Imprezy

Alchemicy, komedianci i rycerze…

W weekend 15-17 czerwca Bulwar Czerwieński w Krakowie stanie się miejscem spotkań alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy. Po raz dziewiąty mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w Jarmarku Świętojańskim – wydarzeniu pełnym spektakli, pokazów, korowodów i aromatycznego jedzenia – który jest najlepszą lekcją renesansowej historii Polski i Europy.

 

Największa królewska miłość, która przezwyciężyła wszystkie bariery i przeciwności, a pokonała ją dopiero śmierć, czyli historia namiętnego związku Zygmunta Augusta do Barbary Radziwiłłówny otworzy tegoroczny Jarmark Świętojański. Już jutro od godz. 11.00 pod Wawelem będzie można zobaczyć magów, wróżów i alchemików, którzy będą próbowali skomunikować gości jarmarku z duchami. To będzie dzień pełen zabaw, polowań i rycerskich turniejów. Do godziny 21.00 scenki komedii dell’arte, pokazy tańca dworskiego, musztry, żonglerki i występy zespołów muzyki dawnej. A na finał pierwszego dnia widowisko Amatum Teatru Ognia i Światła z Nowej Dęby nawiązujące do legendy o Panu Twardowskim.

W sobotę uczestnicy jarmarku będą świętowali szczęśliwy powrót króla Stefana Batorego spod Pskowa. Tego dnia o godz. 12.00 zacznie się formować orszak i uroczyście przejdzie z Jarmarku Świętojańskiego Traktem Królewskim. Tego dnia uciech będzie naprawdę wiele. Pod wawelskim wzgórzem odbędą się pokazy mody renesansowej, występy chorągwiarzy, konne pokazy sprawności husarii, koncerty, tańce i hulanki.

Trzeci dzień Jarmarku Świętojańskiego zwieńczy wielka radość na dworze królewskim i w całej Rzeczypospolitej. Zygmunt III Waza doczekał się potomka. Królowa Anna Habsburżanka szczęśliwie urodziła królewicza Władysława. Z tej okazji król wyprawia zabawy i festyny dla wszystkich poddanych. Tego dnia nie może zabraknąć gości zmierzających z całej Małopolski. Tego dnia, tuż po powitaniu i paradzie wojsk dworu, m.in. pokazy artylerii i broni palnej w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, koncert chóru Zespołu Muzyki Dawnej Perfugium i spektakl „Koronkowa Rocznica” w wykonaniu Trupy Komedianty.

Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. Mieszkali tu ludzie różnej wiary i narodowości, a król czuwał nad ich wspólnym życiem w zgodzie. W Krakowie odbywały się koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów. Między 15 a 17 czerwca uczestnicy Jarmarku Świętojańskiego znów będą mogli poczuć się jak na dworze u króla.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegóły programu na stronie internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

 

 

Źródło i zdjęcia: Krakowskie Biuro Festiwalowe
*****
#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #Krakow #weekend #historia #jarmark #jarmarkswietojanski>