Blog

Kajakiem po Mazowszu

Mazowsze, postrzegane jako kraina płaska i monotonna, akurat pod względem rzek i szlaków kajakowych jest bardzo atrakcyjna. W zależności od umiejętności, czasu i upodobań można popłynąć rzekami od małej strugi jak Jeziorka aż po Królową Rzek Polskich, ostatnią dużą, dziką rzekę Europy – Wisłę. Można leniwie spływać meandrami Liwca lub zaliczyć spływ o charakterze górskim na bystrej rzeczce Skrwa. Nie do wiary? Możecie spróbować sami – naprawdę warto!

 

Był sobie kajak…

Niewielka łódź turystyczna lub sportowa napędzana wiosłem o dwóch piórach, załoga siedzi twarzą do kierunku płynięcia… Dorosłym kojarzy się z pewnością ze szczęśliwymi wspomnieniami z dzieciństwa, dla dzieci może być wspaniałym przeżyciem i metodą na weekendowe oderwanie się od komputera.  Kajak to jedna z najbardziej dostępnych form rekreacji i turystyki na wodzie. Kajak jest bezpieczny, pozwala podróżować w pojedynkę, we dwójkę lub nawet w 3 osoby. Pozwala eksplorować takie wodne ostępy, gdzie nie zapuści się żadna inna łódka. Można też łatwo zorganizować wyprawę, gdzie popłynie razem nawet kilkadziesiąt osób. Duża rzeka, pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku, też mu nie straszna. Do tego – co bardzo istotne – większość szlaków kajakowych znajduje się w zasięgu od 15 minut do 2 godzin jazdy samochodem od Warszawy, są łatwe i nie stwarzają problemu nawet początkującym. To niebagatelne atuty szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dlatego wszyscy dzielimy się na 2 grupy – tych, który już pływali kajakiem i tych, którzy na pewno popłyną.

 

Pierwsze kroki a właściwie pierwsze wiosłowanie

Zaledwie 15 minut od Warszawy znajduje się początek spływu maleńką rzeczką Jeziorką. Rozpoczynamy w rejonie Piaseczna, trasa liczy 14 km i kończy się obok Starej Papierni w Konstancinie. Całość w nieśpiesznym tempie można pokonać w około 4 godziny. W połowie trasy jest jedna prosta przenoska, czyli konieczność przeniesienie kajaka na odcinku kilkudziesięciu metrów w miejscu, gdzie trzeba ominąć tamę. Jeżeli ktoś w tym miejscu stwierdzi, że kajak to dla niego ha, ha „za duże wyzwanie”, to może tu zakończyć, zostać stąd odebranym i przewiezionym do punktu startu. Jeżeli jednak ha, ha „podoła wyzwaniu”, po kolejnych 2 godzinach zalicza pełną trasę. Rzeczka jest naprawdę niewielka i nie wymaga żadnych umiejętności, oprócz odrobiny sterowania poprzez meandrujący górny odcinek, ale to świetna zabawa. W górnej części brzegi są wysokie i jest to wyprawa przez prawdziwy zielony interior. W dolnej części rzeczka jest spiętrzona stopniami wodnymi, staje cię nieco szersza ha, ha (na 5-10 metrów), zwalnia bieg i tu można poopalać się na wodzie. Mamy tu ładniejsze widoki i możliwość podziwiania przyrody. Na trasie jest sporo miejsc do zatrzymania się na brzegu, w niektórych kajakarze z lubością korzystają z kąpieli w Jeziorce. Na całej długości będzie nam towarzyszyć wszechobecny śpiew ptaków. Na trasie nie ma sklepów, trzeba wcześniej zaopatrzyć się we własny prowiant i napoje.

W wypożyczalni do dyspozycji są kajaki jednoosobowe, dwójki oraz dwójki z miejscem dla dziecka. W weekendy spływy mają 2 tury – pierwsza rusza o 10:00, druga o 14:00, ale konieczna jest wcześniejsza, telefoniczna rezerwacja kajaka pod numerem 690 679 179, bo zainteresowanie jest tak duże, że bez rezerwacji praktycznie nie ma szans na spływ. Za to w dni powszednie jest łatwiej, ale też warto zatelefonować i sprawdzić, co będzie się działo na trasie. Zatem podsumowując, spływ Jeziorką to wyprawa lekka, łatwa, przyjemna i w sam raz na pierwszą przygodę z kajakiem.

 

 

Szerokie wody, piaszczyste plaże i inne atrakcje

Z samego centrum Warszawy, z Plaży Poniatówka obok Mostu Poniatowskiego, albo z nieco bardziej oddalonych miejsc można wybrać się na jedną z kilkunastu tras kajakowych po Wiśle. I nie jest to tak, że duża rzeka jest wymagająca i żeby nią popłynąć trzeba być ekspertem kajakarstwa… Wystarczy zachowanie zdrowego rozsądku i zasad, z którymi zapoznają nas przed wypłynięciem pracownicy wypożyczalni. Tak jest w przypadku mobilnej wypożyczalni „NaKajak”, gdzie na stronie internetowej nakajak.com jeszcze przed podjęciem decyzji o wyprawie mamy kilkanaście propozycji tras, ich szczegółowy opis, informacje o atrakcjach turystycznych po drodze. Wypożyczalnia sprawdza też wysokość stanu wody na Wiśle i prognozę pogody na kolejne dni, dzięki temu może doradzić najlepszą trasę. Do tego, jak sama nazwa wskazuje, mogą dostarczyć kajaki w dowolny punkt startu lub odebrać je w dowolnym punkcie zakończenia spływu, również na innych rzekach niż Wisła (oczywiście tam, gdzie dojedzie samochód). Pełna profeska!

Do dyspozycji amatorów wioseł z dwoma piórami są standardowe trasy na górnej Wiśle z końcem spływu w Warszawie: od min. 1,5 h/ 10 km z Plaży Romantycznej w Wawrze (tam możliwy dojazd np. autobusem miejskim), albo z Karczewa min. 3,5 h/ 25 km, z Góry Kalwarii min. 4,5 h/ 35 km lub dłuższe z Warki min. 1 dzień/ 66 km, z Dęblina min. 2 dni/110 km, z Kazimierza Dolnego min. 3 dni/ 156 km. Wybierając trasy w dół rzeki zaczynamy w centrum miasta i możemy dopłynąć do Młocin min. 1,5 h/ 13 km, do Twierdzy Modlin min. 5,5 h/ 38 km, do Wyszogrodu min. 1-2 dni/ 71 km, do Płocka min. 2 dni/ 115 km lub jeszcze dalej ha, ha, np. do morza… O krótkich rajdach po Wiśle w centrum Warszawy nawet nie wspominamy, ale turyści zagraniczni są zawsze zszokowani połączeniem Bulwarów Karskiego z jednej i dzikich plaż z drugiej strony warszawskiej Wisły. Do tego dochodzą samodzielnie skomponowane trasy praktycznie na dowolnych rzekach Mazowsza. Fantastyczna przygoda!

A każdy odcinek Wisły z kajaka to odrębne odkrycie! Poza Warszawą jest to niepowtarzalna możliwość obcowania z przyrodą. Górna Wisła to dzikie brzegi i kępy z gniazdami ptaków wodnych (w okresie lęgowym obowiązuje zakaz wchodzenia na takie tereny), plaże w Ciszycy to ponad 2-kilometrowe piaszczyste łachy, gdzie praktycznie mało kto dociera a miejsca pozostawiają niezatarte wrażenia, dalej ciekawostką będą plaże naturystów po obu stronach Wisły, a poniżej Plaży Romantycznej jedyny w swoim rodzaju widok stołecznego „Manhattanu” wśród zieleni brzegów przybliżający się za każdym zakrętem rzeki. Z kolei dolna Wisła to bardzo płytkie bystrza, gdzie przy niskim poziomie wody można przejść Wisłę „sucha stopą”, za Młocinami wspaniały teren do eksploracji dla amatorów birdwatchingu. Twierdza Modlin to niesamowite fortyfikacje na skarpie i atrakcyjny turystycznie teren Trzech Rzek – Wisły, Narwi i Wkry. A dalej jest jeszcze ciekawiej – na rynku w Wyszogrodzie można zwiedzić nowo otwarte Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, a w Płocku, obok historycznych perełek Mazowsza, kilku doskonale przygotowanych marin nad zalewem można też podziwiać słońce zachodzące w wodach Wisły – to jedyny taki widok ze Wzgórza Tumskiego, gdzie Wisła płynie ze wschodu na Zachód.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do kajakowych wypraw po Wiśle, to zawsze możecie stworzyć swoją autorska trasę, a „mobilne kajaki” pomogą Wam ją zrealizować.

 

 

Mazowsze kajakiem w cztery strony świata

Przytoczyliśmy szczegółowo tylko dwie propozycje z całej gamy rzek i szlaków turystycznych, gdzie można skorzystać z krótszych i dłuższych wypraw kajakowych. W zależności od tego, gdzie na Mazowsze wybieracie się na weekend czy wakacje, tę formę wypoczynku możecie znaleźć jadąc z Warszawy w dowolnym kierunku. Każda destynacja ma swoją specyfikę i każda przyniesie niezapomniane wrażenia. Poniżej tylko część rzek i akwenów, gdzie warto się wybrać. Jedno jest pewne – jeśli spróbujecie kajaków na Mazowszu, z pewnością nie pozostaną one Wam obojętne. Zapraszamy!

NA WSCHÓD

Liwiec – szerokie koryto i leniwy nurt umożliwiają spływ każdemu kajakarzowi. W roku 2010 rzeka została włączona do programu Natura 2000 – Ostoja Nadliwiecka. Mimo rozwijającej się turystyki nawet w szczycie sezonu można tutaj rozkoszować się ciszą.

Bug – gdyby wśród polskich rzek ogłosić konkurs piękności, to właśnie Bug miałby poważne szanse na wygraną. Napotka się tutaj bardzo wiele rozwidleń, liczne i rozległe mielizny, dostępne tylko z kajaka.  Na szczęście szlak jest oznakowany i warto z tego korzystać.

Rządza – trasa spływu przebiega rzeką o szerokości nie przekraczającą kilku metrów. Głębokość na ogół zbliżona do 1 metra. Trasy spływów łączą dużą ilość prostych odcinków i łagodnych łuków oraz odcinki silnie meandrujące.

Świder to pięknie meandrująca, płytka rzeka. Na trasie górnego biegu trudna ze względu na 3 progi, w dolnym biegu łatwa, bez progów. Rezerwat przyrody  „Świder” obejmuje koryto rzeki i pas brzegów o szerokości 20 m, ale jest otwarty dla ruchu turystycznego.

NA ZACHÓD

Bzura to idealna rzeka na rodzinne spływy kajakowe. Trasy spływów Bzurą zaczynają się od Łowicza a kończą na jej ujściu do Wisły. Polecana dla początkujących kajakarzy.

Rawka to jedna z piękniejszych rzek w Polsce, przepływająca przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Spływy kajakowe Rawką to gwarancja niezapomnianej przygody.

Utrata to trasa wciąż nieprzetarta, trudna technicznie i polecana raczej doświadczonym kajakarzom. Trasa spływu wiedzie przez południowe okolice Puszczy Kampinoskiej.

Skrwa płynie przez piękne okolice Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Trasa trudna, gwarantująca jednak niezapomniane wrażenia – jedyna rzeka na Mazowszu mająca odcinki o charakterze rzeki górskiej.

NA PÓŁNOC

Wkra na Mazowszu jest już łatwą rzeką, choć chwilami męczącą. Chociaż nizinna, wcale nie jest leniwa, miejscami jej prąd jest całkiem silny. Wokół ciągną się łąki i sosnowe lasy. W ostatnich latach szczególnie upodobana przez turystów.

Narew to rzeka typowo nizinna, o bardzo niewielkim spadku i łagodnym nurcie. W większości zachowała naturalny charakter, stąd liczne mielizny. Jest fragmentem popularnego szlaku wodnego Wielkie Jeziora Mazurskie – Warszawa.

Omulew to przyrodniczy szlak kajakowy na Kurpiach wiodący przez łąki i pastwiska Obszaru Natura 2000. Mazowiecki odcinek rzeki wraz z małymi dopływami zachowały swój naturalny charakter. Swoje siedliska ma tutaj ponad 100 gatunków ptaków.

NA POŁUDNIE

Radomka to malownicza rzeka płynącą na granicy Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromieckiej. Szlak jest łatwy, malowniczy i bezpieczny. Należy również do niezbyt uciążliwych, ale wymaga od płynących doświadczenia i uważnego obserwowania wody.

Pilica silnie meandruje, tworzy wyspy oraz malownicze starorzecza. Przeciętna szerokość koryta sięga tu 100 metrów, a zdarzają się miejsca trzykrotnie szersze. Woda tutaj jest czysta – pierwszej i drugiej klasy czystości.

 

 

Więcej szczegółów – miejscowości, trasy, oferty spływów

Warszawa (Wisła i reszta świata) www.nakajak.pl, Piaseczno (Jeziorka) www.kajaki-piaseczno.pl, Twierdza Modlin (Wkra, Narew, Wisła przez cały rok) www.kajaki-dylewski.pl, Warka (Pilica, Radomka, Jeziorka, Wisła) www.nadpilice.pl, Plecewice (Bzura, Rawka, Wisła, Utrata, Skrwa) www.motoprzystan.pl, Mokobody (Liwiec, Kostrzyń, Muchawka) www.kajaki-liwiec.pl, Bieżany (Wkra) www.kajaki-wkra.pl, Radzymin (Rządza, Bug, Fiszor, Jezioro Zegrzyńskie) www.kajaki.pro, Emów (Świder, Wisła) www.kajakipodprad.pl, Ostrołęka (Omulew, Narew) www.atest-tour.pl, Łomna (Wkra, Wisła, Narew) www.kajaki-wkra.com, Brzeźce (Pilica) www.kajaczek.pl, Warszawa (Wisła) www.kajakwstolicy.pl, Pomiechówek (Wkra) www.kajaki-pomiechowek.pl, Wola Chodakowska (Radomka, Pilica) www.kajakus.pl, Rogożek (Radomka, Pilica, Wisła) www.kajaki-radomka.pl, Wólka Mlądzka (Świder) www.river-fun.pl, Otwock (Świder, Wisła) www.riversquad.wordpress.com, Korytnica (Liwiec, Kostrzyń, Bug) www.przystanliwiec.pl, Mokobody (Liwiec, Kostrzyń, Muchawka, Bug) www.liwiec.com

 

 

Zdjęcie startowe: Sebastian Sosiński

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

*****

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #kajaki #warszawa #mazowsze #wisla #jeziorka #liwiec #bug #rzadza #swider #bzura #rawka #utrata #skrwa #wkra #narew #omulew #radomka #pilica>