Podróże

Bornholm na wyciągnięcie ręki

Ta piękna piaszczysta wyspa kusi pięknymi plażami, ciszą, spokojem, widokowymi trasami rowerowymi ciągnącymi się przez całą wyspę i pysznymi wędzonymi śledziami. Teraz dla polskich turystów otwiera się nowa możliwość dotarcia na Bornholm, promy TT Line będą pływać na tę duńską wyspę przez cały sezon letni, w dniach od 24 czerwca do 2 września 2017 roku.

Europa w skorupce orzecha

Europa w skorupce orzecha – tak niektórzy nazywają tę niewielką wyspę na Morzu Bałtyckim- ze względu na malownicze krajobrazy i łagodny, niemal śródziemnomorski klimat. Latem na tej północnej wyspie rosną figi, morele i malwy. Wyspę można łatwo objechać, bo jej obwód to ledwie 140 km. Jednak wiele byśmy stracili, licząc tylko przejechane kilometry. Warto zagłębić się w centrum tej ciekawej współcześnie i historycznie krainy. Południe przywita nas uroczymi plażami i bezpiecznymi kąpieliskami. Północ zaś oczaruje urozmaiconymi wzniesieniami i ostrymi klifami.

A zwiedzając wyspę, wypada poznać jej mieszkańców. To symboliczni potomkowie Wikingów. zajmują się przede wszystkim rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę rowerową, należącą do najlepszych w Europie. Podczas wyprawy zobaczmy miejsca i zabytki składające się na niezwykle bogatą historię tej maleńkiej wyspy: fortecę biskupa w Hammershus – największe ruiny obronne w Europie Płn., najstarszy czynny teatr duński, muzeum Bornholmu – jedno z najstarszych muzeów w Danii opowiadające 10 000 lat historii tego miejsca. Należy również pobudzić zmysł smaku, kosztując miejscowe rarytasy. Kulinarną wizytówką jest jedyny w swoim rodzaju wędzony śledź „Bornholmer”.

Bornholm to miejsce dla ludzi rozsmakowanych w pięknie natury, ceniących sobie komfortowy aktywny wypoczynek i zainteresowanych bogatą historią.

Aktywne wakacje na Bornholmie

Ta mała duńska wyspa jest idealnie przystosowana do poruszania sie po niej na rowerze. A rower, wiadomo, daje swobodę przemieszczania się, można się zatrzymać w każdej chwili, po to, żeby podziwiać widoki, zrobić piknik, porozmawiać z ludźmi. Opcja polecana absolutnie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie jeżdżą na rowerach zbyt dużo: wynajęcie domu na wyspie i potraktowanie go jako bazy wypadowej. Przykładowe lokalizacje z oferty Novasol, który na Bornholmie ma największy wybór domów wakacyjnych: w pobliżu Gudhjem i Svaneke (północ) i w pobliżu Hasle (południowy zachód) i przy pięknych plażach Dueodde.

Gudhjem

Gudhjem nazywane jest skandynawskim Capri. To miasto ukochane przez artystów, którzy uwielbiają tutejsze krajobrazy, wielu malarzy uwieczniły je na swoich płótnach. Miasto liczy tylko 900 stałych mieszkańców, jest wspaniale usytuowane na wzgórzu i blisko stąd do małego archipelagu Ertholmene, na który zdecydowanie warto się wybrać. Tamtejsi mieszkańcy (łącznie 100 osób na dwóch małych wysepkach)  znają tylko jednoślady jako środek lokomocji, bo… tam nie ma asfaltowych dróg. Leży tylko 18 km od Svaneke i Gudhjem. Ciekawostką w Gudhjem jest największy młyn wiatrowy na wyspie i jeden z największych w Danii, Gudhjem Mølle, zbudowany przez Holendrów.

Malwy i figi

Z Gudhjem udajemy się na północ do Allinge-Sandvig. To tam właśnie rośnie najwięcej malw i fig, a potężne granitowe skały osuwają się wprost do Bałtyku tworząc niepowtarzalny pejzaż. Jest to też najbardziej zamożna część wyspy, z luksusowymi pensjonatami i hotelami. Ale największą atrakcją – szczególnie dla fanów historii i zamków będzie Hammershus – w średniowieczu jedna z najpotężniejszych twierdz północnej Europy, zbudowana w XIII na niedostępnych zboczach masywu Hammeren.

Stolica wyspy

Nie można pominąć Rønne, czyli stolicy wyspy, tutaj przejazd trzeba zaplanować nie wzdłuż brzegu, tylko przez środek wyspy, żeby zdążyć wrócić do bazy. Rønne to stolica wyspy, mieszka tu 1/3 wszystkich mieszkańców Bornholmu (15 tys. osób), jest Centrum administracyjnym wyspy ale też miasteczkiem o pięknej architekturze, mimo zniszczeń jakich w 1945 r. dokonali tu czerwonoarmiści. Średniowieczny fragment miasta koło kościoła św. Mikołaja, wąskie brukowane uliczki, chałupy z pruskiego muru, małe, pomalowane na żółto, biało lub czerwono kamieniczki, mnóstwo kawiarenek, restauracji, wszechobecne kwietniki – robią bardzo miłe wrażenie.

Wędzony śledź w Hasle

Hasle – położone na zachodnim wybrzeżu niespełna 2000-czne miasteczko, jest jedną z najstarszych osad na wyspie, po raz pierwszy jego nazwa została wymieniona w 1149 roku jako miejsce targowych spotkań kupców. Obecnie jedną z największych jego atrakcji są wędzarnie ryb. Wędzony śledź – pycha! A koło starego cmentarza znajdziemy kamień runiczny, jeden z wielu jakie można zobaczyć na Bornholmie. Tuż po wyjechaniu z miasta, wracając na trasę rowerową miniemy kilkanaście olbrzymich elektrowni wiatrowych, które jakoś dobrze wpisują się w ten krajobraz, mimo swoich imponujących rozmiarów.

Podróż promem ze Świnoujścia na Bornholm do portu w Rønne trwa lekko ponad 5 godzin, koszt od 300 zł za osobę plus samochód (przy dwóch osobach i samochodzie osobowym), rejsy w dniach 24 czerwca do 2 września odbywają się codziennie o godzinie 17:00, po 22:00 jesteśmy już na Bornholmie. Rejsowi na Bornholm towarzyszy promocja w taryfach Smart i Flex, dla każdego kto wynajmie dom Novasol, cena rejsu spada o 25%. Novasol na Bornholmie ma ponad 450 domów, które mają świetne położenie blisko morza, atrakcji turystycznych, są w pełni wyposażone, nie musimy się martwić o zabieranie sprzętu naczyń, ulubiony przez Polaków grill także znajdzie się na miejscu.

 


Źródło i zdjęcie: materiał prasowy Novasol

NOVASOL to jeden z wiodących oferentów kompleksowo wyposażonych domów i apartamentów wakacyjnych do wynajęcia w Europie:43 000 obiektów w 29 krajach od Skandynawii po Południe Europy. Firma działa na rynku od ponad 49 lat, w 2017 roku mija 25 lat jej działalności w Polsce. Wywodzi się ze Skandynawii, ma główną siedzibę w Danii, należy do koncernu Wyndham Vacation Rentals®.

Oferta NOVASOL jest bardzo szeroka- sięga od luksusowych willi z basenem i sauną, poprzez proste i wygodne domki letniskowe po apartamenty w europejskich stolicach, czy szereg obiektów na aktywny wypoczynek.

Przez ponad 49 lat swojej działalności NOVASOL udało się stworzyć doskonałą bazę obiektów do planowania indywidualnego wypoczynku, która zaspokaja każde gusta i wymagania. Zanim obiekt zostanie dopuszczony do oferty zostaje dokładnie sprawdzony i opisany (w systemie gwiazdek), co chroni klienta przed wynajęciem obiektu znalezionego w internecie, który  może rozczarować niezgodnością opisu interentowego z rzeczywistością jaką spotka po przyjeździe na miejsce. Takiego rozczarowania unikają klienci NOVASOL. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku, obiekty NOVASOL zyskały charakter i cechy, które wyróżniają je na tle podobnych ofert. Można wśród nich znaleźć: popularne w Skandynawii, wyposażone w łodzie do wędkowania na fiordach domy dla wędkarzy; domy typu Wellness & Spa, wyposażone we własne sauny, jacuzzi, baseny i solarium; domy na wakacje w siodle z możliwością jazdy konnej;  komfortowe domy położone w pobliżu plaż piaszczystych na Południu Europy; domy, do których można przyjeżdżać z czworonożnymi pupilami; domy z widokiem panoramicznym – położone w najpiękniejszych miejscach Europy, z widokiem na morze, na jeziora i góry; domy na wyjazdy narciarskie, po prostu zwykłe mieszkania i domki na lato, komfortowe wille, a nawet zamki.

 

*   *   *   *   *
#JackRecommends #poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże
#szwecja #bornholm #promy #ttline #bałtyk #novasol
#warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village
#pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions
#regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children
#noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb
#drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails
#komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane
#kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people
#morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature
#wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter
#prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography
#zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome

JackRecommends.pl poleca najlepsze imprezy, miejsca, trendy, podróże w Polsce.
Lifestyle blog z pomysłami na weekend, citybreak, wakacje gdzie znajdziesz atrakcje, przygody, wyprawy do miast i na wieś – po Warszawie, Mazowszu i po całej Polsce.
To miejsce, gdzie jest regionalna kuchnia, smak, jedzenie, napoje, restauracje, zdrowie, sport, aktywność, rodzina, dzieci, noclegi, hotele, gościnność, wyszukiwarki, airbnb, drogi, trasy, szlaki, komunikacja, transport, pieszo, rower, samochód, skuter, motocykl, motor, autobus, tramwaj, pociąg, kajak, łódź, statek czy samolot.
To także miejsce na takie tematy jak kultura, rozrywka, tradycje, wzornictwo, rękodzieło, muzyka, moda, koncert, festiwal, rajd, konkurs, klub, spotkanie i ludzie.
Polska to morze, góry, jeziora, rzeki i natura przez 4 pory roku wiosna, lato, jesień i zima.
Zobacz też jak wygląda prawdziwy obraz i krajobrazy Polski na fotografiach.
To nasze zaproszenie do Polski. Zapraszamy!

JackRecommends.pl recommends the best events, places, trends, travel in Poland.
Lifestyle blog with ideas for the weekend, citybreak, holidays with attractions, adventures, expeditions to town and village – Warsaw, Mazovia and throughout Poland.
This place where you will find regional cuisine, taste, food, drinks, restaurants, health, sports, activity, family, children, accommodation, hotels, hospitality, airbnb, roads, routes, trails, communication, transport, walking, bike, car, scooter, motorbike, motor, bus, tram, train, kayak, boat, ship or plane.
It also places on such topics as culture, entertainment, traditions, design, handicraft, music, fashion, concert, festival, rally, contest, club, meeting and people.
Poland is sea, mountains, lakes, rivers and nature for 4 seasons of spring, summer, autumn and winter.
See also the real picture and landscapes of Poland on photographs.
This is our invitation to Poland. You are welcome!

>