Podróże

Pociąg do atrakcji

120 lat temu ze stacji na pl. Unii Lubelskiej w Warszawie wyruszył pierwszy pociąg wąskotorowej Kolei Grójeckiej wzdłuż ul. Puławskiej. Inwestycja ta wkrótce okazała się wielkim sukcesem i już 30 lat później kolejka wąskotorowa łączyła Warszawę z wieloma miastami południowego Mazowsza nieprzerwanie wożąc ludzi i towary.

 

Obecnie Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa w każdą niedzielę (od marca do października) wyrusza w trasę z Piaseczna do Tarczyna. W drodze powrotnej pociąg zatrzymuje się na leśnej polanie, gdzie odbywa się piknik. Rodziny z dziećmi mają okazję spędzić czas na łonie natury, pograć w piłkę, czy razem upiec kiełbaski na ognisku. To wspaniała okazja do oderwania się od codziennej rutyny i poprzebywania razem, a dla dzieci ogromna przygoda. Dodatkowym przeżyciem jest możliwość obejrzenia zaplecza stacji kolejowej wraz z zabytkowymi warsztatami, przejazd drezyną ręczną i wizyta w modelarni, gdzie można obserwować potężną makietę zbudowaną siłami wolontariuszy Stowarzyszenia.

Organizowane są też specjalne kolejowe wycieczki dla grup zorganizowanych np. szkół i przedszkoli z edukacyjnym programem pt. „Lokomotywa Pana Tuwima” , imprezy integracyjne, urodziny, a nawet wesela.

Po 120 latach od uruchomienia pierwszego pociągu Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa nie pełni już tak ważnej roli transportowej dla Warszawy i południowego Mazowsza, a wciąż jest perłą regionu dając możliwość odpoczynku i świetnej zabawy.

Program wycieczek tematycznych na kolejce wąskotorowej w roku 2018:

19. maja – Noc Muzeów „ Wieczorne zwiedzanie, nocne pociągi”
1,2,3 czerwca – „Dni Dziecka z Ciuchcią”
8 lipca –120 – lecie Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej
15 sierpnia – Dzień Wojska Polskiego
16 września – Pożegnanie lata „ Pieczenie Ziemniaków”
20- początek sezonu jesiennego „Pieczenie Ziemniaków”
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
1 i 2 grudnia – „Podróże ze Św. Mikołajem
31 grudnia – „Sylwester z Kolejką Wąskotorową”

 

 

Operatorem Kolejki jest Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
Adres: ul. Sienkiewicza 14, 05-500 Piaseczno
Telefon: 22 756-76-38, 22 756 75 67, 607 155 188
Strona www: www.kolejka-piaseczno.pl

Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl

*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #mrot #mazowsze>