Podróże

Zwiedzanie Rezydencji Królewskich w listopadzie za darmo

Już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na „Darmowy listopad”. Przez cały miesiąc bezpłatnie zwiedzać można będzie cenne zabytki oraz uczestniczyć w rodzinnych warsztatach, lekcjach muzealnych, spacerach tematycznych i pokazach. Tylko pogratulować inicjatywy.

 

„Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny „Darmowy listopad” odbędzie się pod hasłem „Tu dzieje się historia”. Muzea Rezydencje Królewskie zaprezentują swoje kolekcje i udostępnią wystawy czasowe. Dla zwiedzających warszawskie rezydencje przygotowały też bogaty program wydarzeń.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji stałych, w tym m.in. Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Galerii Lanckorońskich z dwoma słynnymi obrazami Rembrandta („Uczony przy pulpicie” i „Dziewczyna w ramie obrazu”) oraz wystawy multimedialnej „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego”. Dla zwiedzających dostępne będą również wystawy czasowe poświęcone węgierskiej sztuce nowoczesnej I połowy XX wieku oraz prof. Karolinie Lanckorońskiej. Warto zobaczyć też dzieła włoskiego mistrza manieryzmu, Domenica Tintoretta „Święty Jan Chrzciciel” oraz „Święty Jan Ewangelista”. Obowiązują bilety ewidencyjne oraz limit wejść na konkretną godzinę.

Wśród innych atrakcji przygotowanych przez Zamek Królewski są: bezpłatne pokazy filmów w zamkowym kinie, weekendowe zwiedzanie z cyklu „Godzina ze sztuką w Zamku”, a także prezentacja obrazów i grafiki studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na „Targowisku sztuki”.

Muzeum Łazienki Królewskie zachęca do zwiedzania Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałacu Myślewickiego. Warto też obejrzeć ekspozycje czasowe: „Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny” Abrahama van den Tempela na wystawie jednego obrazu w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, „Kościuszko w West Point” Bolesława Jana Czedekowskiego na wystawie jednego obrazu w Jadalni w Pałacu na Wyspie oraz „Kraj łaźni – kultura kąpieli”, współczesne malarstwo węgierskie z kolekcji Völgyi – Skonda w Podchorążówce.

Przez cały listopad można także uczestniczyć w licznych wydarzeniach pod hasłem „Tu dzieje się historia”, podzielonych tematycznie na atrakcje związane z malarstwem, pismem, rzeźbą i historią Polski. Wśród nich są: spacery tematyczne dla dzieci po Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, bańkowy flash mob, rodzinne warsztaty z kaligrafii i snucia opowieści, zajęcia w królewskiej formierni, podczas których można będzie poczuć się jak królewski artysta i zrobić gipsowy odlew, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Święto Niepodległości. Codziennie odbywać się będzie również oprowadzenie po wystawie „W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do odkrywania barokowej rezydencji królewskiej i zgromadzonych w niej zbiorów w ramach bezpłatnych lekcji muzealnych, warsztatów oraz spacerów tematycznych dla grup, poświęconych historii i przyrodzie dawnej rezydencji króla Jana III.

W Wilanowie, od ostatniej soboty, odwiedzić można także Królewski Ogród Światła. Jak co roku, park przy Pałacu rozświetlony jest tysiącami diod ułożonych w wyjątkowe kształty. W tym roku jest to nowa instalacja zatytułowana Zimowy Ogród Króla, elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu.

Wejścia do ogrodu strzegą orły zdobiące rozświetloną pergolę. W ogrodzie północnym można pospacerować aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyć XVII-wieczną altanę. Stamtąd przechodzi się do rozświetlonego kandelabrami tarasu górnego, gdzie znajdują się świetlne herby Jana III Sobieskiego oraz misternie zdobione pawilony. Po środku tej części ogrodu światłem rozkwitły też drzewka pomarańczowe – podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii.

Dla gości przygotowano również pięknie zdobioną świetlistą ramę, aby mogli w niej zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu. W pobliżu Oranżerii zobaczyć można wystawę świetlną Magiczny Ogród Króla. To kolorowa ekspozycja, stworzona z myślą o najmłodszych gościach, którzy w Magicznym Ogrodzie Króla mogą poczuć się jak w labiryncie! Wędrując ułożonymi ze świateł alejkami, można zobaczyć rośliny i zwierzęta, które gościły w ogrodzie króla Jana III ponad 300 lat temu, m.in. lilie, dmuchawce, naparstnice, tulipany czy ciemierniki, a także biedronkę, pszczoły czy motyle, wszystkie w rozmiarze XXL. Możliwe jest wejście do środka niektórych dekoracji.

W soboty i niedzielę na fasadzie Pałacu wyświetlane są natomiast mappingi – trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się król Jan III i królowa Marysieńka, widzowie są świadkami m.in. wjazdu orszaku oraz pokazu tańców dworskich.

 

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: AktualnosciTurystyczne.pl>