Blog

Jak przeżyć Noc Muzeów

Co zrobić, żeby zyskać tej nocy jak najwięcej i aby nogi bolały jak najmniej? To może być trudne, więc przekazuję kilka rad w 10 krokach. W Warszawie i okolicach oficjalny przewodnik wymienia 233 miejsca do zwiedzania, ale pospolite ruszenie warszawskich aktywistów spowodowało, że atrakcji będzie pewnie zdecydowanie więcej. Będzie się działo!

Z kilkuletnich obserwacji wynika, że impreza cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem i w tym roku, chociażby ze względu na doskonałą pogodę, nie będzie inaczej. I dotyczy to nie tylko mieszkańców Warszawy, bo w mediach społecznościowych widać sporo komentarzy od osób, które przejadą nawet 500km, aby tego wieczora bawić się w Warszawie. To jedyna taka noc w roku, więc z pewnością będzie się działo…

Z moich osobistych doświadczeń specjalisty od imprez kilka rad, które być może pomogą…

1/ PLAN
Na początek zaopatrzcie się koniecznie w przewodnik po atrakcjach Nocy Muzeów – PRZEWODNIK DO POBRANIA TUTAJ. To pozwoli określić, co preferujecie i jaką strategię zwiedzania przyjmiecie. Czytajcie wcześniej przewodnik i wchodźcie na strony www poszczególnych obiektów. Warto wiedzieć, że niektóre miejsca będą czynne już od 12:00 w południe, a niektóre dłużej niż tylko do północy.

2/ CO WYBRAĆ
W podstawowych godzinach 18-24 realnie da się odwiedzić 3-4 miejsca. Wynika to z tego, że kolejki do niektórych obiektów to nawet 2 godziny oczekiwania. Dlatego warto mieć wariant B z rezerwowymi miejscami do zwiedzenia, co szczególnie w centrum Warszawy nie powinno stanowić problemu, bo będzie to tego wieczora największe skupisko atrakcji w Polsce.

3/ GDZIE ZACZĄĆ
Warto zacząć od Placu Defilad, gdzie zbiegają się wszystkie specjalne linie transportowe Nocy Muzeów oraz funkcjonuje stoisko Urzędu Miasta Warszawy – tutaj dostępne będą drukowane przewodniki po Nocy Muzeów oraz najświeższe informacje co, gdzie i kiedy?

4/ REZERWACJE
Niektóre szczególnie atrakcyjne miejsca jak np. Wedel czy wycieczka statkiem po Wiśle mają rezerwacje, miejsc już nie ma i wydaje się, że wszystko zostało „pozamiatane”. Ale nieoficjalnie wiadomo, że w Wedlu będzie kolejka „rezerwowych”, czyli jeśli ktoś ze szczęśliwych posiadaczy biletów nie pojawi się punktualnie to wchodzą na to miejsce „rezerwowi”. Zatem jest jeszcze szansa.

5/ KOLEJKI
Jeśli macie swój plan podróży to lepiej ustawić się w kolejkach zdecydowanie wcześniej niż o 18:00. A i tak może to być bolesne… dla nóg oczywiście. Mniej wytrawni stacze mogą zabrać ze sobą składane stołki i siedziska. Tego dnia chyba nie będzie padać deszcz, więc parasole raczej nie będą potrzebne. Warto mieć pod ręką naładowany smartfon – bieżące informacje o sytuacji dostępne w social mediach będą bezcenne.

6/ PROWIANT
Warto mieć coś do picia i jedzenia, bo czas w kolejkach i podczas zwiedzania się dłuży a wszelkie przybytki kulinarnych szaleństw też będą mocno oblegane. A tu malo czasu, malo czasu, kruca bomba! – jakby powiedział klasyk…

7/ TRANSPORT
Najskuteczniej będzie pieszo! Zapomnijcie o własnych samochodach – miejsc parkingowych brak! Rowery miejskie – też zabraknie! Fajną opcją będą bezpłatne linie transportowe Nocy Muzeów – PLAN POŁĄCZEŃ DO POBRANIA TUTAJ. Najbardziej atrakcyjne to te zabytkowe – nie ma to jak nocny przejazd po Warszawie starym „ogórkiem” w wydaniu kabriolet (patrz zdjęcia). Osobiście będę tego wieczoru jeździł skuterem – najlepsze rozwiązanie transportowe w zatłoczonym mieście w dzień powszedni i od święta!

8/ CO WYBRAĆ
Do większości muzeów nie ma kolejek na co dzień, a niektóre dni w tygodniu są bezpłatne. Więc zasadniczo można je zobaczyć w dowolnym innym terminie. Osobiście radzę odwiedzać miejsca, które nie są normalnie dostępne: Sejm i Senat, Kancelarię Prezydenta RP, Komendę Główną Policji, mobilne studio Radia Kampus czy słodkie linie produkcyjne Wedla.

9/ MULTI ATRAKCJE
Warto zwrócić uwagę na obiekty, które oferują cały wachlarz różnych atrakcji. Wtedy każdy z ekipy ma szanse znaleźć coś dla siebie. Przykładem takim jest Pałac Kultury i Nauki, gdzie w jednym miejscu będą m.in.
– Taras Widokowy na XXX piętrze
– Salon Technologiczny Virtual Reality
– Wystawa pamiątek PKiN
– Muzeum Domków dla Lalek
– Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN
– Strefa relaksu i posiłków z Food Truckami
– Gra miejska „Nie śpij, zwiedzaj, zagraj” w aplikacji Huntly
– Zabawa w Nocną Grę Pałacową
– Pająki Nocą

10/ POWRÓT
No to chyba jednak linie nocne lub taksówki… Można też poznać czar nocnego spaceru po Warszawie – niezapomniana atmosfera gwarantowana! Ale wtedy warto mieć kurtkę – nocą będzie jednak chłodniej i może drugie buty, hi, hi, jeśli ktoś w części głównej musiał wyglądać reprezentacyjnie np. w szpilkach. No i nie zapomnijcie o zapewnieniu sobie wolnego poranka na spokojny powrót do „dziennej rzeczywistości” 😉

 

Zdjęcia: JackRecommends

#jackrecommends #pl #imprezy #events #miejsca #places #trendy #trends #podróże #travel #przygoda #adventure #styl #lifestyle #warszawa #warsaw #mazowsze #mazovia #polska #poland #nocmuzeów #nocmuzeów2017 #muzea #zwiedzanie #poradnik #porady #plan #cowybrac #gdziezaczac #rezerwacje #kolejki #jedzenie #transport #cowybrac #multiatrakcje #pkin #umwarszawa #powrót #gra #atmosfera

>