Podróże

Gdzie podróżują Polacy – miasto kontra wieś

Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne podróże Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się tak diametralnie?

 

Bez względu na miejsce zamieszkania, przeważnie wyjeżdżamy w pojedynkę (38% wyjazdów osób z miast i 39% wyjazdów osób ze wsi) lub we dwoje (35% mieszkańców z miast i 32% mieszkańców wsi) – w tej kwestii nie ma wielkich różnic. Częste są też podróże w trzy lub cztery osoby, jednak zainteresowanie nimi jest niemal trzykrotnie mniejsze – ok. 12% dla poszczególnych grup. Jakie inne gusta podróżnicze mają Polacy?

Kierunek wyjazdu – króluje Europa

Cudze chwalicie, swego nie znacie…? Nieprawda! Stary Kontynent cieszy się największą popularnością wśród wyjeżdżających za granicę Polaków – zarówno wśród mieszkańców miast (77,5%), jak i mieszkańców wsi (82,2%). Drugim wyborem jest Azja – 12,6% wyjazdów z miast, 10% ze wsi. Pierwszą trójkę zamyka Ameryka Północna – kolejno 6,1% podróżujących z miast i 4,7% podróżujących ze wsi. Najrzadziej jeździmy do Australii – poniżej 1%, bez względu na miejsce zamieszkania.

Zainteresowanie Europą przekłada się na wybór poszczególnych krajów, które odwiedzamy. Turystyczny boom ze strony naszych rodaków przeżywają: Chorwacja, Włochy i Hiszpania. Aż 11% wyjeżdżających mieszkańców wsi wybiera Chorwację, przy czym z miast jeździ tam 9% urlopowiczów, którzy kupili ubezpieczenie turystyczne za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. Włochy przyciągają 12% osób z miast i 11% ze wsi, a Hiszpania 9% z miast, a 8% ze wsi. W pierwszej piętnastce wyjazdowych kierunków z niewielkimi różnicami przeplatają się podobne kierunki europejskie jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Portugalia czy Wielka Brytania. Z państw azjatyckich popularna jest Tajlandia, a z Ameryk – Stany Zjednoczone. Po seriach ataków terrorystycznych zainteresowanie dawnymi potęgami turystycznymi – takimi jak Egipt, Turcja czy Tunezja – spadło poniżej 1%.

Długość wyjazdu – tygodniowy standard

Na ile trzeba wyjechać, żeby odetchnąć od codzienności? Dane porównywarki rankomat.pl wskazują, że Polacy wyjeżdżają na dłuższy wypoczynek w ciągu roku średnio na tydzień – czyli od 6 do 8 dni. Zwyczaje mieszkańców miast i wsi są w tym przypadku zbliżone – w ten sposób wyjazd planuje 29% mieszkańców miast i 28% mieszkańców wsi. Spory odsetek stanowią wyjazdy dwutygodniowe – na 11–15 dni wyjeżdża 19% osób z terenów miejskich i 18% osób z terenów wiejskich. W modzie są także wypady weekendowedo 3 dni – jeździ na nie 9% ludności z miast i 11% ze wsi. Wyjazdy bardzo długie, czyli od 31 do 50 dni, preferuje tylko 2% wszystkich podróżujących, a powyżej 51 dni – zaledwie 1%. Któż z nas nie chciałby być w takiej mniejszości!

Cel wyjazdu – zwiedzanie w modzie

Spacery, plażowanie, drinki pod parasolem, okazjonalne wycieczki z przewodnikiem i odkrywanie nowych miejsc – przeważająca liczba urlopowiczów jako główny cel wyjazdu deklaruje wypoczynek i zwiedzanie (84% mieszkańców miast i 85% mieszkańców wsi). Niewiele różnimy się między sobą, jeśli chodzi o inne cele wyjazdów. W czołówce, za zwiedzaniem, utrzymują się wyjazdy na narty, które wybiera 14% ludności z miast i 13% ze wsi. Na trzecim miejscu znajduje się uprawianie sportów ekstremalnych – dla łyku adrenaliny wyjeżdża 3% osób z miast i 2% ze wsi. Polisy turystyczne obejmujące ochroną nurkowanie i uprawianie sportów wysokiego ryzyka są wybierane najrzadziej.

Niewielu z wyjeżdżających na urlop decyduje się na ekstremalne wyprawy na bieguny czy pustynie. Najczęściej wybieranym celem wyjazdu Klientów porównywarki rankomat.pl jest wypoczynek i zwiedzanie. Ten dominujący sposób spędzania urlopu generuje także najmniejsze koszty ubezpieczenia turystycznego.

Wieś miastu równa

Jak wynika z analizy porównywarki rankomat.pl, gusta podróżnicze mieszkańców miast i wsi nie różnią się znacznie od siebie. Wszyscy odwiedzamy podobne miejsca, a wśród głównych celów urlopowych wyjazdów dominuje wypoczynek i zwiedzanie. Także średnia długość wyjazdów z miast nie różni się od wyjazdów ze wsi. Przy okazji bliższych lub dalszych podróży zarówno mieszkańcy miast jak i wsi są coraz bardziej świadomi ryzyk związanych z wyjazdami. Nie zapominamy o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, które gwarantuje nam pomoc w razie nieoczekiwanych sytuacji.

Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce rankomat.pl w okresie od 1.06.2016 r. do 31.05.2017 roku.

 

Zdjęcie: Pixabay
Źródło i grafiki: Rankomat.pl

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #wyjazdy #zagranica #europa #ubezpieczenia #ubezpieczenie #rankomat #miasto #wieś #wakacje #urlop
>