Blog

Rysiny – bajkowy domek w kwiatach

Bywają miejsca, które mijamy tuż obok co dnia i nawet nie wiemy, że istnieją… Często bywa tak w miastach, gdzie niektóre zakątki mają jeszcze sielski charakter wsi. Gdy jednak pewnego dnia uda nam się tam trafić – to jakby przejść przez lustro z książki „Alicja w Krainie Czarów”. Taki właśnie jest bajkowy domek w Rodzinnym Gospodarstwie Ogrodniczym Rysiny na warszawskiej Białołęce.

 

 

Dostać się tam można z polecenia (4,7K na FB to całkiem niezły wynik), albo przypadkiem, tak jak ja. A od dziś również z polecenia JackRecommends… Ale każdy, kto trafił tam choć raz nie pozostanie obojętny na urok tego miejsca i z pewnością będzie tam niejednokrotnie powracał.

Źródła sukcesu

Na taką sytuacje składa się kilka przyczyn. Przede wszystkim fantastyczny wybór warzyw i owoców pochodzących z własnej uprawy. W ofercie na stronie internetowej można się doliczyć – bagatela – 240 rodzajów warzyw, owoców, ziół i kwiatów (oczywiście nie non-stop, tylko zgodnie z sezonową dostępnością). Wszystko bez szkodliwej chemii i zawsze świeże tak, że bardziej chyba się nie da – prosto z pola na stół w warzywniaku. Produkty muszą być naprawdę dobre, bo zaopatruje się tutaj kilka z lepszych warszawskich restauracji, a miejsce musi być znane gastronomom i koneserom smaku, bo to właśnie w tych grupach na Facebooku najszybciej padła odpowiedź na filmik z Rysin i pytanie – gdzie to jest? Płody zbierane są na bieżąco i dostarczane do warzywniaka – tak, że w niektóre dni trzeba „czatować” na deficytowe produkty jak np. sierpniowe, doskonałe truskawki o smaku poziomkowym.

Kawiarenka pod chmurką

Drugim powodem, dla którego warto się tam wybrać jest stale rozwijana „kawiarenka pod chmurką”. Na początku były świeżo wyciskane soki z sezonowych owoców i warzyw oraz pyszne ciasta własnego wypieku. Potem pojawili się przyjaciele gospodarstwa, którzy w soboty oferowali sery, pieczywo i pasty warzywne własnej roboty. Zainteresowanie gości było tak duże, że w tym roku pojawiło się kilka rodzajów chleba, bułki maślane i ziołowe, drożdżówki i kultowe już bezy z owocami własnego wypieku – autentycznie prosto z pieca. Do tego można dokupić pesto z bazylii, ogórki małosolne czy np. pastę z bobu robioną według starej rodzinnej receptury.

Bajkowy domek

Wszystko można kupić na wynos, ale o ileż przyjemniej jest usiąść w słońcu lub w cieniu rozłożystych parasoli i delektować się smakiem tutejszych wyrobów w tak pięknych okolicznościach otaczającej przyrody. Bo „bajkowy domek” tonący w kwiatach praktycznie na każdym, kto tu trafi, robi niesamowite wrażenie. Wokół stoją skrzynki i gazony z kwiatami, ziołami i owocami. Można podejść i skubnąć poziomki prosto z krzaczka… Z codziennego pędu choć na chwilę przenosimy się do innego, piękniejszego wymiaru.

Tradycje procentują

W moim subiektywnym odczuciu doskonale czuję się w Rysinach również dlatego, że osoby tam pracujące – a jest to gospodarstwo rodzinne – czują się właśnie jak prawdziwi gospodarze tego miejsca. Dzięki temu dbają na każdym kroku o czystość i estetykę, są zawsze uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni do klientów, służą im radą i pomocą, często żartują jednak zawsze z dużą dozą kultury osobistej. To prawdziwa, żywa tradycja rodzinna – gospodarstwo rodziny Majlertów istnieje nieprzerwanie od 1878 roku, przechodząc z pokolenia na pokolenie. Tutaj widać i czuć, jak budujące jest kultywowanie tradycji nawet w tak niewielkiej, 15-hektarowej skali.

Dla zapracowanych

Interes się rozkręca. Pojawiła się również oferta dla firm – śniadania w Rysinach pod chmurką, a jak się ostatnio zorientowałem są również sale wykładowe na piętrze „bajkowego domku”. Tak sobie myślę, że warsztaty kulinarne w tym miejscu to byłby doskonały pomysł. Rysiny to miejsce dobre na firmowe, kameralne eventy, ale raczej w lato. Za to selfie z takiego miejsca w wśród kwiatów będzie bezcenne. Z powodzeniem można też usiąść i popracować sobie na laptopie, co z powodzeniem przetestowałem. O klasie miejsca świadczy też wysoka ocena Rysin w Internecie: 4,9 w Google i 4,8 na Facebooku.

Rodzinnie

Świetnie czują się tutaj rodziny z małymi dziećmi. Dla najmłodszych przygotowane są małe, drewniane stoły i krzesełka. Dzieciaki gustują szczególnie w świeżych sokach i jeszcze ciepłych wypiekach. W razie deszczu można schować się do szklarni, gdzie przygotowano specjalne siedziska i stoliki z drewnianych palet. Styl ekologiczny jest tu jak najbardziej zgodny z ogólnie panującymi trendami.

Ceny

Ceny nie należą do najniższych, ale moim zdaniem warto zapłacić nieco więcej, jeśli mamy gwarancję produktów najwyższej klasy. Poza tym tutejsze ceny są i tak zadecydowanie niższe niż np. na BioBazarze w Fabryce Norblina. Rysiny przyjmują płatności gotówką i kartą.

Co i kiedy

Na koniec kilka rad praktycznych. W tygodniu Rysiny czynne są od 8 do 18. W soboty od 8 do 15. W niedzielę – po bożemu – wszyscy odpoczywają. Dojechać można raczej tylko samochodem, niewielki parking na miejscu jeszcze daje radę. Należy jednak pamiętać, że na pełen asortyment warzyw i owoców mamy szansę przed południem, a w soboty to zdecydowanie rano – sugeruję przyjazd do godz.10. Wypieki przygotowywane są non-stop, ale kultowe bezy to ok. południa. Za to po południu to można już raczej liczyć wyłącznie na podziwianie kwiatów i pięknego „bajkowego domku”. Sklepik bywa już wtedy wyczyszczony do pustych półek.

Osobiście korzystam systematycznie i rozsmakowałem się w tym miejscu oraz miejscowych warzywach i owocach – mogę szczerze polecić wizytę w Rysinach.

Więcej informacji na stronie www.rysiny.pl lub na FB https://www.facebook.com/MajlertRysiny

 

 

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #rysiny #majlet #majlertrysiny #białołęka #warzywa #owoce #kwiaty #zioła>