Miejsca

Płock – moc historii i atrakcji

Jeśli chcecie połączyć swoją rodzinną podróż z fascynującą lekcją historii Polski, bądź szukacie nietypowych wrażeń dla swoich pociech – odwiedźcie Stołeczne Książęce Miasto Płock.


Płock to jedno z najstarszych miast w Polsce. Już w czasach Mieszka I znajdował się tu warowny gród, stanowiący później jedną ze strategicznych stacji jego następcy Bolesława Chrobrego. Rozwój tego nadwiślańskiego grodu nastąpił za panowania Władysława Hermana, który po objęciu władzy nad piastowskim krajem, wybudował w nim swoją rezydencję. Palatium Hermana to budowla która została wkomponowana później w Zamek Książąt Mazowieckich. Ponad dziewięćset letni fragment dawnej twierdzy jest najstarszą ścianą na Mazowszu!

O poważnej randze, jaką przed wiekami cieszył się Płock przypomina, także potężna katedra, która uważana jest za największą nekropolię Piastów mazowieckich.
Położone na ponad 40 metrowej skarpie Wzgórze Tumskie w Płocku, to doskonałe miejsce, dla wszystkich rodzin zainteresowanych historią Polski. Na wędrówkę „Szlakiem Gotyku Ceglanego”, miasto zaprasza całym rokiem, choć podczas pewnych wydarzeń bogata, średniowieczna historia Płocka, przypomina o sobie szczególnie.

W pierwszych dniach czerwca (1 – 3), organizowany jest „Jarmark Tumski”, podczas którego ulice Tumska oraz Grodzka, a także Plac Narutowicza i Stary Rynek zapełniają się kolekcjonerami i wystawcami z całej Polski. Wspomniane place to miejsca historyczne, na terenie których jarmarki organizowane były już w średniowieczu. W ramach tego wydarzenia odbywają się w mieście również koncerty, animacje dla dzieci oraz pokazy walk rycerskich.

Odwiedzający Płock, na pewno spotkają też średniowiecznych wojowników, jeśli wezmą udział w organizowanych w dniach 22-24 czerwca „Dniach Historii Płocka”. W tym czasie, na wspomnianym Wzgórzu Tumskim otwierane jest miasteczko rycerskie, w ramach którego odbywają się walki na miecze oraz turnieje łucznicze i kusznicze. Jest też możliwość samodzielnego wybicia monety, zapoznania się z rzemiosłem i muzyką dawną oraz wejścia na gotyckie mury Zamku Książąt Mazowieckich.

Zwiedzanie Zamku to stały element spaceru po średniowiecznym mieście, który jest jedną z wielu propozycji otwartych wycieczek z przewodnikami miejskimi. Podczas tych organizowanych w letnie weekendy przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną tematycznych spacerów uczestnicy, wśród których nie brakuje rodzin z dziećmi, otrzymują bezpłatnie Płockie Paszporty Turystyczne.

Stowarzyszenie Płocka LOT zaprasza, także do spróbowania swoich sił w grze miejskiej „Od wieków płynąca…”, w ramach której poznać można wiele związanych z rzeką Wisłą ciekawostek. Rymowane scenariusze gry, dedykowane dzieciom i młodzieży czekają na was w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8), choć można je pobrać, także ze strony www.turystykaplock.eu.

Na opowieść na temat rzeki Wisły oraz żeglugi śródlądowej, turyści mogą liczyć, także wybierając się w rejs po Zalewie Włocławskim. Na szerokie wody i wysokie fale wybrać się można statkiem „Marianną” (na 150 osób) lub „Basią” (na 12 osób).

Wśród letnich atrakcji miasta, które cieszą się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi, należy wymienić także „Ciuchcię Tumską”. Warto zauważyć, że wagoniki „ciuchci” wyposażone są w system nagłaśniający pojazdu, tak by wycieczkowicze mogli posłuchać informacji o atrakcjach turystycznych Płocka. Trasa tego wyjątkowego środka lokomocji przebiega przez płocką starówkę, a swój początek ma w sąsiedztwie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Położone na nadwiślańskim wzgórzu Płockie ZOO to miejsce, które gwarantuje dzieciom niezapomniane wrażenia. Łącznie, w pawilonach Tamaryn i Marmozet, Ptaków, Herpetarium, nowej i fascynującej ekspozycji Akwariów oraz rozlokowanych na malowniczym terenie zoo wybiegach, hodowanych jest ponad 300 gatunków zwierząt. W dniu 6 lipca w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku odbędzie się kolejna „ZOONOC”, czyli spanie w ogrodzie zoologicznym! W wydarzeniu tym, co roku biorą udział setki osób – głównie rodzin z dziećmi – które rozbijają swoje namioty i śpiwory pośród dzikich zwierząt! Szczegóły: www.zoo.plock.pl.

Więcej informacji: www.turystykaplock.eu

 

 

Materiał powstał we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną
Źródło i zdjęcia: www.ModaNaMazowsze.pl
Zdjęcie startowe: Wikimedia Commons
*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #plock #płock

 >