Imprezy

Piknik Naukowy w ruchu

W sobotę 9 czerwca na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie już po raz 22. odbędzie się Piknik Naukowy organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku tematem wiodącym będzie Ruch. Zapowiada się zatem fantastyczna sobota w ruchu, a połączenie nauki, zabawy, emocji i poznawania Świata to doskonała recepta na weekendowy wypad dla dużych i małych.

 

Przesunięcie, zmiana, translokacja? Od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje. Świat nigdy nie zamiera w bezruchu. Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążymy za naukowcami i zobaczymy, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch.

Świat w ruchu: atom, planeta, kosmos
Od dynamiki atomów po zderzenia galaktyk, ruch wydaje się charakterystyczną cechą konstrukcji Wszechświata. Nie zawsze można go dostrzec gołym okiem. W wyobrażeniu i zrozumieniu zasad ruchu w skali mikro pomogą ci naukowcy, którzy opowiedzą o ruchu cząstek w akceleratorach. Na stanowisku Instytutu przeobrazisz się też w badacza Wszechświata, a twoim podstawowym narzędziem pracy będzie… smartfon. Ruch w nieco bardziej namacalnej skali przedstawią ci eksperci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotowali ponad dwadzieścia interaktywnych eksponatów, które w zabawny sposób przybliżają zasady rządzące ruchem w otaczającym nas świecie. Odwiedź też stanowisko Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dowiesz się tam, co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody. Będziesz miał również okazję wywołać i przeanalizować własne trzęsienie ziemi. By zmienić perspektywę i zobaczyć ruch jeszcze większych obiektów, zajrzyj na stanowisko Centrum Studiów Polarnych, gdzie dowiesz się, jak szarżują i cielą się lodowce.

Ludzie w ruchu: społeczeństwo i transport
Wszystko w świecie jest w ruchu. Ty również! Czasem pieszo, czasem dzięki mniej lub bardziej tradycyjnym środkom komunikacji. Najnowocześniejsze technologie transportowe zaprezentują ci eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zobaczysz terenowy motocykl elektryczny oraz łódź solarną. Samochody przyszłości poznasz na stanowisku Politechniki Śląskiej. Dzięki postępowi technologicznemu osiągamy nie tylko coraz większe prędkości. Zyskujemy także możliwość badania ruchu pojazdów w czasie rzeczywistym. Odwiedź stanowisko Głównego Urzędu Miar i zapoznaj się z budową i zasadą działania laserowego miernika prędkości oraz videorejestratora. Będzie można również połączyć się z jednym z fotoradarów na terenie Polski i dokonać pomiarów w czasie rzeczywistym. Na stanowisku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dowiesz się, jak działa system dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu Weigh-in-Motion. Zważysz także sam siebie – przebiegając po wadze.

Przykładem ruchu są również migracje. Piknik przybliży ci ich przyczyny i konsekwencje. Na stanowisku Głównego Urzędu Statystycznego będziesz miał okazję współtworzyć „żywe wykresy” prezentujące migrację do Warszawy z różnych części Polski. O trudnościach związanych z badaniami migracji opowiedzą eksperci z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Na stanowisku Ośrodka zagrasz w grę RPG, wcielając się w rolę migranta i stawiając czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przeprowadzka do innego kraju.

Maszyna w ruchu: manipulatory, roboty, pojazdy

Tam, gdzie warunki są wyjątkowo niesprzyjające lub niebezpieczne dla życia, coraz częściej zastępują nas maszyny. Wiele z nich eksploruje kosmos. Na stanowisku Politechniki Wrocławskiej poznasz budowę i zasady działania lądownika marsjańskiego oraz tajniki konstrukcji zawieszenia w łazikach marsjańskich. Znajdziesz tu również roboty pracujące pod wodą. Maszyny zwiadowcze przygotowali eksperci z Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Więcej o zasadzie poruszania się robotów mobilnych i programowaniu ruchu opowiedzą badacze z Politechniki Śląskiej. Pozwolą ci także samodzielnie poruszać robotyczną ręką. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmuje się odwzorowywaniem ludzkiego ruchu w maszynach. Badacze z tego Wydziału podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą jakie trudności stają przed inżynierami budującymi takie urządzenia.

Będziesz także mógł wcielić się w rolę konstruktora i sam zbudować niezwykłe urządzenie – Maszynę Goldberga. Składa się ona ze skomplikowanych mechanizmów, wykonujących bardzo proste czynności i działających na zasadzie reakcji łańcuchowej. Tak samo tworzone są efektowne konstrukcje z bloczków domina. Wprawienie w ruch pierwszego elementu rozpoczyna kaskadę ruchu połączonych ze sobą modułów, Według wynalazcy maszyny – Rube’a Goldberga, symbolizuje ona ludzką zdolność do wybierania trudniejszego sposobu osiągania celu. Podejmiesz wyzwanie?

Ciało w ruchu

Człowiek to zadziwiająca konstrukcja biomechaniczna. Nieco ponad dwieście kości, kilkaset mięśni, a wszystko pod kontrolą milionów komórek nerwowych. A w naszych wnętrzach panuje ciągły ruch. Płynie krew i limfa, bije serce, płuca zmieniają objętość, mięśnie kurczą się i rozkurczają. Ten ruch jest warunkiem życia. O ruchu serca i możliwości jego wspomagania opowiedzą eksperci z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Na stanowisku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sprawdzisz, czym można zastąpić nerkę. Warsaw Education Center by Medtronic Poland pomoże ci zrozumieć, jak istotną rolę w organizmie pełni ruch krwi. Poznasz także najnowsze technologie, stosowane w medycynie.

Jak ruszać się zdrowo i właściwie? Odpowiedź znajdziesz na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fizjoterapeuci sprawdzą tu budowę twoich „fundamentów”, czyli stóp. Od ich stanu zależy ukształtowanie wielu stawów oraz jakość ruchu. Zbadasz tu także parametry swojej sprawności fizycznej oraz prawidłowość wzorców ruchowych.

Jak zachować dynamiczną równowagę? Przetestuj instalacje, wymagające wspólnej aktywności wielu osób. Zaprojektowali je studenci Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będziesz mógł wypróbować nowatorskie obiekty ułatwiające przemieszczanie, np. „Egzoszkielet dla trzech osób”.

 

22. Piknik Naukowy odbędzie się 9 czerwca 2018 w godz. 11-20 na Stadionie PGE Narodowym. Wstęp wolny.

 

Zdjęcie startowe: Pixabay
Źródło i zdjęcia: www.pikniknaukowy.pl
*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #dzieci #nauka #zabawa #edukacja #piknik #pgenarodowy #pikniknaukowy>

PoprzedniMuzeum Warszawy