Podróże

Jak uprzyjemnić sobie podróż

Miesiące letnie to czas, w którym często podróżujemy z rodziną lub przyjaciółmi, czasami spędzając wspólnie kilka, a nawet kilkanaście godzin w samochodzie. Dziś podpowiadamy jak uprzyjemnić sobie drogę i ciekawie zając dziecko w podróży przy pomocy… elektronicznych książek.

 

Wielokilometrowe podróże samochodem w towarzystwie dzieci, to nie tylko test wytrzymałości dla najmłodszych, ale również egzamin cierpliwości dla rodziców i pozostałych pasażerów.

Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie podróżnej, wirtualnej biblioteczki. Dla najmłodszych dzieci, możemy zgromadzić w niej ulubione książki do słuchania – bajki, słuchowiska, a na wieczorne podróże, również kołysanki i dobranocki.

Wybór audiobooków dla dzieci jest ogromny, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ciekawych i wartościowych tytułów. Wśród dziecięcych bestsellerów dostępnych w wersji audio znajdują się takie tytuły jak: „Baśniobór”, „Kubuś Puchatek” czy historie Muminków. Jak wynika z badań firmy Virtualo, dzieci stanowią 26% użytkowników audiobooków w Polsce, a literatura dziecięca stanowi 40% z gatunków literackich słuchanych w formie płyt CD i 18% na nośnikach mp3.

Książki audio dla najmłodszych mogą skutecznie uprzyjemnić im podróż, dodatkowo wprowadzają dzieci w magiczny świat literatury i uczą obcowania z książką. Pełnią również ważną rolę edukacyjną, gdyż nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również poprzez osłuchanie z piękną polszczyzną, rozwijają słownictwo oraz umiejętność wysławiania się.

Starszym dzieciom można również zaproponować na podróż audiobooki, ale warto przed wyruszeniem w drogę, wspólnie z nimi wybrać tytuły na wakacyjną wyjazd, aby trafić w ich zainteresowania. Dodatkowo warto wyposażyć dzieci we własne słuchawki, aby nie przeszkadzały pozostałym pasażerom.

Alternatywą dla audiobooków są e-booki, które w czasie podróży możemy czytać na smartfonach, tabletach, a najlepiej dedykowanych do e-czytania urządzeniach. Nawet, jeśli w domu staramy się wobec naszych dzieci przestrzegać restrykcyjnie zasad związanych z ilością czasu spędzanego przed ekranem, w podróży możemy trochę odpuścić. Dla dzieci urodzonych w dobie nowych technologii, urządzenia mobilne są naturalnym towarzyszem codzienności. Warto wykorzystać ich zainteresowania elektronicznymi gadżetami, aby pokazać im możliwość obcowania z cyfrową książką i odciągnąć je od gier. Dbając o wzrok dziecka warto zwrócić uwagę, aby użytkowanie e-książek odbywało się nie tylko na smartfonach czy laptopach, lecz również, a nawet przede wszystkim, na przeznaczonych do e-lektury urządzeniach, czyli czytnikach.

Najlepiej, aby były to urządzenia wyposażone w ekrany z technologią e-Ink, które nie odbijają światła, dzięki czemu nie męczą oczu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje przyjazne dzieciom, czyli przede wszystkim powiększanie, wbudowane podświetlenie ekranu oraz intuicyjną, prostą w obsłudze nawigację.

 

Audiobook dla kierowcy

Zdaniem 74% respondentów badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem e-booków i audiobooków” zrealizowanego przez Instytut ARC na zlecenie Virtualo, książki do słuchania są niezastąpionym towarzyszem podróży. Dłuższe i krótsze wyprawy samochodowe dają możliwość obcowania z lekturą, na którą nie ma czasu na co dzień. Co więcej, dla kierowców słuchanie audiobooków to sposób na pokonanie drogowej monotonii. Książki do słuchania czytane przez profesjonalnych lektorów i aktorów, szczególnie jeśli wybieramy literaturę z dreszczykiem, potrafią trzymać w napięciu. Polacy lubią sensację i kryminał – to najpopularniejszy gatunek wybierany w formie plików mp3 oraz płyt CD, jak wynika z badań preferencji e-czytelniczych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również fantastyka.

Korzystanie z audiobooków w aucie ma wiele zalet. Kierowca nie czuje monotonii podróży i nie traktuje godzin spędzonych za kółkiem jako czasu straconego, a korzystanie z coraz większej i bardziej atrakcyjnej oferty audiobooków pozwala na nadrobienie książkowych zaległości.

Słuchanie audiobooków w podróży za kółkiem ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że kierowca powinien być skupiony tylko na jeździe i ignorować bodźce negatywnie wpływające na koncentrację. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż dużo zależy od rodzaju słuchanego audiobooka, trudności i długości trasy, którą mamy do pokonania, jak również osobowości samego kierowcy. Słuchania audiobooków kierując autem i podzielności uwagi można się nauczyć. Warto zacząć od słuchania książek, na podstawie których zostały zrealizowane ekranizacje, wówczas w naszej pamięci mamy już miejsca akcji i zarysy postaci, co nie wymaga od nas większej uwagi. Kolejnym etapem nauki słuchania książek podczas kierowania samochodem, mogą być książki określana mianem „lekkie i przyjemne”. Podczas ich słuchania, uruchamiamy naszą wyobraźnię, ale mocno koncentrując się na jeździe i od czasu do czasu tracąc fragmenty książki, nie tracimy sensu całości. Chcąc słuchać bezpiecznie audiobooków siedząc za kółkiem, musimy pamiętać, iż jednoczesne skupiania się na dwóch czynnościach, jakim jest kierowanie i słuchanie, wymaga więc to robienia co jakiś czas przerw w podróży.

Obcowanie z audiobookami i e-bookami to miły sposób na uprzyjemnienie sobie wakacyjnych podróży. Coraz więcej osób docenia elektroniczne książki i ich towarzystwo podczas wyjazdów samochodem na urlop.

 

Zdjęcie tytułowe: Pixabay
Źródło i grafika: materiał prasowy

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #cd #cdroom #mp3 #ebook #audiobook #virtualo