Blog

Rodzinny spływ pontonem – o takim zawsze marzyłem

Jak sięgam pamięcią do dzieciństwa to zawsze marzyłem o spływie pontonowym. Powiew wiatru, smak przygody, słońce, nawet kilka osób na pokładzie i bezpieczna jednostka pływająca. Tylko że wtedy nie było takiej dostępności sprzętu jak w tej chwili a raczej nikomu nie uśmiechało się kupować pontonu wędkarskiego na stałe. To nieco irracjonalne pragnienie tkwiło we mnie aż do teraz, kiedy mogłem wybrać się na prawdziwy rafting – na Wkrze nieopodal Warszawy.

 

Wyprawa na rafting nie jest skomplikowana. Pakujemy rodzinę lub paczkę znajomych i jedziemy do Błędowa nad Wkrą. Dystans ok. 60 km to godzina spokojnej jazdy, więc w zasięgu możliwości dzieciaków. Na miejscu można zaparkować samochód i przesiadamy się do terenowego UAZ-a, aby pojechać w górę rzeki.

Jadąc na rekonesans wraz z początkiem sezonu – a było to jeszcze w kwietniu – wybraliśmy niemączącą trasę Wkrą. Ale w zależności od potrzeb można wybrać trasę Wkrą na 2, 4 lub nawet 8 godzin. Jak ktoś ma życzenie, organizator dostarczy sprzęt i zapewni spływ również Wisłą, Narwią czy innymi rzekami. Nie ma żadnego problemu.

W trakcie spływu można zawsze zacumować do brzegu, aby zrobić krótszą czy dłuższą przerwę. Brzegi Wkry są przyjazne i zawsze znajdzie się jakaś zielona łączka na przyjemny popas.

A teraz sprzęt. Pontony są całkiem spore, mieszczą nawet po 7 osób, choć pełen komfort uzyskamy płynąc w 5-6 osób. W odróżnieniu od kajaków i kanoe maja tę zaletę, że siedzi się na wysokiej burcie – czyli prawie jak na krześle, jest miękko i można w miarę swobodnie się przemieszczać po pontonie. Wielkość pontonów zbliżona wielkością do samochodu typu Van gwarantuje, że nie będzie żadnej wywrotki a w środku jest sporo miejsca na wszystko, co trzeba zabrać na wyprawę: jedzenie, picie, koce, ręczniki, zabawki, etc, etc. Każdy dostaje też wodoszczelny worek na podstawowe rzeczy nielubiące wilgoci. Na wyposażeniu są oczywiście kapoki – dostosowane do różnego wzrostu osób – wiadomo, bezpieczeństwo przede wszystkim. Pagaje, którymi trzeba nieco sterować wykonane są z drewna, więc raczej nie połamią się przy odbijaniu od brzegu czy kontrach na zakolach rzeki.

Potem tylko na pokład i jazda. Jak się spływa pontonami widać i słychać na filmie zamieszczonym powyżej. Jest super! Wspaniała zabawa. Wkra, choć jeszcze wiosenna, prawdziwie oczarowuje. Nieśpieszny prąd rzeki w zasadzie sam niesie pontony, a pagaje służą głównie do sterowania. No trochę wprawy na początku trzeba nabrać, ale to raczej przyjemność niż wysiłek. Miejscami pojawiają się bystrza, gdzie nurt przyśpiesza, niechcący można zrobić pontonem bączka i poczuć lekki przypływ adrenaliny.

Po drodze w zależności od potrzeb postój, plażowanie, możliwa kąpiel w rzece – pozwala na to zarówno jej czystość jak i głębokość, lub smażenie się na słońcu bez opuszczania pontonu. Na końcu trasy czekają organizatorzy, którzy odbiorą sprzęt i przewiozą nas na parking, gdzie zostawiliśmy samochód. Na specjalne, dodatkowe życzenie możliwa jest jazda terenowa UAZ-em oraz zapewnienie grilla, gdzie będzie można przygotować sobie wyborny posiłek. A z doświadczenia wiem, że po kilku godzinach na wodzie apetyty dopisują nawet największym niejadkom.

O czym pamiętać decydując się na taka wyprawę. Jesteśmy na wodzie, więc zawsze warto mieć zapasowe ubranie. Podczas spływu jesteśmy poddani zwiększonej operacji słońca (nawet w pochmurny dzień), więc koniecznie trzeba mieć krem ochronny z odpowiednio dobranym do potrzeb filtrem UV oraz coś na głowę. Nie zapomnijmy też o wodzie do picia – najlepsza mineralna, bo nie zwiększa pragnienia jak słodkie napoje oraz prowiant – na wodzie szybko chce się jeść.

Cena rodzinnej imprezy… I tu pozytywne zaskoczenie. Wynajem pontonu na kilkugodzinny spływ Wkrą to kwota 250,-zł. Po rozłożeniu kosztów na 5-6 osób okazuje się, że nie jest to droga atrakcja. A z pewnością ciekawsza i pewnie tańsza niż pójście do centru handlowego… Poza tym organizatorzy oferują szereg okresowych zniżek i akcji, więc warto np. śledzić ich profil na Facebooku. Dodatkowym bonusem może być bliskość naprawdę ciekawych miejsc do zwiedzenia – polecam wyjątkową Twierdzę Modlin z jej trasami questingowymi – super sprawa dla rodzin z dziećmi, pole golfowe Lisia Polana czy zaporę w Dębem spiętrzającą wody Zalewu Zegrzyńskiego.

ZOBACZ TAKŻE:   http://jackrecommends.pl/prawdziwy-rafting-tuz-pod-warszawa/

 

MOJA REKOMENDACJA

PLUSY: możliwość realizacji marzeń z dzieciństwa 😉 , dobry stosunek atrakcji do ceny, kilka osób w jednym pontonie – wspólny rodzinny pobyt, ciekawe okolice do dodatkowego zwiedzania, czyste powietrze, czysta woda, jeszcze czysta natura

MINUSY: jak pada deszcz to raczej nie popływamy, po pierwszej wyprawie chce się tu wracać ponownie 😉

NAMIARY: Baza pontonowa Everal – Błędowo 30B, 05-180 Pomiechówek
www.rzekami.pl,   www.facebook.com/rzekami,  tel. +48 503 81 71 71

 

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #rafting #spływ #spływy #marzenie #dzieciństwo #wisła #wkara #narew #integracja #znajomi #przyjaciele #grupa #ekipa #zabawa #relaks #everal

 >