Imprezy

Noc Restauracji „Smaki Polski”

Tegoroczna edycja w dniach 6-8 lipca ma być ukłonem w stronę 100. rocznicy odzyskania niepodległości od Bałtyku aż po Tatry. To wydarzenie, które ma ukazać moc polskiej kuchni, korzystającej z najlepszych regionalnych składników, gdzie szefowie kuchni są ambasadorami lokalności, świeżości i smaku poszczególnych regionów. Udział w imprezie potwierdziło ponad 40 restauracji z całego kraju.

 

Ceny za menu degustacyjne będą wahały się w większości od 69 zł do 120 zł. Podczas tych niezwykłych 3 dni kulinarnej przygody pośród dań bogatych w produkty wysokiej jakości i znakomitych aromatów, w niektórych lokalach będą czekać na gości dodatkowe atrakcje jak choćby muzyka na żywo. W  każdej restauracji goście będą mogli porozmawiać z szefem kuchni o jego inspiracjach.

 

Noc Restauracji ma charakter menu degustacyjnego opartego na lokalnych specjałach i polskich produktach najwyższej jakości. Impreza realizowana jest przy wsparciu wytwórców jakościowych kulinariów. W tym roku są to producent sera dojrzewającego przez sześć miesięcy Bursztyn – Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego, Masarnia Dreszler wytwarzająca rzemieślnicze wędliny klasy premium (w tym między innymi półgęski) i Manufaktura Łagowski dostarczająca wysokiej jakości oleje smakowe na bazie oleju rzepakowego (między innymi o smaku wędzonych warzyw i porowy).

 

W wydarzeniu zdecydowały się wziąć udział restauracje z całego kraju. Bardzo silną reprezentację wystawiło miasto Gdańsk, gdzie Noc Restauracji ma swoją specjalną edycję – Smaki Gdańska – Smaki Gdańszczan. Noc Restauracji to forma zwrócenia uwagi na gdańską tradycję kulinarną, smaki zakorzenione w kupieckim i mieszczańskim rodowodzie Gdańska. Podkreślenie kosmopolityzmu i polskości Gdańska.

 

Mocny skład pokazało także podkarpackie, gdzie od kilku lat budowana jest tożsamość kulinarna regionu. Dzięki temu udało nam się wprowadzić do menu takie pozycje jak proziaki – tradycyjne placki na sodzie, oraz przetwory z derenia, który obecny jest w kuchni naszego regionu od XVII wieku.

 

Na pewno może cieszyć przyjazne przyjęcie projektu przez szefów kuchni. W wydarzeniu potwierdzili swój udział szefowie na co dzień promujący najlepszą polską kuchnię. Specjalne menu Smaki Polski opracował Karol Okrasa, znany promotor lokalnych, polskich smaków i szef kuchni restauracji Platter by Karol Okrasa w Warszawie. Tutaj uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować m. in. pierogów z kaczką w emulsji z soku z kiszonej kapusty, z podwędzonym serem Bursztyn oraz kremu szczawiowego z chipsami z półgęska z Masarni Dreszler. Amatorów słodkich smaków z pewnością skusi zaś czekoladowa tarta z curry z prażoną cebulą i lodami gryczanymi.

 

Do imprezy dołączyli też szefowie, którzy prowadzą wysoko oceniane restauracje budujące kulinarny wizerunek regionów. Swoje interpretacje Smaków Polski będą miały między innymi Mazury – tam menu stworzy Tomasz Milewski z Hotelu Mikołajki. Powita on swoich gości musem z wędzonego suma na bazie oleju porowego oraz przygotuje zupę szczawiową na maślance z wyraźnym udziałem sera dojrzewającego Bursztyn, jajka i śmietany.

 

W Lubuskim Smaki Polski będą serwowane w Pałacu Mierzęcin gdzie szefuje Dawid Łagowski, członek Klubu Szefów Kuchni i Slow Food. Miesząca się w Pałacu Mierzęcin restauracja Destylarnia przedstawi swoją interpretację jesiotra wędzonego z udziałem regionalnej śmietany, kawioru oraz oleju porowego. Szef kuchni Tomasz Sowiński z gorzowskiej restauracji Pasja zaserwuje gościom na powitanie przystawkę z polskiej wołowiny pastrami, piklowanej kalarepy, ziołowego majonezu z kluczowym udziałem sera Bursztyn. Miłą niespodzianką dla podniebienia może okazać się także zupa krem z naci pietruszki z dodatkiem półgęska i oleju pieprzowego od partnerów imprezy.

 

W Zachodniopomorskim prezentację smaku regionu przedstawi Mariusz Siwak szefujący w slowfoodowej restauracji Park Hotelu  w Szczecinie, Grzegorz Nowicki z Hotelu Aquarius w  Kołobrzegu oraz Karol Studziński z Bistro&Cafe KA la FIOR na Wolinie. Ten pierwszy poda, swoją interpretację kremu z kalafiora prosto z gospodarstwa Biovege z udziałem wysokiej jakości oliwy porowej oraz ikry pstrągowej z Zielenicy.  W Kołobrzegu nadmorskie tradycje kulinarne w postaci polskiej zupy rakowej z wykorzystaniem sera Bursztyn, makaronu groszkowego, wiejskiej śmietany oraz oleju pieprzowego zaserwuje szef Nowicki. Na Wolin zaś warto podjechać na bałtycką flądrę czy wątrobę cielęcą dymioną w jałowcu. Ponadto w restauracji Baron w Międzyzdrojach, szefujący tam Siergiej Radobenko przyrządzi zupę krem z zielonego bobu, a jego autorska interpretacja dorsza bałtyckiego w marynacie z białego wina z dodatkiem sera Bursztyn oraz jadalnej ziemi pobudzi podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.

 

Na Śląsku swoją interpretację Smaków Polski zaprezentuje Zbigniew Jaworski z restauracji Dwór Bismarcka w Mysłowicach. W menu degustacyjnym będzie okazja zarówno do skosztowania karpia po Benedyktyńsku w sosie koperkowo-piwnym czy rolady wołowej z gumiklejzami faszerowaną boczkiem z lokalnej wędzarni. W galerii i restauracji Pracownia smaku ORSO znajdującej się w Knurowie, szefujący tam Wojciech Konikowski zaserwuje nocnym smakoszom raki w delikatnym kremie z ziołowym chrustem, orzechami laskowymi oraz wędlinami prosto z Masarni Dreszler.

 

Na Dolnym Śląsku szef Wojciech Harapkiewicz w restauracji Babinicz z Kompleksu Dworzysko w Szczawno-Zdrój przedstawi swoje rozumienie smaków regionu – jedno z dań głównych  stanowić będą  młode warzywa z Dworzyskowego ogrodu podpiekane z serem Bursztyn oraz polskim pesto z olejem porowym od Manufaktura Łagowski.

 

W Podlaskiem króluje chef Łukasz Rakowski z białostockiej restauracji Hotelu Cristal – dla nocnych smakoszy przygotuje kulinarne zagadki pod nazwą „staw i rzeka” (miętus i węgorz, zielone kopytka, chips z sera Bursztyn, czarna soczewica, bób) oraz „las i zagroda” (cielęcina z Podlasia z wędzoną słoniną,  młode warzywa,  mini kartacz z mięsem z dzika).

 

W Wielkopolsce trudno będzie zdecydować się na jedno miejsce. Z pewnością ambasadorem wielkopolskich smaków nawiązujących do kultury dworskiej i staropolskiej jest Maciej Barton z Pałacu Ostoja Chobienice. Tutejszy szef przyrządzi pierogi z szyjkami rakowymi z sosem na bazie sera Bursztyn z dodatkiem wędzonego boczku. Będzie to doskonała kompozycja wielkopolskiej tradycji ze współczesnymi składnikami na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o mistrzowską reprezentację kuchni polskiej w elementami eko i wege to godnym polecenia jest menu Piotra Markowskiego z Folwarku Wąsowo. Nowoczesny sposób na  ukazanie tradycji kulinarnej Wielkopolski odnalazł Artur Szwacki szef poznańskiej Flavorii w Hotelu Andersia. Szef Szwacki przywita gości duetem  z wędzonego półgęska podanego z serem Bursztyn. Wykorzystując także wysokiej jakości produkty lokalne oraz własnej produkcji, szef kuchni zaoferuje Rillette z boczku jabłkowego podane z ciastkiem owsianym, dojrzewającą szynką złotnicką od Nowicki Naturalnie, piklowaną rzepą orz musztardą jabłkową. Miłym akcentem kulinarnym okazać się może również sernik na bazie kultowego serka poznańskiego.

 

W podpoznańskiej Fidze szef Dawid Klimaniec, który wcześniej gotował w gwiazdkowej restauracji Michelin w Belfaście  wkomponował w menu między innymi wielkopolskie sery i kaczkę jak również swoje popisowe danie – rybę gotowaną w brązowym maśle. Ponadto szef Dawid stworzy okazję do spróbowania wykwintnej przystawki w postaci custardu z sera Bursztyn i porzeczki. Oferta restauracji Lumiere, w której szefem kuchni  jest Jakub Kasprzak opierać się będzie na jakościowym drobiu. Kasprzak przygotuje filet z wędzonego indyka od Masarni Dreszler z dodatkiem świeżych warzyw. Ponadto główną „gwiazdą wieczoru” będzie dojrzewająca 2 tygodnie kaczka pieczona z syropem z czarnego bzu, pyzą z mięsem kaczym oraz kapustą. To hołd dla najważniejszej potrawy odświętnej w Poznaniu. Prawdziwą ucztą dla poszukiwaczy smaków wielkopolski będzie wizyta w Autentyku u Ernesta Jagodzińskiego. Dania na bazie warzyw z ogrodu, który specjalnie uprawiany jest dla restauracji Cucina 88 przygotuje Dominik Narloch. Szefujący w poznańskiej restauracji Avocado  Łukasz Wącirz porwie gości w podróż po kulinarnym świecie smakowych fantazji serwując domowe brioche z piklowanym awokado, pasztetem z kaczki, wędzonym półgęskiem Masarnii Dreszler oraz dmuchanym ryżem demi glace. Ponadto przygotuje wykwintne Gazpacho pomidorowe z papryką na bazie oleju pomidorowego od Manufaktura Łagowski.

 

Podkarpackie potrafi oczarować regionalnym smakiem. W restauracji Bosko w Przemyślu szefujący tam Maciej Łabuński zaserwuje gościom powrót do tradycji regionu począwszy od Proziaka z wędzoną słoniną oraz solą morską podanego z olejem pomidorowym, aż po wykwintną pierś z  kurczaka z polentą przygotowaną z sera Bursztyn, czosnku niedźwiedziego i derenia. Naftaya z Krosna, w której szefuje Łukasz Karnasiewicz zaserwuje gościom ravioli z kozim serem pochodzącym z gospodarstwa Ekoagroturystycznego w osobistej interpretacji szefa kuchni.

 

Małopolskę w Noc Restauracji 2018 – Smaki Polski będzie reprezentować restauracja Gęś w Dymie z Laskowej, której szef kuchni Maciej Pławecki zapewni wykwintne kąski z wędzonej i suszonej gęsiny z własnej hodowli prowadzonej przez restaurację. Godnym polecenia jest także posmakowanie Combru sarny z dodatkiem dzikich leśnych jeżyn z czerwonym winem. Zaintrygowany historią kulinarną oraz formami przyrządzania karpia, szef kuchni Mariusz Sergiel z restauracji Pod Złotym Karpiem w Krakowie zaserwuję zupę na wędzonych głowach z Karpia Zatorskiego z dodatkiem oleju pomidorowego od Manufaktury Łagowski. Kolejny lokal z małopolskiej ziemi to restauracja Biała Róża z Krakowa, w której szefuje Łukasz Cichy. Podczas Nocy Restauracji zaoferuje swoim gościom takie specjały, jak lody z musztardy miodowej z udziałem wędlin od Masarni Dreszler oraz sera Bursztyn. Jednym z największych rarytasów będzie Chłodnik z pomidorów malinowych z dodatkiem lodów bazyliowych oraz oleju pieprzowego.

 

W Nocy Restauracji sporą liczbą będą reprezentowane Smaki Gdańska i Gdańszczan. Tutaj szefowie od miesięcy przygotowywali się aby błysnąć daniami, które wiązać się będą z historycznymi postaciami i lokalną tożsamością kulinarną. Prawdziwą historyczną podróżą przez biografie słynnych Gdańszczan jest menu restauracji Magiel w Hotelu Almond. Szef kuchni Przemysław Langowski przygotował: Carpaccio Bonifacio – carpaccio z półgęska od Dreszlera z sałatką z nowalijkami podawane z oliwą porową. Danie jest hołdem dla Jana Bernarda Bonifacio, fundatora księgozbiorów gdańskich. Zaserwuje także złotą zupę serowa Speymanna z sera Bursztyn i oliwy z wędzonych warzyw. Johann Speymann – to burmistrz Gdańska i kupiec , który był jednym z projektodawców budowy fontanny Neptuna. W restauracji Winne Grono w menu odnajdziemy dania inspirowane życiorysem Daniela Chodowieckiego. Pozostałe 10 restauracji biorących udział w Nocy Restauracji 2018 – Samki Gdańska / Smaki Gdańszczan przygotowało wyjątkowe nocne menu, które składnikami i recepturami stawiają na związek z Gdańskiem. Wszystkie zasługują na wspomnienie i spróbowanie i tylko w tym jest problem. Daniel Chrzanowski szefujący w rybnej restauracji Zafishowani zrobił głęboki ukłon w stronę kuchni starogdańskiej, w której najpopularniejszą rybą najczęściej goszczącą na stołach był szczupak. Będzie to szczupak smażony z rakami, bobem i twardzioszkiem czosnkowym.  Sos rakowy do ryb to była zdecydowanie gdańska specjalność. Gdańszczanie zawsze chętnie sięgali po produkty kulinarne z Kaszub. Szef kuchni Restauracji & Browar PG 4 Przemysław Formela daje temu wyraz w swoim nocnym menu. Grzegorz Labuda odpowiada za kuchnię w restauracji Szafarnia 10. Przygotuje menu niezwykle, świeże i zaskakujące. Jako przystawkę poda on płatki solonego dorsza z pomidorowym majonezem i kwiatami rukoli. W Mercato restauracji Hotelu Hilton na smakoszy czekać będzie pięciodaniowe menu. W jego skład wejdą między innymi raki i dorsz. Na Gdańskiej Żabusi od kilku lat szefuje Mariusz Wolski – przywita on gości  podpłomykiem z kwiatem cukinii, ziołami oraz serem  Bursztyn, a wszystko to z dodatkiem oleju pieprzowego Manufaktura Łagowski. Później będzie tylko ciekawiej: kacza wątroba na tarcie z czarnej porzeczki, troć wędrowna… OtwARTa po raz pierwszy pod ręką nowej szefowej kuchni Karoliny Lindstädt zaproponuje na start pieczywo domowego wypieku z olejem z wędzonych warzyw. Później specjalność lokalu – ozory wołowe, kaczka, gęś, a na koniec kaszubski kuch. W Niepokornych chef Mateusz Sikora pokaże mięsne smaki Gdańszczan. Pojawi się tam słynnych już siekany tatar z ongleta. Michał Przewoźnik, szefujący w kuchni restauracji Amber Side, zaserwuje pieczonego łososia ze szparagami i wędzonym ziemniakiem czy tatara z tuńczyka. Restauracja Motlava zaserwuje krokiety z dorsza bałtyckiego z ketchupem z rabarbaru zjawiskową w smaku pyzę z kaczką oraz golonkę z młodą kapustą. Restauracja Eliksir jak zawsze oczaruje kulinarie i koktajlowo. Szefowie Eliksiru przedstawią swoją interpretację znakomitej w smaku ryby belony.

 

W zamkowej kuchni Zamku Gniew na pomorskiej ziemi władzę nad przyrządzanymi daniami sprawuje szef kuchni Mariusz Gachewicz, który zaproponuje swoim gościom żołądki gęsie duszone podane na puree z Pasternaka z białą czekoladą i marynowaną dynią. Zarządzający kuchnią w swojej restauracji Jacek Fedde zaoferuje okrasę kaszubską z marmoladą z cebuli i czarnego bzu, piklowanych buraków podaną z oliwą z palonego pora. Dużą niespodzianką i bogactwem smakowym może okazać się dla gości spróbowanie zupy rakowej z quenelles ze szczupaka wzbogaconej o młode ziemniaki i dodatkiem oliwy koprowej. Wstępując do Pałacu Poraj w Wicku, będziemy mieli okazję spróbować specjałów serwowanych prosto od szefów kuchni Leszka Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pacaka. Szefujący w sopockiej restauracji Hotelu Haffner**** Łukasz Szczepaniak także przygotował wykwintne dania: główny punkt wieczoru stanowić będzie wątroba cielęca z rösti ziemniaczanym podana z karmelizowanym jabłkiem oraz dodatkiem musu z topinamburu.

 

Lubelskie reprezentują w tym roku dwa lokale. Szef kuchni Jakub Piętowski z restauracji 2PiEr w Lublinie przyrządzi dla swoich gości chleb żytni z dodatkami wśród których znajdzie się długo dojrzewający ser Bursztyn. Ponadto wart uwagi jest policzek wołowy z pasternakiem, wiśniami, brokułami, eklerem, mascarpone i pieczarką we własnej aranżacji szefa kuchni. Niezwykle sprawnie balansujący pomiędzy kuchnią regionalną a kuchniami świata chef Piotr Huszcz przewodzący restauracji Piano w Lublinie przywita swoich gości tatarem z dodatkiem lokalnej jagnięciny uhruskiej oraz sera Bursztyn.

 

 

Chętnych na tę wyjątkową noc z niezapomnianymi wrażeniami smakowymi może być sporo, więc warto wcześniej zarezerwować stolik bezpośrednio w jednej z restauracji.

 

L.P NAZWA RESTAURACJI IMIĘ I NAZWISKO

SZEFA KUCHNI

MIASTO WOJEWÓDZTWO
1. Restauracja Hotelu Cristal Łukasz Rakowski Białystok Podlaskie
2. Restauracja Mercato Paweł Stawicki Gdańsk Pomorskie
3. Restauracja Szafarnia 10 Grzegorz Labuda Gdańsk Pomorskie
4. Restauracja Eliksir Paweł Wątor Gdańsk Pomorskie
5. Restauracja Motlava Piotr Soliński Gdańsk Pomorskie
6. Restauracja Browar PG4 Przemysław Formela Gdańsk Pomorskie
7. Restauracja OtwARTa Karolina Lindstadt Gdańsk Pomorskie
8. Restauracja Winne Grono Arkadiusz Onasch Gdańsk Pomorskie
9. Restauracja Niepokorni Mateusz Sikora Gdańsk Pomorskie
10. Restauracja Magiel Przemysław Langowski Gdańsk Pomorskie
11. Restauracja Żabusia Mariusz Wolski Gdańsk Pomorskie
12. Restauracja Zafishowani Daniel Chrzanowski Gdańsk Pomorskie
13. Restauracja Amber Side Michał Przewoźnik Gdańsk Pomorskie
14. Fedde Bistro Jacek Fedde Gdynia Pomorskie
15. Restauracja Zamku Gniew Mariusz Gachewicz Gniew Pomorskie
16. Restauracja Hotelu Haffner**** Łukasz Szczepaniak Sopot Pomorskie
17. Restauracja Naftaya Łukasz Karnasiewicz Krosno Podkarpackie
18. Restauracja Bosko Maciej Łabuński Przemyśl Podkarpackie
19. Restauracja Destylarnia Dawid Łagowski Mierzęcin Lubuskie
20. Restauracja Pasja Tomasz Sowiński Gorzów Wielkopolski Lubuskie
21. Restauracja Piano Piotr Huszcz Lublin Lubelskie
22. Restauracja 2pier Jakub Piętowski Lublin Lubelskie
23. Pracownia Smaku Orso Wojciech Konikowski Knurów Śląskie
24. Restauracja Dwór Bismarcka Zbigniew Jaworski Mysłowice Śląskie
25. Restauracja Zamku Poraj Leszek Kaźmierczak Poraj Śląskie
26. Restauracja Park Hotelu Szczecin Mariusz Siwak Szczecin Zachodniopomorskie
27. Restauracja Horyzont Grzegorz Nowicki Kołobrzeg Zachodniopomorskie
28. Bistro KA la FIOR Karol Studziński Wolin Zachodniopomorskie
29. Baron Pub & Restaurant Sergiej Radobenko Międzyzdroje Zachodniopomorskie
30. Restauracja Źrebięciarnia Piotr Markowski Wąsowo Wielkopolskie
31. Restauracja Autentyk Ernest Jagodziński Poznań Wielkopolskie
32. Restauracja Avocado Łukasz Wącirz Poznań Wielkopolskie
33. Restauracja Cucina 88 Dominik Narloch Poznań Wielkopolskie
34. Restauracja Lumiere Jakub Kasprzak Poznań Wielkopolskie
35. Restauracja Flavoria Artur Szwacki Poznań Wielkopolskie
36. Restauracja Figa Dawid Klimaniec Poznań Wielkopolskie
37. Restauracja Ostoja Chobienice Maciej Barton Siedlce Wielkopolskie
38. Restauracja Platter by Karol Okrasa Karol Okrasa Warszawa Mazowieckie
39. Restauracja Gęś w dymie Marcin Pławecki Laskowa, Nowy Sącz Małopolskie
40. Restauracja Pod Złotym Karpiem Mariusz Sergiel Kraków Małopolskie
41. Restauracja Biała Róża Łukasz Cichy Kraków Małopolskie
42. Restauracja Babinicz Wojciech Harapkiewicz Szczawno-Zdrój Dolnośląskie
43. Restauracja Hotelu Mikołajki***** Tomasz Milewski Mikołąjki Warmińsko-mazurskie

 

 

Źródło i zdjęcia: www.nocretauracji.pl

 

 

 >