Miejsca

CNN poleca najpiękniejsze miejsca w Polsce

Dziennikarze i podróżnicy z krajów, dla których Polska była dotąd odległą, nieznaną i z założenia nieciekawą turystycznie krainą wschodu Europy, zmieniają zdanie. Z rosnącym zainteresowaniem odkrywają polskie miasta i regiony. Nie kryją zdumienia ich atrakcyjnością, nie szczędzą pochwał, mnożą rekomendacje. Do tego grona dołączył portal turystyczny CNN Travel, polecając czytelnikom 11 najpiękniejszych miejsc w Polsce.

 

Współpracownicy amerykańskiego portalu z wyraźnym zaciekawieniem odkrywców zwiedzają kraje Europy Wschodniej. Polska robi na nich pozytywne wrażenie dzięki bogatej historii, dokonaniom współczesności, gościnności mieszkańców, dobrej kuchni. Na potwierdzenie wyrażanych ogólnie opinii wymieniają (i opisują) jedenaście ich zdaniem reprezentatywnych przykładów miejsc, które powinny znaleźć się w planie podróży zagranicznych turystów wybierających się do Polski. Przy czym nie wchodzą w rolę eksploratorów, podążają utartym szlakiem. Opatrują autorskim komentarzem uzasadniającym, dlaczego, ich zdaniem, zwiedzane miejsca warte są polecenia.

Listę otwiera Kraków przyćmiewający inne miasta wymową zabytków i niepowtarzalnym klimatem. Tętniąca życiem historyczna stolica Polski oferuje wiele do obejrzenia i tyleż doświadczeń, które znacząco potęguje wizyta w nieodległej Wieliczce, Uwodzicielski urok wywiera na dziennikarzach także Gdańsk. Spacer po starówce daje uczucie bycia w bajkowym mieście z piernika. Rzędy kolorowych kamieniczek, średniowieczne kościoły, bramy miejskie i wieże. Dla równowagi najnowsza historia. Druga wojna światowa, i narodziny ruchu „Solidarność”, który doprowadził do upadku komunizmu. Do tego Sopot, najbardziej znany polski kurort nadmorski z najdłuższym w Europie drewnianym molo. Łódź zyskuje w oczach dziennikarzy dzięki umiejętnej rewitalizacji i przeobrażeniom miasta fabrycznego w centrum alternatywnej kultury, biznesu i finansów, galerii, domów kultury, muzeów, sal kongresowych i loftów. Zdecydowanie Łódź zasługuje na miano jednego z najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce i Europie. Równie mocno w pamięć dziennikarzy zapada wrocławska starówka, Wyspa Katedralna, wnętrza uniwersytetu, i oczywiście, wszechobecne krasnale. Na wyobraźnię działa też to, co wokół, czyli dolnośląska kraina zamków i pałaców, tajemnice złotego pociągu, a także budzące zachwyt Góry Stołowe. Symbolami Torunia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest postać i dokonania naukowe Mikołaja Kopernika i pierniki, które według dziennikarza CNN Travel są jedynymi z ulubionych słodyczy w kraju. Będącym w Toruniu turystom, polecany jest wypad do tajemniczego zamku krzyżackiego w Malborku.

Wysokie Tatry zdobywają serce dziennikarza zapierającymi dech w piersiach widokami. Zakopane, zabytkowymi drewnianymi willami i licznymi sklepikami. Wyprawa kolejką na Kasprowy Wierch jest przyrodniczą przygodą, ale prawdziwy podziw budzi Morskie Oko mogące instagramowym krajobrazem z powodzeniem iść o lepsze z jeziorami Braies w Dolomitach i Hallstatt w austriackich Alpach. Na odrębne polecenie, i słusznie, zasługuje góralskie menu, w tym tradycyjne oscypki, kwaśnica i placki ziemniaczane po zbójnicku podawane z gulaszem. W nocie wskazana jest też nazwa i adres karczmy, w której regionalne potrawy przypadły gościowi do smaku. Dla szukających bajkowych krajobrazów polecany jest przez dziennikarza CNN pałac w Mosznej z jego ogrodami i oranżerią. Zwiedzanie zamku daje pojęcie przybyłemu o stylu życia ówczesnych sfer arystokracji. Stąd niedaleko do Opola, którego zabytkowe kamieniczki nad Młynówką przywołują skojarzenie z obrazami Wenecji. Pod Opolem uwagę przykuwa Muzeum Wsi Opolskiej.

Nieukrywanym smutkiem napawa wizyta w Białowieskim Parku Narodowym, ostatnim skrawku naturalnego lasu w Europie, która pozwala na swoiste doświadczanie przeszłości. Za jedną z głównych atrakcji jest możliwość napotkania żubra, choć uwaga amerykańskiego przybysza, że to imponujące rozmiarami zwierzę postrzegane jest jako symbol Polski, może być mylące dla turystów z odległych krajów. Za to niewątpliwie jednym z niekwestionowanych symboli Kazimierza Dolnego jest chroniony patentem kogut kazimierski wypiekany z ciasta drożdżowego, polecany do degustacji przez wysłannika CNN, którego superlatywy pod adresem miasta dobrze określa krótkie zdanie mówiące, że w konkursie na najbardziej malownicze polskie miasteczko Kazimierz byłby zwycięzcą. Jeśli turysta wybierze się w ten rejon powinien też zwiedzić wpisany na listę UNESCO Zamość, przykład renesansowej koncepcji miasta idealnego oraz Lublin, słynący z pięknej starówki, tętniące dziś życiem średniej wielkości miasto, w przeszłości nazywane żydowskim Oksfordem z racji lokalizacji jednej z największych szkół talmudycznych w Europie.

Poznań wypracował sobie pozycję centrum turystyki biznesowej, choć to nie jedyny walor miasta, podkreśla przybysz. Jest ono jednym z najstarszych w Polsce, które w wielu dziedzinach plasuje się dziś na najwyższym światowym poziomie. Jak na Amerykanina przystało, podróżny zza oceanu poddaje ocenie jakość serwowanych w Poznaniu hamburgerów. Ocena wypada bardziej niż pochlebnie, a czytelnicy dowiadują się pod jakim adresem szukać polecanego fast food’u. Warszawę, nadal utożsamia w oczach podróżnego, który zawitał do stolicy po raz pierwszy, Pałac Kultury i Nauki oraz pieczołowicie odtworzona starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziw budzi świadomość, że miasto doszczętnie zniszczone podczas drugiej wojny, powstało na nowo niczym feniks, by stać się jedną z najciekawszych i najszybciej rozwijających się metropolii Europy, łącząc szalony rytm największego centrum biznesowego Europy Środkowej z przytulnością i przyjazną postawą mieszkańców. Wśród dynamiki kulinariów i różnorodności punktów gastronomicznych na wzmiankę zasłużyła restauracja wegetariańska, wyróżniająca się spośród podobnych w Europie. Jednak w przeciwieństwie do poznańskiego fast food’u, czytelnik nie poznaje jej nazwy, może zresztą nie wynika to z redakcyjnego przeoczenia, wszak na komplement cool zasługuje przynajmniej dziesięć stołecznych restauracji prowadzących kuchnię dla osób nie żywiących się mięsem. Na koniec, wizyta w Wilanowie, pięknym pałacu królewskim i jego ogrodach. Miejsce pozwalające współczesnym na spojrzenie w minione wieki, ale i zażycie w tym otoczeniu przyjemności wypoczynku.

Dla nieznających Polski czytelników portalu turystycznego CNN Travel, lista 11 najpiękniejszych miejsc może zaciekawiać i stanowić inspirację do zgłębiania wiedzy o naszym kraju, kierując się spostrzeżeniami dziennikarzy. Turystów, którzy Polskę w mniejszym lub większym stopniu mieli okazję poznać, zachęca do odkrycia innych miejsc, mniej znanych, a równie atrakcyjnych turystycznie.

 

Zdjęcie: Wikipedia/www.flickr.com/photos/cecphotography/6281990824/
Źródło: POT>