odsłonach we Francji, Japonii i Rosji, dociera do Warszawy na wielki finał. W ciągu trzech dni – od 29 września do 1 października – w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędzie się aż 57 koncertów, w których weźmie udział blisko 1000 wykonawców z całego świata. To najbardziej otwarty, bezpośredni i zróżnicowany festiwal z jakim się zetknąłem. Czemu tak sądzę?

 

Każda edycja festiwalu ma inny temat przewodni. To zróżnicowane powoduje, że on nigdy nie może się znudzić. Dla wielu osób jest pierwszym krokiem do zaprzyjaźnienia się z muzyką klasyczną i odwiedzenia tak ekskluzywnych wnętrz i sal koncertowych, jakimi dysponuje Teatr Wielki – Opera Narodowa. Nie ma tu sztywnych reguł, można przyjść z dzieckiem w wózku i w krótkich spodenkach oraz sandałach. Przed teatrem Wielkim stoi zawsze olbrzymi namiot, gdzie prezentowane są swobodniejsze formy muzyczne, zatem nikt nie będzie onieśmielony wnętrzami. Są warsztaty, są specjalne koncerty dla dzieci i każdego roku nowe inicjatywy. Np. w bieżącej edycji będą tańce na deskach, każdego dnia w nieco innej formule… Do tego bilety są w tak przystępnych cenach, że grzechem byłoby nie skorzystać, a część koncertów jest zawsze zupełnie bezpłatna. Na cokolwiek pójdziecie, będziecie zachwyceni, bo sama atmosfera festiwalu nie pozwala na to, żeby się nie podobało… Chapeau bas za pomysł, chapeau bas za organizację, chapeau bas za wykonanie! Chapeau bas… eeeee, kapeluszy mi chyba nie wystarczy. Do zobaczenia na koncertach.

 

Tematem tegorocznych Szalonych Dni Muzyki jest taniec w muzyce. W programach koncertów znalazły się utwory różnych epok i gatunków, które łączy wspólny mianownik inspiracji tańcem. Usłyszymy arcydzieła muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych solistów, takich jak pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Alena Baeva czy klarnecista Michel Lethiec. Towarzyszyć im będą znakomite orkiestry, w tym Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonietta Cracovia czy Sinfonia Varsovia, organizator całego festiwalu. Ponadto podczas Szalonych Dni Muzyki będzie także okazja do posłuchania tanecznych wpływów w muzyce jazzowej, musicalowej oraz alternatywnej.

W tym roku Szalone Dni Muzyki wychodzą jeszcze bardziej naprzeciw słuchaczom, zapraszając ich, by sami stali się wykonawcami podczas dedykowanych koncertów i wydarzeń. Do specjalnych wydarzeń z udziałem publiczności należą warsztaty Body Music, koncert #20, podczas którego publiczność stanie się częścią orkiestry wykorzystując swoje smartfony a także potańcówki w Sali Foxtrot – namiocie, ustawionym na Placu Teatralnym.

Mimo ogromnego zainteresowania festiwalem, wciąż można dostać bilety na kilka wyjątkowych koncertów, w tym na koncert zespołu Apollon Musagete Quartet, uznawanego za jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie oraz na koncert zespołu Kwadrofonik, prezentujący autorskie spojrzenie na Mazurki Karola Szymanowskiego. Ponadto dostępne są bilety na interaktywny koncert #20 oraz warsztaty Body Music a także na wyjątkowy recital Aleksandra Dębicza, młodego pianisty i improwizatora. Oprócz koncertów biletowanych, przez cały czas trwania festiwalu w Sali Foxtrot odbywać się będą koncerty i wydarzenia bezpłatne.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.). Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Bilety w cenie 12-17 zł są dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej na www.teatrwielki.pl i www.eventim.pl oraz w punktach Eventim i salonach sieci Empik. Wstęp na koncerty w sali Foxtrot (w namiocie) jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.szalonednimuzyki.pl

 

Sytuacje uchwycił w kadrze: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

Organizator festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Współorganizatorzy: Fundacja Ogrody Muzyczne, Teatr Wielki Opera Narodowa, Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.)

Patronat honorowy: Ambasada Francji w Polsce, Ambasada Hiszpanii w Polsce

Sponsor główny Szalonych Dni Muzyki: PGE Polska Grupa Energetyczna

Sponsorzy: Auchan, Saint Gobain

Partner Główny: Fundacja BGŻ BNP PARIBAS, FONDATION BNP PARIBAS

Partnerzy festiwalu: Centrum Edukacji Art, Fundacja Sinfonia Varsovia, Agence Diane Du Saillant,

Partner koncertu nr 20: Fundacja Zaleski Stichting

Wspierają nas: Instytut Francuski, Ambasada Hiszpanii w Polsce, PWM, The Japan Foundation, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Radisson Blu, Renault, Polservice, Alegria Activity, MZA, UrbanINFO.tv, No Limit, Yamaha, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Sofitel, Silesia Music Center

Patroni medialni: RMF Classic, TVP Kultura, TVP 3, Polityka, cojestgrane24.pl, Save The Music

Festiwal dofinansowano ze środków m.st. Warszawa

Program dla dzieci dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Grafika: materiały organizatora

 

*****

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #szalonednimuzyki #ladance #teatrwielki #operanarodowa #sinfoniavarsovia #sdm2017