Imprezy

Bella Skyway Festival – więcej światła

„Najlepsze wydarzenie kulturalne lata” 2015 roku, najlepszy produkt turystyczny Polski w 2014 roku i ponad 350 000 widzów podczas ostatniej edycji. Po raz kolejny słyszę o tym festiwalu światła w Toruniu. Ale kiedy zobaczyłem zdjęcia z poprzednich edycji stwierdziłem, że faktycznie może to być jedna z najlepszych imprez tego typu w Polsce. Wprost wyrywa z fotela, żeby tam pojechać… W tym roku tematem przewodnim jest „Płynny wszechświat”. Festiwal wystartuje 22 sierpnia i potrwa 5 dni.

 

Wielki powrót włoskiej grupy Marianolight z gigantyczną LED-ową konstrukcją, fabryka baniek mydlanych z pokazem świetlnych dronów, pierwszy w Polsce mapping wykorzystujący znane z kin okulary 3D czy — także po raz pierwszy w historii festiwalu — mapping wewnątrz Kościoła Akademickiego pw. Ducha Świętego — to tylko niektóre z wielu atrakcji 9. edycji Bella Skyway Festival w Toruniu.

 

We wtorek 22 sierpnia 2017 rusza już 9. edycja Bella Skyway Festival! W programie wydarzenia po trzech latach ponownie zagości Marianolight — autorzy uwielbianej i niezapomnianej przez uczestników festiwalu instalacji na ulicy Szerokiej. Włoscy artyści postanowili kolejny raz rozświetlić najsłynniejszą toruńską ulicę. Instalacja nazwana „Renaissance Palace” to gigantyczny portal wykonany z tysięcy światełek LED. Poprzez swoje dzieła Marianolight odwołuje się do stuletniej tradycji oświetlania ulic — luminarie, lecz podchodzi do niej w całkowicie innowacyjny sposób. Światła — kolorowe i eleganckie, proste, ale także pełne przepychu, pochodzące z ciepłej, południowej Europy — to samo sedno miejskiego oświetlenia mającego celebrować wspólnotę, to szlachetna i dawna sztuka, którą rodzina Mariano doskonaliła od pokoleń.

Po pojawieniu się Marianolight w 2014 roku na Bella Skyway Festival, wszyscy uczestnicy byli zachwyceni. Od tamtej pory dostawaliśmy dużo pytań, czy jeszcze kiedyś powrócą do Torunia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić włoskich artystów, którzy z pewnością nie zawiodą oczekiwań widzów — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Sponsorem instalacji Renaissance Palace jest firma Color SC.

 

Kolejną wielką atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie „Water Concept Factory” — jedyna biletowana instalacja tegorocznej edycji festiwalu. Tym razem organizatorzy Bella Skyway Festival i twórcy zeszłorocznego, pierwszego na świecie wodnego kina 360° przygotowali coś, czego jeszcze w Polsce nie było: multimedialną instalację wodną wykorzystującą świetlne drony! „Water Concept Factory” to animowana, skierowana do całych rodzin opowieść ukazująca życie trochę niezdarnych, ale bardzo sympatycznych i pracowitych kolorowych stworków, pracujących w niezwykłej fabryce, których celem jest stworzenie idealnej bańki mydlanej i wypuszczenie jej w świat. To imponujące widowisko multimodalne połączy ze sobą światło, wodę, animacje oraz — po raz pierwszy — świetlne drony. Czegoś takiego jeszcze nikt w Polsce nie zrobił! Ogromna konstrukcja o rozpiętości 40 m, ponad 400 m2 ekranów projekcyjnych, tańczące fontanny, miliony kolorów światła w połączeniu z innowacyjnym rozwiązaniem latających świetlnych kul — to wszystko czeka na widzów Bella Skyway Festival. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich (teren dawnego Hotelu Wodnik, przystań AZS). Bilety dostępne są w serwisie Groupon w cenie 7,99 zł lub w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 10 zł. Wstęp dla dzieci do lat 12 gratis. Mecenasami instalacji są Bank Millennium i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oczom uczestników Bella Skyway ukaże się niezwykły mapping 3D „Urban Poetry” zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego autorstwa grupy Ocubo z Portugalii. Dynamiczna projekcja będzie stanowiła nową jakość na festiwalu — wypożyczane widzom okulary 3D pozwolą jeszcze mocniej zagłębić się w barwną opowieść. Za zgubienie bądź zniszczenie okularów, pobierana będzie opłata w wysokości 10 zł. Partnerem projekcji jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Zaskoczeniem dla stałych bywalców Bella Skyway Festival może być projekcja nie na, lecz wewnątrz, Kościoła Akademickiego p.w. Ducha Świętego na Rynku Staromiejskim, a dokładnie na kościelnych organach. Pokaz nazwany przez twórców „Organum” to instalacja video-mappingowa z muzyką na żywo i pokazem świateł. Muzyce granej na żywo na organach i instrumentach elektronicznych towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na prospekcie organów oraz sklepieniu świątyni. Sponsorem projekcji jest Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu.

 

Dodatkowo, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie wystawiony sześciokrotnie spektakl „Pieśń Bugajów” teatru Avatar. Nawiązuje on do starosłowiańskich powieści w wydaniu nieprzeciętnym i unowocześnionym dzięki użyciu promieni światła ultrafioletowego. Opowiada o chłopcu, który zostaje wchłonięty do magicznego lasu i przeżywa w nim niesamowitą, pouczającą historię poznania wartości i moralności natury w jej wyrazistym, ucieleśnionym obliczu. Przedstawienie będzie można zobaczyć 23 i 24 sierpnia o godzinach 21.30, 22.30 i 23.30. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

 

*     *     *

Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.

Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.

Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Bella Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Bella Skyway Festival to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Płynny wszechświat

Bella Skyway Festival to święto, które łączy miejski pejzaż Torunia z ideami naukowymi. Dziewiąta edycja festiwalu zwraca się ku wodzie, by przez obiektyw, jakim jest światło, celebrować okolicę, jej krajobrazy i region, ale także radosnego ducha ciekawości, zmiany i ruchu.

W tym roku pokażemy różne ścieżki światła, które nawiązuje dialog z wodą. Światło, źródło wszelkiego życia — na najbardziej podstawowym poziomie w procesie fotosyntezy, ale również w mitach religijnych — jest przez nas dostrzegane w związku z powierzchniami, na które pada. Widzimy je w krajobrazie czy w dziełach sztuki jako rezultat gry pomiędzy kolorem a cieniem. Woda nie jest jedynie podstawą życia, pochodzenia naszego gatunku, ale fundamentalnym elementem naszego istnienia. I w tym sensie Bella Skyway Festival 2017, gdzie woda staje się światłem, a światło staje się Wodą, jest echem zasad ekologicznej harmonii i równowagi, która pokazuje, jak powinniśmy używać i doświadczać wody każdego dnia. W tym kontekście Wisła nie jest tylko niezwykłym bogactwem miejskiego krajobrazu, ale prawdziwym świadkiem rozwoju naszej świadomości.

 

Strategia programowa — pięć osi tematycznych w 2017 roku

W tym roku zaprezentujemy innowacyjne połączenie wody i światła, przypominające nam o kluczowych odkryciach naukowych. Program pokaże wiele naszych związków z wodą, w perspektywie przeszłości i przyszłości. Chcemy zainspirować współczesnych artystów do podzielenia się z publicznością swoimi najśmielszymi wizjami i eksperymentami.

Doświadczenie a technologia — chcemy przypomnieć, jak szerokie jest spektrum doświadczania spektakli wodnych, zaprojektowanych przy użyciu dzisiejszych technologii.

Przyjemność a niebezpieczeństwo — woda jest istotną częścią wielu naszych wspomnień z dzieciństwa. Często jednak także źródłem śmiertelnego zniszczenia, wystarczy przypomnieć sobie spustoszenia po huraganie Katrina… Chcielibyśmy, żeby tegoroczne instalacje pokazywały wodę jako źródło zarówno szczęścia, jak i strachu.

Symbol a fizyka — jako bardzo prosta substancja, woda może zmienić stan skupienia (stały, ciekły, gazowy, a w rzadkich przypadkach podobny do plazmy). Ze swoją najprostszą strukturą molekularną pozostaje w centrum całej gamy symboliki religijnej i napięć poznawczych: chaosu i porządku, tworzenia i destrukcji, życia i śmierci… Zgodnie ze strukturalistycznym podejściem do kultury w ten sam sposób postępują wielcy artyści z dziedzictwem, które ich otacza — ich praca bierze pod uwagę najnowsze wyniki badań naukowych, jak również rozważania nad szerokim kulturalnym tłem.

Artykuł istotny globalnie a naturalny element kosmosu — oczekujemy, że prace artystyczne zainspirują nas do podjęcia ważnych zagadnień cywilizacyjnych, m. in. na temat w jakim stopniu woda jest lub nie jest wartością wspólną, bardziej niż tylko ekonomicznym dobrem i fundamentalnym żywiołem natury.

Tradycja a innowacja — Wisła jako mityczna kołyska Polski jest najdłuższą i największą rzeką w kraju. Jako symbol łączności między miastami (Liga Hanzeatycka) była środkiem transportu pomimo tego, że etymologicznie jej nazwa pochodzi od wyrażenia „powolny przepływ”. Taką oś odnajdziemy na tegorocznym festiwalu, doceniając obecność Wisły jako niemego świadka naszego związku nie tylko z przeszłością, ale szczególnie z przyszłością.

W bliskiej przyszłości wszystkie sekrety wód nie zostaną pewnie rozwiązane. Jednak marzenia, napędzane przez wizje sztuki, sprawią, że nawiążemy dialog z kosmosem. Pozwólmy więc, by światło inspirowało nas do wspaniałej podróży płynności i zabawy. Wszystko popłynie!

 

Źródło i zdjęcia: BellaSkyway.pl

 

*   *   *   *   *

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #toruń #bellaskyway #skywayfestival