Imprezy

Radom pełen atrakcji dla dzieci

Radomskie lato będzie bardzo gorące. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. A wybór jest szeroki od koncertów, warsztatów, spektakli teatrów ulicznych aż po tematyczne weekendy siedmiu kręgów kulturowych. Najmłodsi mogą mieć problem z… wyborem najciekawszych atrakcji.

 

Aktywnie i kolorowo latem w mieście

W dniach 25 – 30 czerwca w centrum miasta, w specjalnie zbudowanej, trawiastej strefie relaksu odbywać się będą koncerty, happeningi, warsztaty, spektakle teatrów ulicznych. W dniach 17-18 sierpnia na deptaku i nad zalewem na Borkach trwać będzie Festiwal Jazzu Tradycyjnego Caffe Jazz Festiwal, a 25-26 sierpnia na lotnisku – Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Przez trzy dni w centrum miasta będą im towarzyszyć koncerty, działania warsztatowe, happeningi i spektakle w centrum miasta oraz renomowane i spektakularne Radom Fashion Show.

Przez całe wakacje działać będzie Fosa Pełna Kultury, czyli cykl warsztatów edukacyjno-twórczych, uzupełnionych wydarzeniami artystycznymi (koncertami, pokazami, wystawami, spektaklami – również improwizowanymi), który został rozpisany na siedem kolejnych weekendów wakacji. Podczas warsztatów będzie można swobodnie poruszać się po skojarzeniach, wyobrażeniach i… ciekawostkach dotyczących siedmiu kręgów kulturowych świata. Na trasie tegorocznej podróży są: USA i Polska, Czechy, Indie, Skandynawia, Ameryka Łacińska, Ukraina oraz Włochy. Będą one z pewnością dużą atrakcją dla małych podróżników!

7-8 lipca będzie można poznać bliżej wielowarstwową, fascynującą kulturę Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – od Zachodniego Wybrzeża po Wschodnie: Disneyland, NY, Strefa 51, Hollywood to tylko niektóre z prezentowanych wątków.

14 i 15 lipca bohaterami będą Czechy podczas weekendu „Laska nebeska do Czech”. A jak Czechy to spotkanie m.in. z bohaterami bajek, z mistrzem secesji Alfonsem Muchą, dzielnym wojakiem Szwejkiem i… Mariuszem Szczygłem. Dopełnieniem dwóch dni z czeskim kinem, sztuką, humorem i kuchnią będzie koncert formacji Bass & Cello.

21 i 22 lipca podróż do barwnych Indii, czyli „Holi bolly!”. W programie m.in. warsztaty wokalne, taneczne (taniec kathak oraz taniec brzucha); zabawy z barwnymi proszkami i aromatycznymi przyprawami; tworzenie choreografii (wielopokoleniowej) a’la Bollywood i… eksperymenty z fizyką, czyli zabawa w fakira.

W weekend skandynawski (28-29 lipca) królować będzie wioska Wikingów, gościem będzie reprezentant kadry narodowej skoczków, odbędą się warsztaty familijne z „Muminkami”, „Dziećmi z Bullerbyn”, a dla małych i dużych niewątpliwą atrakcją będzie Lego.

Tydzień później, 4 i 5 sierpnia – „Bailamos!” – czyli podróż do Ameryki łacińskiej i zabawa w tworzenie czaszek cukrowych calaveras, kulinarne warsztaty kukurydziane i czekoladowe, warsztaty gry na cajon oraz tańca – flamenco i salsy.

W weekend ukraiński (11-12 sierpnia) „Nie tylko Dzikie Pola” żywiołowe tańce, zabawa z graffiti i koncert zespołu Dagadana. Grupa rekonstrukcyjna przybliży sposób życia Kozaków, a fosowi goście pobawią się sztuką i modą podczas ozdabiania ubrań ludowymi, ukraińskimi motywami.

Weekend włoski (18-19 sierpnia) stanie się pretekstem, by poszukać odpowiedzi na pytanie “Jak cieszyć się życiem?”. Goście „Fosy” zgłębią sztukę spontaniczności, z jakiej słyną Włosi. Na scenie wystąpi trupa teatralno-komediowa specjalizująca się w improwizacji. Zaproszone grupy teatralne poprowadzą warsztaty z improwizacji. Przygotowane zostaną kreatywne warsztaty kulinarne. W “Fosie pełnej kultury” pojawi się też mała akademia wynalazców nawiązująca do dzieł słynnego Włocha Leonarda da Vinci. Weekend zakończy dyskoteka w stylu włoskim.

Dużą atrakcją będzie odmieniona przestrzeń Amfiteatru miejskiego (piasek pod stopami, żagle nad głowami, leżaki, hamaki), w której wszyscy mogą niezobowiązująco, beztrosko poznawać, smakować, tańczyć, śpiewać, oglądać i… tworzyć razem ze znakomitymi artystami i gośćmi z kraju i zagranicy. W soboty do wspólnej zabawy zapraszana będzie młodzież, dorośli i seniorzy, zwieńczeniem będzie koncert, spektakl lub tematyczna dyskoteka; niedziele będą familijne. Ponadto w różnych częściach Radomia pojawiać się będzie kolorowy, wesoły, zaskakujący mobilny punkt animacji.

Więcej informacji: www.amfiteatr.radom.pl

 

Klimatycznie i sielsko latem na wsi

Amatorzy bardziej sielskich klimatów powinni się wybrać do Muzeum Wsi Radomskiej, które ma zawsze wiele do zaoferowania również najmłodszym. Oprócz standardowego zwiedzania w tym roku przygotowano wiele bardzo ciekawych imprez.

Już 3 czerwca odbędzie się Wyprawa Rodzin 2018 Festiwal Marzeń Helen Doron. Podczas festiwalu będzie można spełnić swoje marzenia i zostać kowalem własnego losu własnoręcznie wykuwając serce, a także uczestnicząc w Rodzinnym Rajdzie Marzycieli. Uczestnicy będą się wspinać, śpiewać, tańczyć, odkrywać tajemnice, robić doświadczenia chemiczne, jeździć konno, przebierać się, malować, fotografować, jeść lody i racuchy na kocykach piknikowych oraz marzyć. Nagrodą dla zwycięzców Rajdu Marzycieli jest lot balonem nad Tatarami!

Z kolei przez całe wakacje w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze będzie można zobaczyć wystawę pt. „Dobra zabawa – gry i zabawki ludowe”. Ekspozycja skierowana głównie do dzieci, której towarzyszyć będzie cykl warsztatów, podczas których każde dziecko będzie mogło wykonać samodzielnie zabawkę wybraną przez siebie metodą.

Na zakończenie wakacji 2 września ciekawą i niezwykle pouczającą imprezą dla rodzin z dziećmi będzie Święto Chleba, a więc pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy. Pokazom będą towarzyszyły warsztaty i konkursy dla dzieci. Na muzealnych polach podczas „Święta Chleba” można zobaczyć pokazy prac polowych np. pokaz omłotów czy pokaz orki ciągnikowej. Tego rodzaju wydarzenie szczególnie interesuje chłopców, którzy mają możliwość porozmawiania ze specjalistami z Muzeum na temat maszyn rolniczych. Na terenie zagród będzie również kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych. Dużym zainteresowaniem zawsze cieszy się również uruchamiany młyn wodny z Zajączkowa, potańcówka „na dechach” przy muzyce kapel ludowych oraz potrawy kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych.

Muzeum Wsi Radomskiej
Adres: ul. Szydłowiecka 30, 26-600 Radom
Telefon: (48) 332 92 81
Internet: www.muzeum-radom.pl

 

 

Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl
Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #radom #dzieci #warsztaty #skansen #wieś>