Imprezy

Light. Move. Festival. 2017 czyli no limits

To jedyny festiwal światła w Polsce organizowany na tak dużą skalę i jeden z największych na świecie: 3 dni imprezy, 48 instalacji i pokazów artystycznych, koncerty i dodatkowe atrakcje, 15 km trasy, nawet 700.000 spodziewanych gości. Już w weekend 29 września – 1 października centrum Łodzi rozświetli kolejna edycja Light. Move. Festival.

 

Tegoroczna edycja Light . Move. Festiwal. odbywa się pod hasłem „No limits – szlakiem awangardy”. Podczas festiwalu centrum Łodzi zamienia się w magiczną krainę iskrzącą milionami barw. Każdej jesieni festiwal światła podświetla zabytkowe kamienice kolorowymi iluminacjami, wyświetlane są mappingi 2D/3D, czyli kilkuminutowe animacje dostosowane do architektonicznych detali budynku. Widowisko uzupełniają wielkoformatowe projekcje oraz instalacje świetlne w parkach miejskich, woonerfach i pasażach. Co roku Light. Move. Festival. maluje światłem nowe oblicze miasta, które mieni się tysiącami świateł.

Przez wzgląd na pogodę termin festiwalu przesunięto nieco wcześniej. Siódma edycja rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy w niedzielę 1 października. Każdego wieczoru atrakcje LMF można oglądać od godz. 19 do północy. Amatorzy świetlnych doznań muszą jednak dobrze zaplanować logistykę, bo w ciągu 3 dni festiwalu spodziewanych jest nawet 700.000 zwiedzających. Trzeba się przygotować na tłok, ograniczenia ruchu samochodów w centrum, specjalne parkingi buforowe na obrzeżach miasta. Ale będzie też specjalny pociąg powrotny do Warszawy – wyjeżdża o godz. 00:15. Będzie się działo…

 

 

Światło dla zabytków

Pomysł stworzenia w Łodzi „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Live. Move. Festival. zrodził się na przełomie 2009 i 2010 roku. Jego pomysłodawcami są Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski. Zachwyceni postindustrialną, ale też eklektyczną architekturą Łodzi postanowili wprowadzić do kalendarza imprez kulturalnych wydarzenie, podczas którego podkreślone zostaje piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. Za narzędzie temu służące obrali medium światła i możliwości jakie ze sobą niesie. Dla realizacji festiwalu światła wybrana została formuła stworzenia organizacji pozarządowej. W 2011 roku została założona Fundacja „Lux Pro Monumentis”, co z języka łacińskiego oznacza „światło dla zabytków” rozumiane jako szansa, jak i podkreślenie ich piękna. Inicjatorem powstania Fundacji była Beata Konieczniak, która stała się jednocześnie jednym z jej Fundatorów, a także Kreatorem Light. Move. Festival.

 

 

Rekordowa edycja festiwalu światła

– To największy festiwal jaki do tej pory przygotowaliśmy – mówi Beata Konieczniak, Kreator Light. Move. Festival. Twórcy zaproszeni do udziału w LMF 2017 przybliżą dorobek awangardy w sztuce m.in. takich artystów jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali. Wykorzystując ich poszukiwania i oryginalne rozwiązania artystyczne zaproszeni artyści pokażą, jak wielkie znaczenie nurt awangardy miał dla rozwoju sztuk wizualnych.
W tym roku program Light. Move. Festiwal. zawiera rekordową liczbę atrakcji. 15 kilometrów usłanej iluminacjami i instalacjami trasy. Na awangardowym szlaku rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich staną 32 instalacje świetlne, a na fasadach budynków wyświetlonych zostanie 5 mappingów 2D/3D. I jeszcze animacja na koronie drzewa.

 

 

Nowości Light. Move. Festival.

„Zawiłości” to dynamiczny, monochromatyczny mapping 3D połączony wspaniałą muzyką. Po raz pierwszy Cerkiew św. Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego odegra jedną z głównych ról na festiwalu światła. 15 tysięcy „ożywionych” nowoczesną muzyką elektroniczną kamieni, zamieni cerkiew w niespotykane dzieło sztuki. Spektakularną projekcję uzupełnią lasery i światła. Animację stworzy francuski artysta Yann Nguema, znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D.
Nowością na festiwalowej mapie jest także projekcja na budynku Łódzkiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta. Pani Pawlosky stworzy na nim surrealistyczny mapping pomiędzy jawą a snem „niemający jasnego początku ani końca”.

 

 

Plac Wolności światłem malowany

Projekcje wielkoformatowe będzie można oglądać także na Piotrkowskiej 76. Włoski artysta Luca Pulvirenti, znany jako Mammasonica, przeniesie gości festiwalu w abstrakcyjny świat awangardy. Na Placu Wolności wyświetlone zostaną bajkowe projekcje „Paradox” i „Światłem malowane” na budynkach muzeum i kościoła. Mappingi będą tętnić tysiącami barw, obrazów i kolorów, zamieniając fasady budynków w płótno malarskie.
Wszystkie projekcje można zobaczyć między 29 września a 1 października od godz. 19 do północy.

 

 

Zwierzęta origami w centrum Łodzi

W programie Light. Move. Festival. znalazły się aż 32 instalacje świetlne. Uwagę zwracają zwłaszcza zgeometryzowane dzikie zwierzęta nawiązujące formą do awangardowego kierunku sztuki z początku XX wieku – kubizmu. W Parku Staromiejskim będzie można przejść obok jelenia, wilka i niedźwiedzia w ich naturalnych rozmiarach skonstruowanych z lustrzanego tworzywa podświetlanego niebieskim światłem. Z kolei w Manufakturze czaić się będą ogromne tygrysy. Inspiracją do „Digital Origami Tigers” jest technika składania papieru, znana również jako origami. Pulsujące z ich wnętrza oświetlenie LED ma pobudzić rzeźby do życia.
Kolejną atrakcją są monumentalne rzeźby świetlne zainspirowane polnym ostem w Pasażu Schillera. Ich wysokość i rozpiętość to aż 12 metrów! Instalacja jest dziełem francuskiej grupy TILT, która od lat współpracuje z festiwalem światła.

 

 

Rzeźby multimedialne i interaktywne na festiwalu światła

Na Light. Move. Festival. będzie można zobaczyć także multimedialne i interaktywne rzeźby świetlne. „Brama do światła” Aleksandra Dynarka jest portalem wciągającym i hipnotyzującym widza. Instalacja w Parku Sienkiewicza nawiązuje do typologii geometrii bramy – przypominając łódzkie bramy do podwórek, ale także abstrakcyjnie rozumiane „wrota”. Instalacja interaktywna znajdzie się natomiast w Parku Staromiejskim. „Social Sparkles” składająca się ze stu świecących elementów to „świetliki” schowane wśród drzew, które będą wprawiane w ruch, dzięki spacerującym po parku festiwalowiczom.

 

 

Ponad pół miliona zwiedzających

Organizowany od 2011 roku przez Fundację „Lux Pro Monumentis” Light. Move. Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie. Po sześciu latach Fundacja „Lux Pro Monumentis” wyrosła na prężnie działającą organizację pozarządową, skupiającą grupę miłośników Łodzi, jej architektury, dziedzictwa kulturowego, nowoczesnych technologii oraz możliwości, jakie niosą. Łódź, miasto o dużym potencjale – zarówno społecznym jak i kulturalnym, pozwala na realizację kreatywnych działań. Kolejne edycje LMF pokazały, że stworzenie wydarzenia o charakterze artystyczno-kulturalnym w otwartych przestrzeniach publicznych, po zmroku, jest pomysłem zarówno ciekawym jak i oczekiwanym. Prace artystów z Polski i całego świata podczas poprzedniej edycji obejrzało ponad pół miliona osób.

 

 

TUTAJ DO POBRANIA MAPA I OFICJALNY PRZEWODNIK

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

JAK DOJECHAĆ NA TEREN LIGHT.MOVE.FESTIVAL 2017?
Z Dworca Łódź Kaliska – Tramwajem 8, 10, 14
Z Dworca Łódź Chojny – Tramwajem 6
Z Dworca Łódź Widzew – Tramwajem 8
Z Łódź Fabryczna – Dworzec jest położony 10 min od obszaru festiwalowego.
Dodatkowo będzie dostępna linia LMF
Uruchomiona zostanie także specjalna linia autobusowa „LMF”.
Szczegóły na stronie: www.mpk.lodz.pl

TRANSPORT Z / DO WARSZAWY ZAPEWNI ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

PARKINGI:
Aquapark Fala- ul. Unii Lubelskiej 4
Dojazd z parkingu do śródmieścia linią autobusową 83 oraz tramwajem 9B
Atlas Arena aleja Bandurskiego 7
Dojazd z parkingu do śródmieścia linią autobusową nr 80.
E.Leclerc ul. Inflancka 45
parking dostępny dla gości festiwalowych w dniach 29 i 30 września 2017 w godzinach od 20:00 do 24:00 oraz w dniu 1 października 2017 w godzinach od 18:00 do 24:00.
Dojazd z parkingu do śródmieścia tramwajem nr 3.

 

 

Źródło, zdjęcia i więcej informacji: www.lmf.com.pl

 

*****

#JackRecommends #Poland #best #events #places #trends #travel #lifestyle #blog #najlepsze #imprezy #miejsca #trendy #podróże #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #town #village #pomysł #idea #weekend #citybreak #atrakcje #attractions #przygoda #adventure #wakacje #holiday #wyprawy #expeditions #regionalne #regional #kuchnia #cuisine #kitchen #smak #taste #jedzenie #food #napoje #drinks #restauracje #restaurants #zdrowie #health #sport #aktywnosc #activity #rodzina #family #dzieci #children #noclegi #accomodations #hotele #hotels #goscinnosc #hospitality #wyszukiwarki #airbnb #drogi #roads #trasy #routes #szlaki #trails #komunikacja #communication #transport #pieszo #walking #rower #bike #samochod #auto #car #skuter #scooter #motocykl #motor #motorcycle #autobus #bus #tramwaj #tram #pociag #train #kajak #canoe #lodz #boat #statek #ship #samolot #plane #kultura #culture #rozrywka #entertainment #tradycje #tradition #wzornictwo #design #rekodzielo #handicraft #muzyka #music #koncert #concert #moda #fashion #festiwal #festival #rajd #rally #konkurs #competition #klub #club #spotkanie #meeting #ludzie #people #morze #sea #gory #mountains #jeziora #lakes #rzeki #rivers #natura #nature #wiosna #spring #lato #summer #jesien #autumn #zima #winter #prawdziwy #real #obraz #picture #foto #photo #krajobraz #landscape #fotografia #photography #zaproszenie #invitation #zapraszamy #welcome #lodz #łódź #lightfestival #festiwalswiatla #lmf2017 #lightmovefestival
>