Podróże

Wielkie obrączkowanie bocianów

Mało kto wie, że powiat siedlecki na Mazowszu to rejon, gdzie obrączkuje się co roku największą liczbę młodych bocianów w całej Polsce. W latach 2009-2015 zaobrączkowano ich ponad 1800, a tylko w 2016 roku 824 młode boćki. W tym sezonie prawdopodobnie padnie rekord – będzie ponad 1000 zaobrączkowanych bocianów. Tegoroczna akcja rusza na początku czerwca i potrwa ponad 2 tygodnie. Osoby, które wesprą akcję mają szansę osobiście uczestniczyć w obrączkowaniu.

 

Szczegóły akcji opisuje dr Irek Kaługa z Grupy EkoLogicznej z Siedlec, który pasjonuje się bocianami od ponad 18 lat, a od 16 lat prowadzi badania naukowe w tej dziedzinie. Pasja i wieloletnie badania zaowocowały tym, że popularny w okolicy „Pan Bocian” uzyskał nawet tytuł doktora biologii, a dysertacja doktorska dotyczyła właśnie terenów żerowiskowych bocianów w gminach Suchożebry i Mokobody w powiecie siedleckim.

W okolicach Siedlec bociany są liczone i obrączkowane corocznie od 7 sezonów. Dzięki znakowaniu obrączkami dowiedzieliśmy się np., że niektóre z boćków lecą na zimowisko przez terytorium Ukrainy (obwód lwowski). Wiemy również, że zatrzymują się na odpoczynek w Izraelu, a na zimowisko mogą docierać aż do Zambii – ponad 7300 km od Polski. Obrączkowanie służy również rozpoznaniu miejsc stanowiących zagrożenie dla bocianów. Ptaki porażone na słupach energetycznych wskazują nam miejsca, które należy zmodernizować by wyeliminować takie przypadki. Śledząc zaobrączkowane bociany dowiadujemy się także, gdzie najczęściej żerują ptaki z konkretnych gniazd. Dzięki temu można będzie w przyszłości zapobiegać drastycznym zmianom środowiska, powodującym niszczenie bocianich żerowisk. Znacząc bociany, chcemy dowiedzieć się również jak daleko od rodzinnych gniazd osiedlają się młode ptaki.

Bociany obrączkujemy dwoma typami obrączek. Pierwsze, koloru czarnego, to tak zwane ELZY. Są one zakładane na goleń. Drugi typ stanowi komplet: obrączka zielona zakładana na goleń oraz metalowa na skok. Stosując obydwa typy obrączek (w każdym gnieździe inne) chcemy przekonać się, czy wystąpią różnice w identyfikowaniu poszczególnych ptaków. Równolegle z akcją obrączkowania na terenie powiatu siedleckiego liczymy bocianie pary. Dzięki temu dowiadujemy się na przykład, ile młodych opuściło każde gniazdo lub w jakich miejscach gnieżdżą się poszczególne pary.

Do udziału w obrączkowaniu zapraszamy osoby, które wsparły akcję. Uczestnicy mają niepowtarzalną okazję, by zobaczyć z bliska bociany, a niektórzy mogą asystować podczas zakładania obrączek. Osoby szczególnie zaangażowane mają prawo nadania bocianom imion i otrzymują specjalny certyfikat zaobrączkowania bociana białego potwierdzający ten fakt. W przypadku ponownego „odczytania” bociana w jakiejkolwiek części świata – osoba, która nadała mu imię może liczyć na informację zwrotną. W roku 2016 w akcji obrączkowania wzięło udział ponad 2500 osób, w tym około 600 szczęśliwców mogło nadać bocianom imiona.

Tegoroczne wielkie obrączkowanie rozpocznie się na początku czerwca i będzie trwało do pierwszych dni lipca. Ze zdobytych doświadczeń wynika, że jest to optymalny okres dla znakowania młodych.

Każdy może pomóc w tej akcji poprzez przekazanie darowizny dowolnej sumy, którą przeznaczymy na pokrycie kosztów wysięgnika, którym wjeżdża się na wysokość gniazd. Osoby chcące wesprzeć akcję finansowo mogą przekazać swoje wsparcie na konto:
Alior Bank 24 2490 0005 0000 4500 6371 9731
Grupa EkoLogiczna, ul. Kraszewskiego 24, 08-110 Siedlce

Osoby zainteresowane przyjazdem i osobistym uczestniczeniem w akcji obrączkowania bocianów prosimy o kontakt e-mailowy: ekogrupa@o2.pl lub telefoniczny z Eweliną Deniszewską pod nr tel. +48 517 185 593.

 

Zdjęcia: Grupa EkoLogiczna

 

*   *   *   *  *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróż #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #siedlce #obrączkowanie #bociany #bocian #storck #grupaekologiczna #ekologia #ptaki #akcja #woluntariusze #gniazda #birdwatching
>